Pokój służącej. Wydawnictwo Literackie

Czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego jedna z najtrudniejszych prac świata jest tak mało szanowana i jedna z najgorzej opłacalna?!

Czasy się zmieniają, a zawód osoby sprzątającej wciąż jest jednym z ostatnich na liście zawodów. Oczywiście można powiedzieć - sprzątać każdy potrafi, jednak bardzo mało osób wie, jak dużo wysiłku kosztuje człowieka wykonywanie takiej pracy od rana do wieczora.

Czy wiesz, jak zazwyczaj traktowane są osoby, zatrudnione u kogoś jako osoby sprzątające? Często są oni traktowani jako niewolnicy! W XXI wieku!

Pokój służącej to głęboko poruszająca i pięknie napisana opowieść o kobietach, które postanowiły walczyć z dyskryminacją i niewolnictwem. 

Dolly i Tala – dwie siostry pochodzące z Filipin pracują w Singapurze jako pomoc w domach brytyjskich imigrantów. Mieszkają w pokoikach bez okien, usługują, sprzątają i wychowują dzieci swoich pracodawców. Są na każde zawołanie. Dolly zostawiła na Filipinach malutką córkę i żyje nadzieją, że kiedyś ją zobaczy. Tala jest niespokojnym duchem – pewnego dnia odkrywa popularnego wśród zamożnych mieszkańców metropolii bloga z poradami, jak traktować służące i jak wymusić na nich posłuszeństwo. Dziewczyna postanawia walczyć o prawa swoje i innych kobiet. Zakłada konkurencyjnego bloga z detalami opisującego okrutne traktowanie pomocy domowej.

Jak potoczą się losy dwóch sióstr? Czy zbuntowane służące odkryją, kto w internecie je szkaluje?

Wyraziste bohaterki, znakomita fabuła, a przede wszystkim sugestywny obraz codzienności – to największe zalety powieści Fiony Mitchell. Pokój służącej nie tylko bawi i wzrusza, ale też otwiera oczy na wiele wciąż nierozwiązanych problemów naszego świata.

Książka została opublikowana przez Wydawnictwo Literackie.

Komentarze Facebook

Patronat BlogiMam