Skąd się biorą dzieci? Czyli jak rozmawiać z dzieckiem o rozmnażaniu

Wraz z moją kolejną ciążą przyszedł problem - jak wytłumaczyć dziecku skąd się wzięła dzidzia w brzuchu. Jaka ona jest duża, jak rośnie, jak rozwija się, czy kopie, czy słyszy, czy widzi?

Na większość tych pytań odpowiedź jest dosyć prosta. Najtrudniej jednak powiedzieć dziecku, jak ona się tam znalazła.

Młodsza córka nie zadaje jeszcze takich pytań. Wie, że dzidzia pojawia się w brzuchu, gdy rodzice bardzo mocno się przytulają i kochają - i na szczęście to jej wystarczyło.

Starsza - znając już tą wersje - bo tak jej opowiadaliśmy, gdy młodsza miała się urodzić - chce wiedzieć więcej. Opowieści o bocianach, kapustach, pszczółkach itp. odpadają.

To jak jej opowiedzieć? Czy mówić niespełna sześciolatce o seksie?

 

Naukowy sposób wytłumaczenia dziecku w jaki sposób odbywa się zapłodnienie

 

Jednak udało się wybrnęliśmy z tego nie zahaczając o seks. Wytłumaczyliśmy jej w sposób "naukowy". Tatuś daje do brzuszka mamy nasionka - plemniki, które łączą się z jajeczkiem mamusi i z tego jajeczka rozwija się dzidzia. Uff nie spytała się jak :)

Dla zobrazowania tego można posłużyć się książeczkami dla dzieci, a także filmikami dostępnymi w internecie (nie, nie porno).

Ja znalazłam film, który pięknie ukazuje jak powstaje i rozwija się dzidzia. Podczas oglądania takiego filmu dobrze jest na bieżąco tłumaczyć dziecku co aktualnie się dzieje. Bądźmy aktywni w zdobywaniu wiedzy naszych dzieci. Dziewczynki oglądały także film z serii "Było sobie życie. Narodziny".

 

Rozmowy z dzieckiem na temat porodu

 

Potem nadszedł moment na pytanie: "a jak dzidzia wyjdzie z brzucha?"

Starsza zadała takie pytanie i była przerażona, że dzidzia rozerwie mamie brzuch. No i co teraz?

 

Łatwo wytłumaczyć dziecku poród metodą cięcia cesarskiego, ale jak wytłumaczyć poród naturalny?

 

Myślę, że za bardzo nie ma co "owijać w bawełnę". Używając prostych, ale fachowych słów, jak np. "drogi rodne" można dziecku dużo wytłumaczyć. Postarałam się wytłumaczyć córce, że są takie specjalne drogi, że każda dziewczynka je ma i że tamtędy dzidzia wyjdzie. Na szczęście dalsze pytanie na temat dzidzi dotyczyły tego, jaka duża już jest, jak już wygląda. Często pytają się także kiedy już wyjdzie i czy nie może już być po za brzuchem. Tu trzeba dzieciom wyjaśnić, że jak dzidzia za wcześnie wyjdzie z brzuszka to będzie chora, że każda dzidzia musi przez pewien czas rozwijać się w brzuchu.

 

O czym pamiętać w rozmowie z dzieckiem na trudne tematy?

 

- poziom odpowiedzi należy dostosować do wieku i wiedzy dziecka, a także do wiedzy rodziców (ja rozmawiałam z niespełna sześciolatką)

- dziecko jest mądrzejsze niż nam się wydaje

- powinniśmy używać możliwie prostych, ale i fachowych słów

- skoro dziecko się pyta to nie jest za małe, żeby wiedzieć. Nie zabijajmy naturalnej ciekawości odpowiedziami typu "dowiesz się jak dorośniesz"

- lepiej, żeby o pewnych rzeczach dowiedziało się dziecko od rodziców, a nie z kolorowych gazet

- posłużmy się "pomocami naukowymi" dla zobrazowania tematu.

 

Anna Malecka

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!

"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy. 

Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu

Co trzeba zrobić?

Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny Sztymy. 

Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.

Do wygrania:

Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek -  dostosujemy je do wieku uczestnika:)  Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)

Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.

Konkurs organizowany przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

Więcej informacji o zasadach konkursu i polityce prywatności na stronie współorganizatora: Konkurs plastyczny - CzasDzieci.

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Możesz to zrobić z poziomu swojego profilu na BlogiMam:)

Kochane Mamusie, nadeszła ta długo oczekiwana chwila, staruszka BlogiMam odmłodniała! I jest teraz Super Laską! haha:)

Jak Wam się podoba?

Gdybyście zauważyły jakieś techniczne problemy, proszę piszcie od razu! Na FB lub w komentarzach tutaj, dziękujemy:*

Patronat BlogiMam