Kiedy na ciele córki, jeszcze jako niemowlaka, pojawiło się mnóstwo czerwonych krostek, lekko spanikowałam. Nie miała gorączki ani innych objawów. Tylko mnóstwo drobnych krosteczek na pleckach i trochę na pupie, trochę na brzuszku. Poprosiłam o wizytę u naszej lekarki. Ufff – okazało się, że to potówki...
Podstawowe rodzaje zmian skórnych u niemowlaków
Skóra malutkich dzieci jest skłonna do podrażnień i bardzo delikatna. Dlatego często przytrafiają się niemowlakom problemy skórne. Czasami wystarczy przegrzanie, niewłaściwa pielęgnacja, lub użycie niewłaściwego proszku do prania. Wysypka u niemowlęcia może być też spowodowana alergią albo chorobą zakaźną.
Wśród zmian skórnych warto wyróżnić kilka najczęściej występujących:
- potówki: to drobne pęcherzyki lub czerwone grudki. Mogą pojawiać się na całej skórze, ale najczęściej w miejscach przegrzanych (przegrzanie to przyczyna ich powstania): pod pachami, na plecach, z tyłu głowy, na brzuchu, udach, w pachwinach. Jak sobie z nimi radzić? Częściej kąpać dziecko, można dodać do wody odrobiną nadmanganianu potasu, wietrzyć skórę. Nie smarować kremami. Jeśli zmiany się nasilą – koniecznie udajemy się do lekarza.
- trądzik niemowlęcy: na skórze malucha pojawiają się zaskórniki (białe lub czarne), wykwity grudkowe, krosty, bardzo rzadko torbiele. Zmiany skórne występują głównie na buzi, czasem na klatce piersiowej. Przyczyna to przerost gruczołów łojotokowych, a objawy mogą być nasilone np. przez nadmiar oliwki. Pomaga częste przemywanie skóry przegotowaną wodą, mycie emolientami (małe ilości). Trądzik występuje zazwyczaj do 3 miesiąca życia. Jeśli pojawi się później lub pomimo właściwej pielęgnacji nie ustąpi – trzeba iść do lekarza.
- prosaki: białe, zaczopowe grudki, najczęściej na czole i brodzie. Spowodowane są zablokowaniem mieszków włosowych. Zazwyczaj wystarczy je przemywać wodą z niewielką ilością np. emolientu, by po 1-2 miesiącach zniknęły. Nie wolno ich przekłuwać!
- atopowe zapalenie skóry: skóra dziecka jest sucha, policzki wyglądają, jak polakierowane, mogą wystąpić krosty i zaczerwienienie. Zmiany pojawiają się na całym ciele z wyjątkiem miejsc pod pieluchą i pleców. Dziecko drapie się, ponieważ zmiany te są bardzo swędzące. Pojawiają się po 3 miesiącu życia. Konieczna jest wizyta u alergologa.
. - pokrzywka: pojawiają się swędzące bąble, jak po ukąszeniu owada lub oparzeniu pokrzywą. Może wystąpić po spożyciu jakiegoś pokarmu, ale także towarzyszyć pasożytom, infekcjom bakteryjnym lub wirusowym. Wizyta u lekarza – niezbędna.
- wysypka może pojawić się także przy tzw. „trzydniówce” - chorobie wirusowej. Jednak przebieg tej choroby bywa tak różny, że trudno mówić o standardowych objawach. U nas pojawił się lekki stan podgorączkowy (37-38 st) i wysypka w kilku miejscach.
- choroby zakaźne wieku dziecięcego, jak ospa, różyczka, szkarlatyna czy odra – o nich w kolejnym artykule.
Kiedy iść z wysypką do lekarza?
Właściwie zawsze warto pokazać się lekarzowi, by ten postawił diagnozę. Ale dobrze też, by mama mniej więcej orientowała się jakie są rodzaje wysypek i jakie mogą być ich przyczyny. Być może wystarczy poobserwować dziecko dzień lub dwa i np. skonsultować telefonicznie z pediatrą zmiany.
Gdy u nas po raz drugi pojawiła się wysypka obserwowaliśmy córkę dwa dni i tylko telefonicznie konsultowaliśmy z lekarzem. Nic się nie działo, prawdopodobnie zareagowała alergicznie na zjedzone śliwki (była to jedyna nowa rzecz wprowadzona do diety). Potem, jak wspomniała wyżej, mieliśmy jeszcze krostki przy trzydniówce i póki co, na szczęscie, probelmy skórne nie wracają.
Żadnej wysypki i zmian skórnych nie wolno lekceważyć!
Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Wyślij link do konkursu wraz z opisem na adres redakcji redakcja(@)blogimam.pl :)
Nożyce hydrauliczne – niezastąpione narzędzie w pracy profes...
Dziewczynka Pełna Mocy, 20.01.2025
Kiedy podawać niemowlakowi kawałki?
RozszerzanieDiety, 20.01.2025
Fixingarden – Sklep internetowy, który łączy nowoczesne tech...
Dziewczynka Pełna Mocy, 20.01.2025
Konsultacje dietetyczne online – Twoja pomoc w drodze do zdr...
Dziewczynka Pełna Mocy, 16.01.2025
Kto płaci mandat za przeładowanie?
Katarzyna Mróz, 16.01.2025
Jak sterylizować nakładki na sutki?
Katarzyna Mróz, 15.01.2025
Katarzyna Mróz, 15.01.2025
Walizka fotograficzna – niezawodna ochrona sprzętu w każdej...
Dziewczynka Pełna Mocy, 15.01.2025
Katarzyna Mróz, 15.01.2025
Ile ton może przewieźć ciężarówka?
Katarzyna Mróz, 14.01.2025
Budżetowanie cz.1.: łączenie plików budżetowych dzięki Power...
MalinowyExcelPL, 14.01.2025