"A gwiazdy niech płoną" - powieść o nastolatkach w żałobie i nastolatkach-samobójcach

Jeszcze wczoraj nasz maluszek słodko spał tuląc się w naszych z mężem ramionach, a już dzisiaj jest nastolatkiem. Czeka nas kolejny etap rozwoju, bardzo ważny, wymagający i odpowiedzialny.

Podczas dorastania system nerwowy i procesy umysłowe u nastolatków są w intensywnej fazie przemiany, i na tym etapie przede wszystkim kierowane są hormonami i emocjami, przyczynowo - skutkowe zależności nie są w pełni ukształtowane, stąd tak często podejmowane są impulsywne, dla nas "bezmyślne" działania, które nieraz prowadzą do nieodwracalnych tragedii:(

Każdy z nas zna taką historię... W mojej szkole, w ciągu miesiąca straciliśmy dwóch nastolatków, koleżanka zginęła w nocnym "wyścigu samochodowym", a kolega popełnił samobójstwo. Jako dorośli wiemy, że  często wystarczy jedna szczera rozmowa lub chociaż jedna empatyczna osoba w otoczeniu, która wysłucha, doda otuchy, wystarczy tylko tyle i aż tyle, aby zapobiec tragedii. Nie zawsze taka osoba jest w pobliżu, nie zawsze może odebrać telefon i wysłuchać...

WIelu nastolatków tak naprawdę żyje w smutnym i zamkniętym środowisku, którego nie rozumieją, nie czuja miłości od rodziców co wcześniej kiedy byli mali, nie wiedzą też jak się wpasować w tym ogromnym świecie, jak znaleźć swoją drogę, tyle mają presji, a tak mało zrozumienia i wsparcia! Mało tego, że mają koszmar hormonalny i mętlik w głowie i ciałach, to jeszcze rodzice ustawiają wysoko poprzeczkę i ciągle krytykują. Do tego dochodzą nieporozumienia z rówieśnikami w szkole, pierwsze zawody miłosne...

Książka "A gwiazdy niech płoną" - dobitnie przedstawia świat widziany z perspektywy nastolatków, borykających się samotnie ze swoimi emocjonalnymi problemami. Opowiadana jest w niej historia o piętnastoletnim Nathanie  i jest próbą zrozumienia motywacji nastoletnich samobójców, jak również jest rozliczeniem autorki z prywatnymi traumami oraz… lekturą niosącą upragnione katharsis. Jest to książka ważna, mądra, z pełnym empatii spojrzeniem na dramatyczne wybory nastolatków. 

"Świat piętnastoletniego Nathana wali się w gruzy, gdy jego starszy brat popełnia samobójstwo. Al miał przed sobą wspaniałe perspektywy, był utalentowany i kochał życie. Dlaczego więc się zabił? Dręczony tym pytaniem, Nathan postanawia zagłębić się w śledztwo dotyczące ostatnich miesięcy życia brata. Jego drogi krzyżują się wtedy z Megan – szkolną przyjaciółką Ala. Wspólnie zaczynają odkrywać tajemnice, które doprowadziły do samobójstwa. Czy jednak będą w stanie zmierzyć się mroczną prawdą, do której dotrą?"

Polecam każdemu rodzicowi zgłębić ten temat, aby wiedzieć jak reagować i jak wspierać w trudnych chwilach swoich nastolatków. Bo to jest nasz obowiązek dbać o nich, pomóc dorosnąć i stać się pewnymi siebie dorosłymi ludźmi.

Książka została wydana przez Wydawnictwo YA! i możecie zamówić ją tutaj.

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Wyślij link do konkursu wraz z opisem na adres redakcji redakcja(@)blogimam.pl :)

Patronat BlogiMam

Wpisy z blogów Mam

Jakie są huśtawki dla dzieci?

MarysiaB, 14.07.2024

Czy pchacz szkodzi?

MarysiaB, 13.07.2024

Co to jest koksu 5 gram?

MarysiaB, 12.07.2024

W co się bawić z 4 latkiem?

MarysiaB, 12.07.2024

Kiedy kask ortopedyczny?

MarysiaB, 11.07.2024

Jakie kapcie dla 4 latka?

MarysiaB, 11.07.2024