Wysypka u niemowlaka - czy zawsze oznacza coś groźnego?

Kiedy na ciele córki, jeszcze jako niemowlaka, pojawiło się mnóstwo czerwonych krostek, lekko spanikowałam. Nie miała gorączki ani innych objawów. Tylko mnóstwo drobnych krosteczek na pleckach i trochę na pupie, trochę na brzuszku. Poprosiłam o wizytę u naszej lekarki. Ufff – okazało się, że to potówki...

 

Podstawowe rodzaje zmian skórnych u niemowlaków

 

Skóra malutkich dzieci jest skłonna do podrażnień i bardzo delikatna. Dlatego często przytrafiają się niemowlakom problemy skórne. Czasami wystarczy przegrzanie, niewłaściwa pielęgnacja, lub użycie niewłaściwego proszku do prania. Wysypka u niemowlęcia może być też spowodowana alergią albo chorobą zakaźną.

Wśród zmian skórnych warto wyróżnić kilka najczęściej występujących:

- potówki: to drobne pęcherzyki lub czerwone grudki. Mogą pojawiać się na całej skórze, ale najczęściej w miejscach przegrzanych (przegrzanie to przyczyna ich powstania): pod pachami, na plecach, z tyłu głowy, na brzuchu, udach, w pachwinach. Jak sobie z nimi radzić? Częściej kąpać dziecko, można dodać do wody odrobiną nadmanganianu potasu, wietrzyć skórę. Nie smarować kremami. Jeśli zmiany się nasilą – koniecznie udajemy się do lekarza.

- trądzik niemowlęcy: na skórze malucha pojawiają się zaskórniki (białe lub czarne), wykwity grudkowe, krosty, bardzo rzadko torbiele. Zmiany skórne występują głównie na buzi, czasem na klatce piersiowej. Przyczyna to przerost gruczołów łojotokowych, a objawy mogą być nasilone np. przez nadmiar oliwki. Pomaga częste przemywanie skóry przegotowaną wodą, mycie emolientami (małe ilości). Trądzik występuje zazwyczaj do 3 miesiąca życia. Jeśli pojawi się później lub pomimo właściwej pielęgnacji nie ustąpi – trzeba iść do lekarza.

- prosaki: białe, zaczopowe grudki, najczęściej na czole i brodzie. Spowodowane są zablokowaniem mieszków włosowych. Zazwyczaj wystarczy je przemywać wodą z niewielką ilością np. emolientu, by po 1-2 miesiącach zniknęły. Nie wolno ich przekłuwać!

- atopowe zapalenie skóry: skóra dziecka jest sucha, policzki wyglądają, jak polakierowane, mogą wystąpić krosty i zaczerwienienie. Zmiany pojawiają się na całym ciele z wyjątkiem miejsc pod pieluchą i pleców. Dziecko drapie się, ponieważ zmiany te są bardzo swędzące. Pojawiają się po 3 miesiącu życia. Konieczna jest wizyta u alergologa.

. - pokrzywka: pojawiają się swędzące bąble, jak po ukąszeniu owada lub oparzeniu pokrzywą. Może wystąpić po spożyciu jakiegoś pokarmu, ale także towarzyszyć pasożytom, infekcjom bakteryjnym lub wirusowym. Wizyta u lekarza – niezbędna.

- wysypka może pojawić się także przy tzw. „trzydniówce” - chorobie wirusowej. Jednak przebieg tej choroby bywa tak różny, że trudno mówić o standardowych objawach. U nas pojawił się lekki stan podgorączkowy (37-38 st) i wysypka w kilku miejscach.

- choroby zakaźne wieku dziecięcego, jak ospa, różyczka, szkarlatyna czy odra – o nich w kolejnym artykule.

 

Kiedy iść z wysypką do lekarza?

 

Właściwie zawsze warto pokazać się lekarzowi, by ten postawił diagnozę. Ale dobrze też, by mama mniej więcej orientowała się jakie są rodzaje wysypek i jakie mogą być ich przyczyny. Być może wystarczy poobserwować dziecko dzień lub dwa i np. skonsultować telefonicznie z pediatrą zmiany.

Gdy u nas po raz drugi pojawiła się wysypka obserwowaliśmy córkę dwa dni i tylko telefonicznie konsultowaliśmy z lekarzem. Nic się nie działo, prawdopodobnie zareagowała alergicznie na zjedzone śliwki (była to jedyna nowa rzecz wprowadzona do diety). Potem, jak wspomniała wyżej, mieliśmy jeszcze krostki przy trzydniówce i póki co, na szczęscie, probelmy skórne nie wracają.

Żadnej wysypki i zmian skórnych nie wolno lekceważyć!

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Wyślij link do konkursu wraz z opisem na adres redakcji redakcja(@)blogimam.pl :)

Patronat BlogiMam

Wpisy z blogów Mam

Czy można kupić kałasznikowa?

MarysiaB, 04.04.2024

Jak wygląda hokej?

MarysiaB, 04.04.2024

Jaka hulajnoga dla dziecka 9 lat?

MarysiaB, 03.04.2024

Jak można ozdobić swój pokój?

Katarzyna Mróz, 03.04.2024

Czy Nebbud jest dobry na kaszel?

MarysiaB, 03.04.2024

Czy można nosić dziecko w chuście przodem?

Katarzyna Mróz, 03.04.2024

Jakie buty na WF dla chłopca?

MarysiaB, 03.04.2024

Czym bawi się 9 miesięczne dziecko?

Katarzyna Mróz, 03.04.2024

Ile kosztuje pocisk do Glocka?

MarysiaB, 02.04.2024

Jak zrobić drzewko świąteczne na pniu?

Katarzyna Mróz, 02.04.2024