Najtrudniejsza praca na świecie

Czy zaakceptowałbyś/zaakceptowałabyś pracę o ogromnej odpowiedzialności wymagającą kompletnego poświęcenia 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, bez przerw, dni świątecznych, ani nawet czasu na sen, a w dodatku bez wynagrodzenia?

Uważasz to za okrutne? Myślisz, że to nielegalne? To wiedz, że na świecie są już miliony ludzi, którzy tę pracę zaakceptowali i codzienne skrupulatnie wykonują obowiązki Dyrektora operacyjnego.

Kim są ci pomyleńcy? Odpowiedź jest prosta: to mamy! Na takim podstępie operała się wiralna reklama, w której amerykańscy eksperci komunikacji wykonali pomysłowe badanie umieszczając w gazetach ogłoszenie na najtrudniejszą pracę na świecie.

Przeprowadzili fikcyjne rozmowy kwalifikacyjne opisując wolne stanowisko i informując: “jeśli masz swoje życie, musimy cię poprosić o jego poświęcenie nam”. Oczywiście kandydaci byli zbulwersowani dziwaczną propozycją i żaden z nich nie chciał przyjąć pracy. W tym momencie fikcyjny pracodawca przyznawał się do prowokacji dodając, że pomimo iż może się to wydawać absurdalne, jest to praca, którą codziennie bez sławy i pochwał wykonują wszystkie mamy.

To najpiękniejszy moment reklamy, kandydaci raptownie zmieniają wyraz twarzy, relaksują spięte stresem egzaminacyjnym mięśnie i z uśmiechem we łzach dziękują swoim mamom za wszystko, co dla nich zrobiły. Filmik rejestrujący rozmowy w krótkim czasie stał sie wiralny i obejrzało go ponad 10 milionów internautów na całym świecie.

Mnie również uwiódł ironią, bezpośrednością i zaskakującym efektem końcowym, więc podesłałam link wszystkim moim koleżankom i oczywiście kolegom tatom, którym czasami trudno jest zrozumieć ich żony.

Ja jednak, pomimo że filmik jest fantastycznym sposobem na uświadomienie niesamowitego zaangażowania matek i ogromu ich pracy, nie w pełni podzielam założenie, na którym jest oparty. Owszem, bycie mamą jest męczące fizycznie i umysłowo, jest też bardzo czasochłonne i w wielu przypadkach ogranicza lub uniemożliwia inne możliwości robienia kariery, a jednak pomimo wszystko nie może być dla mnie widziane jako praca. Bycie mamą to przywilej.

Nie wszystkie kobiety mogą się nim cieszyć. Wiele pokonać musi liczne trudności, przebrnąć przez setki długich i męczących procedur oraz poddać się niekończącym się próbom. Wiele, pomimo starań i wysiłku, musi pogodzić się z porażką.

Bycie mamą to przygoda, osobista i intymna, której uczestniczki codziennie odkrywają nowe meandry i kształtują swoją osobowość odpowiadając na coraz to nowe wyzwania.

Bycie matką to pasja. Dzieci są pierwszą myślą po przebudzeniu i ostatnią przed zaśnięciem. I tak już będzie zawsze. I nigdy nam się to nie znudzi.

Bycie mamą to wielka niewiadoma. Tak wielu rzeczy trzeba się nauczyć, a nie ma szkoły czy wydziału na uniwersytecie, który mógłby nas do tego przygotować. Czasami z pomocą przychodzi rodzina czy koleżanki, innym razem teksty pisane na blogach czy książki pisane przez specjalistów albo zwyczajnie przez inne mamy, które podchodzą do tematu na metapoziomie.

Bycie mamą to w końcu ciężka harówka, często niedoceniania, niezauważana, której nie da się przeliczyć na złotówki. Dlatego też wdzięczna jestem twórcom filmiku o najtrudniejszej pracy na świecie za racjonalne przedstawienie sytuacji życiowej matek i mam nadzieję, że pomoże on docenić ich codzienny heroiczny wisiłek, tak często bagatelizowany i w powszechnym przekonaniu nie zasługujący na prestiż czy szacunek społeczny.

Kamila, www.achtamama.blogspot.it

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Wyślij link do konkursu wraz z opisem na adres redakcji redakcja(@)blogimam.pl :)

Patronat BlogiMam