Współczesny świat jest pełen 'skrótów' - wszędzie spotykamy się z chemią , która ma ułatwić nam życie. Nikt jednak nie myśli, o tym, że ułatwiając je nam, tym samym niszczy je od wewnątrz. Jesteśmy samo-destrukcyjnym gatunkiem, któremu niestety nie wróżę długiej przyszłości.
Nie chcę się wymądrzać, ponieważ moje życie jest pełne słabości i złych wyborów. Czasem bowiem sama świadomość nie wystarczy, potrzebny jest porządny kop i zmiana życiowych torów. Tak, moja dieta jest pełna chemii. Ale staram się z tym walczyć, myśląc głównie o swoim dziecku.
Niestety wiele syntetycznych dodatków spożywczych wywołuje lub nasila objawy nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD), mówią o tym liczne badania naukowe (nie ma ich co nawet przytaczać). Jeśli nie wierzycie w tą chorobę cywilizacyjną, przyjrzyjcie się dziecku, które spożywa za dużo złych cukrów czy syntetycznych dodatków spożywczych... Już, samo wyeliminowanie ich z diety może znacznie poprawić jakość życia dziecka i nas samych.
W wielkim skrócie mówiąc... warto unikać barwników i konserwantów , takich, jak: słodycze, napoje gazowane, ciasta w proszku, barwione płatki śniadaniowe oraz żywność wysoko przetworzona. Na uwagę zasługuję również związek tworzący plastik – Bisfenol A (BPA) , który występuje głównie w żywności puszkowanej. Postarajmy się ograniczyć kupowania produktów puszkowanych czy pojemników plastikowych.
Również szkodliwą substancją są pestycydy fosforoorganiczne , które akumulują się w wodzie i żywności, mogąc powodować poważne problemy zdrowotne oraz wpływać toksycznie na rozwijający się mózg. Pytanie tylko, jak ich uniknąć? Ciężko jest kupić żywność (warzywa, owoce), która jest 100 % ekologiczna.
Nie mogę pominąć znacznia szkodliwości rtęci, która kumuluje się w rybach. A te są bardzo ważne w rozwoju dziecka, ze względu na kwas omega-3. Najmniej rtęci odnajdziemy z łososiach (dzikich), śledziach, sardynkach oraz pstrągach. Co ciekawe rtęć mogą zawierać również produkty zawierające syrop glukozowo-fruktozowy lub kukurydziany.
Sądzę, że warto zawalczyć o zdrowie i dobre samopoczucie naszych dzieci. Często przykład idzie z góry, i tej wersji będę się trzymać w swoich zmaganiach w walce o lepsze - zdrowsze życie.
Małgosia, slowmama.pl
Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Wyślij link do konkursu wraz z opisem na adres redakcji redakcja(@)blogimam.pl :)
Gwiazdkowe inspiracje: Książki dla dzieci na prezent pod cho...
maluszkowe.inspiracje, 15.12.2024
MAGA Supporters | 23-diet | Democratic National Convention
Mama Idealna, 14.12.2024
Jak reklamy kształtują wybory żywieniowe najmłodszych – wpły...
Dzieci jedzą, 14.12.2024
Rozwój kubków smakowych u dzieci – od pierwszych eksperyment...
Dzieci jedzą, 14.12.2024
Wspólne posiłki rodzinne – jak codzienny rytuał przy stole b...
Dzieci jedzą, 14.12.2024
Zdrowe odżywianie ucznia – jak dieta wpływa na uwagę i wynik...
Dzieci jedzą, 14.12.2024
Zdrowe nawyki żywieniowe dzieci – wydajne metody kształtowan...
Dzieci jedzą, 14.12.2024
Butelka na koktajl, sok, smoothie do szkoły i pracy
MatczyneFanaberie, 10.12.2024
Grzyby dla dzieci? Czy dzieci mogą jeść grzyby?
RozszerzanieDiety, 10.12.2024
Zabawki sensoryczne 6m i jeszcze młodszych dzieci: wspieraj...
Maminka Gadzet, 08.12.2024
mamprzepis.pl, 07.12.2024