Jak wybrać imię dla dziecka?

Każdy rodzic chce, by jego dziecko miało piękne imię. Czasami to, co dla rodziców jest piękne, niekoniecznie będzie podobać się dziecku.

Imię to rzecz bardzo ważna – to jedno z pierwszych słów, które dziecko słyszy i to bardzo często.

Decyzja wyboru imienia wcale nie jest prosta – wpłynie na całe życie malucha. Istnieje kilka trendów w nadawaniu imion. Niektórzy chcą, by imię ich pociechy było oryginalne.

Zapewne, by podkreślić wyjątkowość dziecka. Niesie to za sobą pewne ryzyko - wśród rówieśników o „przeciętnych” imionach, takie dziecko może czuć się nieswojo, być wyśmiewane.

Innym sposobem jest nadawanie imion tradycyjnych, co często łączy się z rodzinnymi tradycjami, np. po dziadku, babci. Tutaj również kryje się pułapka – jeśli imię jest nadane np. po sławnym przodku dziecko może uznać, iż powinno być do niego podobne i pragnąc sprostać wyzwaniu postawi sobie zbyt wysokie wymagania.Jeśli jednak rodzice nadają „stare” imię ze względu na własne upodobania – tego problemu nie ma.

Kolejnym sposobem jest nadawanie  dzieciom imion po rodzicach, najczęściej dotyczy to chłopców. Ojcowie zazwyczaj widzą wtedy w synach swoją „małą kopię”, rozpiera ich radość i duma. Sytuacja taka może być jednak obciążeniem dla dziecka – może ono czuć się zobowiązane, by być podobnym do ojca. Rodzina i znajomi będą ich często porównywać.

Panuje też moda, by nadawać dziecku imię po bohaterach telewizyjnych zwłaszcza dziewczynkom (np. Izaura, Majka, Amelia). Nie ma w tym nic złego, należy jednak pamiętać, by imię nie odbiegało zbytnio od przyjętych w naszej kulturze.

Można też wybrać imię kierując się aktualną modą. Zanim zapadnie decyzja o wyborze imienia, warto pamiętać o kilku zasadach:

  • Imię: nie może ośmieszać dziecka;
  • powinno mieć polskie brzmienie;
  • nie może być wyrazem pospolitym;
  • pozwala odróżnić płeć;
  • nie może być w formie zdrobniałej;
  • powinno pasować do nazwiska.

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Wyślij link do konkursu wraz z opisem na adres redakcji redakcja(@)blogimam.pl :)

Patronat BlogiMam

Wpisy z blogów Mam

Czy można kupić kałasznikowa?

MarysiaB, 04.04.2024

Jak wygląda hokej?

MarysiaB, 04.04.2024

Jaka hulajnoga dla dziecka 9 lat?

MarysiaB, 03.04.2024

Jak można ozdobić swój pokój?

Katarzyna Mróz, 03.04.2024

Czy Nebbud jest dobry na kaszel?

MarysiaB, 03.04.2024

Czy można nosić dziecko w chuście przodem?

Katarzyna Mróz, 03.04.2024

Jakie buty na WF dla chłopca?

MarysiaB, 03.04.2024

Czym bawi się 9 miesięczne dziecko?

Katarzyna Mróz, 03.04.2024

Ile kosztuje pocisk do Glocka?

MarysiaB, 02.04.2024

Jak zrobić drzewko świąteczne na pniu?

Katarzyna Mróz, 02.04.2024