Jeszcze wczoraj nasz maluszek słodko spał tuląc się w naszych z mężem ramionach, a już dzisiaj jest nastolatkiem. Czeka nas kolejny etap rozwoju, bardzo ważny, wymagający i odpowiedzialny.
Podczas dorastania system nerwowy i procesy umysłowe u nastolatków są w intensywnej fazie przemiany, i na tym etapie przede wszystkim kierowane są hormonami i emocjami, przyczynowo - skutkowe zależności nie są w pełni ukształtowane, stąd tak często podejmowane są impulsywne, dla nas "bezmyślne" działania, które nieraz prowadzą do nieodwracalnych tragedii:(
Każdy z nas zna taką historię... W mojej szkole, w ciągu miesiąca straciliśmy dwóch nastolatków, koleżanka zginęła w nocnym "wyścigu samochodowym", a kolega popełnił samobójstwo. Jako dorośli wiemy, że często wystarczy jedna szczera rozmowa lub chociaż jedna empatyczna osoba w otoczeniu, która wysłucha, doda otuchy, wystarczy tylko tyle i aż tyle, aby zapobiec tragedii. Nie zawsze taka osoba jest w pobliżu, nie zawsze może odebrać telefon i wysłuchać...
WIelu nastolatków tak naprawdę żyje w smutnym i zamkniętym środowisku, którego nie rozumieją, nie czuja miłości od rodziców co wcześniej kiedy byli mali, nie wiedzą też jak się wpasować w tym ogromnym świecie, jak znaleźć swoją drogę, tyle mają presji, a tak mało zrozumienia i wsparcia! Mało tego, że mają koszmar hormonalny i mętlik w głowie i ciałach, to jeszcze rodzice ustawiają wysoko poprzeczkę i ciągle krytykują. Do tego dochodzą nieporozumienia z rówieśnikami w szkole, pierwsze zawody miłosne...
Książka "A gwiazdy niech płoną" - dobitnie przedstawia świat widziany z perspektywy nastolatków, borykających się samotnie ze swoimi emocjonalnymi problemami. Opowiadana jest w niej historia o piętnastoletnim Nathanie i jest próbą zrozumienia motywacji nastoletnich samobójców, jak również jest rozliczeniem autorki z prywatnymi traumami oraz… lekturą niosącą upragnione katharsis. Jest to książka ważna, mądra, z pełnym empatii spojrzeniem na dramatyczne wybory nastolatków.
"Świat piętnastoletniego Nathana wali się w gruzy, gdy jego starszy brat popełnia samobójstwo. Al miał przed sobą wspaniałe perspektywy, był utalentowany i kochał życie. Dlaczego więc się zabił? Dręczony tym pytaniem, Nathan postanawia zagłębić się w śledztwo dotyczące ostatnich miesięcy życia brata. Jego drogi krzyżują się wtedy z Megan – szkolną przyjaciółką Ala. Wspólnie zaczynają odkrywać tajemnice, które doprowadziły do samobójstwa. Czy jednak będą w stanie zmierzyć się mroczną prawdą, do której dotrą?"
Polecam każdemu rodzicowi zgłębić ten temat, aby wiedzieć jak reagować i jak wspierać w trudnych chwilach swoich nastolatków. Bo to jest nasz obowiązek dbać o nich, pomóc dorosnąć i stać się pewnymi siebie dorosłymi ludźmi.
Książka została wydana przez Wydawnictwo YA! i możecie zamówić ją tutaj.
Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Wyślij link do konkursu wraz z opisem na adres redakcji redakcja(@)blogimam.pl :)
Zabawki sensoryczne 6m i jeszcze młodszych dzieci: wspieraj...
Maminka Gadzet, 08.12.2024
mamprzepis.pl, 07.12.2024
O której kłaść spać 4-miesięczne niemowlę?
MarysiaB, 06.12.2024
MarysiaB, 05.12.2024
MarysiaB, 05.12.2024
Z jakiego kraju pochodzi kapelusz typu Panama?
MarysiaB, 05.12.2024
Co powinno umieć 6 miesięczne dziecko?
MarysiaB, 04.12.2024
Ile kosztuje najlepsza snajperka?
MarysiaB, 04.12.2024
Kiedy niemowlę może jeść makaron?
MarysiaB, 04.12.2024
Power Query – przestawianie i łączenie wielu tekstów jednocz...
MalinowyExcelPL, 03.12.2024
MarysiaB, 03.12.2024