Chłopcy a dziewczynki. Koniec ze stereotypami!

Jaka jest różnica między chłopcami, a dziewczynkami każdy widzi. Te fizyczne różnice to jednak nie wszystko, bo przecież i psychicznie są inaczej ukształtowani. Oczywiście, nie lepiej czy gorzej – po prostu inaczej.

Ogólny obraz utarty przez społeczeństwo jest taki, że dziewczynki są grzeczne (cokolwiek to znaczy), a chłopcy łobuzują. Prawda jest też taka, iż często sami tak wychowujemy dzieci, że różnice te pogłębiamy.

Chłopcom pozwala się trochę popsocić (przecież to chłopcy), płakać nie powinni (bo chłopcy twardzi są), a i niech się najlepiej bawią tylko autkami i klockami (miśki mogą być, ale tylko te chłopięce), nie zapominajmy o koniecznym kolorze niebieskim lub jego odcieniach (typowo chłopięce).

Dla dziewczynki z kolei są lalki, miśki i koniecznie kolor różowy (typowo dziewczęcy), okazywanie  uczuć i emocji.

W tym wczesnym stadium rozwoju często zapominamy, że szufladkowanie nie jest dobre, a niektóre rzeczy dobre są dla obu płci. Nie twierdzę, że chłopcy powinni mieć ubranka w majtkowy róż z wizerunkiem księżniczki. Ale... Przecież dziewczynki też mogą się bawić autkami, co w tym złego? Czy chłopcom nie można by przeczytać bajki o księżniczce tak dla odmiany?

Wychodzimy z założenia, że dziewczynki powinny być spokojne, ciche i dobre, a chłopcy mogą krzyczeć, czasem coś zepsuć. Owszem, niektóre cechy są przypisane do płci, ale trudności czy porażek wychowawczych nie powinniśmy „zwalać” na płeć dziecka.

Zauważyłam też częstą skłonność do opieki jednego rodzica, tzn. np. dziewczynka z mamą, chłopiec z tatą. Warto jednak, by bez względu na płeć oboje rodzice spędzali z dzieckiem czas, dzięki temu jego światopogląd będzie pełniejszy i pozna zachowanie i różne cechy, które być może przydadzą mu się w późniejszym życiu (np. chłopcy zobaczą u mam m.in. wrażliwość – może później łatwiej będzie im zrozumieć kobiety, a dziewczynki u tatusiów m.in. opanowanie, może w przyszłości to wykorzystają).

Milena

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!

"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy. 

Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu

Co trzeba zrobić?

Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny Sztymy. 

Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.

Do wygrania:

Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek -  dostosujemy je do wieku uczestnika:)  Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)

Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.

Konkurs organizowany przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

Więcej informacji o zasadach konkursu i polityce prywatności na stronie współorganizatora: Konkurs plastyczny - CzasDzieci.

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Możesz to zrobić z poziomu swojego profilu na BlogiMam:)

Kochane Mamusie, nadeszła ta długo oczekiwana chwila, staruszka BlogiMam odmłodniała! I jest teraz Super Laską! haha:)

Jak Wam się podoba?

Gdybyście zauważyły jakieś techniczne problemy, proszę piszcie od razu! Na FB lub w komentarzach tutaj, dziękujemy:*

Patronat BlogiMam

Wpisy z blogów Mam

Rumieniec, czy róż do policzków?

Katarzyna Mróz, 20.01.2021

Pasta śniadaniowa z makreli

iwa643, 20.01.2021

Różowa sukienka

Katarzyna Mróz, 20.01.2021

Rudbekia – pielęgnacja, stanowisko, uprawa

Katarzyna Mróz, 18.01.2021

Rajstopy w sprayu – jakie wybrać?

Katarzyna Mróz, 17.01.2021

Makijaż permanentny ust

Katarzyna Mróz, 17.01.2021