O konfliktach trochę przekornie. Sprawdzone metody i rozwiązania

Stosując przedstawione przeze mnie uwagi dotyczące zagadnienia konfliktów, wypracowałam pewien schemat postępowania, pomocny w rozwiązywaniu konfliktów mojego dziecka.

1. Bez emocji próbuję przeanalizować konflikt.

2.Rozpoczynam rozmowę z dzieckiem, proponując wspólne poszukiwanie rozwiązania, korzystnego dla obu stron:

• pozwalam, aby dziecko spokojnie wypowiedziało się, przede wszystkim o tym, co czuje, ale także z uwagą i spokojem wysłuchało innej osoby,

• wspólnie z dzieckiem proponujemy możliwe rozwiązania, staram się najpierw uważnie wysłuchać propozycji dziecka, potem podaję moje rozwiązania,

• wspólnie analizujemy nasze propozycje, by wypracować porozumienie, do przestrzegania którego wzajemnie się zobowiązujemy,

• staram się być konsekwentna w respektowaniu naszych ustaleń, czego oczekuję także od dziecka,

• zachęcam dziecko do wspólnej oceny skuteczności naszych ustaleń – może coś należy zmodyfikować? Decyzja zawsze podejmowana jest wspólnie! Dodam jeszcze, że konsekwentnie staram się przygotować dziecko do konfrontacji spornych sytuacji.

 

Zabawa, która uczy rozwiązywać trudne, konfliktowe sytuacje

 

Bardzo często podczas wspólnej zabawy czy spaceru, proponuję dziecku grę “Co by było, gdyby...” Wymyślam przykłady różnych trudnych, konfliktowych sytuacji i proszę, by dziecko podało propozycje rozwiązania. To dobry sposób, by wiele dziecku wytłumaczyć.

 

Dzienniczek wydarzeń

 

Innym, moim sposobem pomocnym w rozwiązywaniu konfliktowych zajść, jednocześnie umożliwiającym dziecku nazwanie i zrozumienie emocji, ocenę zachowania, skutków postępowania jest dzienniczek wydarzeń, taki pamiętnik, w którym zapisujemy (i rysujemy) wydarzenia z życia córki, także te kłopotliwe, przykre, jak np. sprzeczka z najlepszą przyjaciółką.

Pisząc taki dzienniczek - pamiętnik, dziecko ma okazję przemyśleć swoje i innych postępowanie, samo wyciąga odpowiednie wnioski, a zapisane sytuacje umożliwiają ich wielokrotną analizę.

Podam przykład:

Moja córeczka zachowała się bardzo niegrzecznie podczas urodzin swojej serdecznej przyjaciółki. Za wszelką cenę chciała kroić urodzinowy tort Oli, na co ta, oczywiście, nie zgadzała się. Doszło do kłótni, złości, płaczu, a nawet deklaracji o zerwaniu przyjaźni! Na szczęście, wspólnymi siłami - drogą perswazji, negocjacji i kompromisu – konflikt został załagodzony. A w domu otworzyłyśmy dzienniczek, by opisać w nim urodziny koleżanki. Zaczęłyśmy rysować i opisywać wydarzenia z przyjęcia. Scenki i dialogi były zabawne, miłe aż do momentu krojenia tortu! Moja córka sama narysowała całe zajście, zaznaczając smutne miny dzieci, wymyśliła bardzo adekwatne do sytuacji dialogi, które zapisałyśmy w dymkach. Dziecko opowiadało o tym przykrym wydarzeniu, próbowało wytłumaczyć i zrozumieć swoje zachowanie, cierpliwie słuchało moich uwag. Wracamy do tego zapisu, szczególnie, gdy moja córeczka znów musi poradzić sobie ze zbyt wzburzonymi emocjami i konfliktową sytuacją. Dzienniczek bardzo się wtedy przydaje.

Alicja Lejkowska

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!

"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy. 

Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu

Co trzeba zrobić?

Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny Sztymy. 

Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.

Do wygrania:

Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek -  dostosujemy je do wieku uczestnika:)  Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)

Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.

Konkurs organizowany przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

Więcej informacji o zasadach konkursu i polityce prywatności na stronie współorganizatora: Konkurs plastyczny - CzasDzieci.

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Możesz to zrobić z poziomu swojego profilu na BlogiMam:)

Kochane Mamusie, nadeszła ta długo oczekiwana chwila, staruszka BlogiMam odmłodniała! I jest teraz Super Laską! haha:)

Jak Wam się podoba?

Gdybyście zauważyły jakieś techniczne problemy, proszę piszcie od razu! Na FB lub w komentarzach tutaj, dziękujemy:*

Patronat BlogiMam