Przeziębienia i choroby w ciąży - jak sobie radzić? Brać antybiotyk czy nie?

W tym niezwykłym czasie, myślimy nie tylko o sobie, ale także - a czasem przede wszystkim - o dziecku. Niestety, nasz organizm jest osłabiony i łatwiej "łapiemy" wszelkie infekcje, przeziębienia, wirusy… które następnie ciężej przechodzimy. W dodatku ilość leków, jakie możemy wtedy zażywać jest mocno ograniczona.

Ryzyko jest nieco mniejsze, jeśli to pierwsza ciąża. Ale jeśli mamy już dziecko lub dzieci, często zdarza się, że przynoszą one dodatkowo z przedszkola lub szkoły "extra" zarazki.

Podatność na infekcje grypowe oczywiście wzrasta jesienią i zimą.

W miarę możliwości, trzeba próbować się uodpornić - są nawet specjalne preparaty dla ciężarnych, wzmacniające odporność. Zdania są podzielone, czy rzeczywiście są one skuteczne. Wybór i decyzja należy indywidualnie do przyszłej Mamy:)

Jeśli już zachorujemy, ważne jest , by w tym czasie być pod dobrą opieką lekarza i nie przyjmować leków bez porozumienia ze specjalistą.

 

Domowe sposoby na zwalczanie infekcji

 

Najzdrowszym sposobem leczenia przeziębienia w ciąży jest korzystanie z domowych sposobów zwalczania infekcji. Tyle, że nie można przesadzać z cytryną, a napary z ziół także dobrze jest skonsultować z lekarzem, bo niektóre mogą być bardzo szkodliwe dla płodu!

A co zrobić jeśli soki z cytrusów, syrop z cebuli czy napary z ziół nie pomagają? Pierwsze objawy przeziębienia lub grypy można spróbować zwalczać środkami homeopatycznymi (lepiej także skonsultować to z lekarzem). Dla niektórych to placebo, niemające działania leczniczego, ale są badania potwierdzające ich skuteczne działanie na infekcje. Moja ginekolog mówi, że zawsze można spróbować.

Trzeba bardzo uważać, gdy pojawia się i utrzymuje gorączka. Nie wolno przyjmować środków na ibuprofenie. Absolutnie zakazana jest aspiryna.

Czasami, mimo starań, kuracja antybiotykowa jest nieunikniona. Wtedy lekarz przepisze antybiotyk bezpieczny dla mamy i dziecka, zazwyczaj z grupy penicyliny.

U mnie niestety przy zapaleniu oskrzeli skończyło się na antybiotyku, ale cały problem polegał na tym, że mam uczulenie na penicylinę. Jednak udało się. Przyznam, że psychicznie było mi ciężko. Strasznie martwiłam się o dziecko. Czułam się fatalnie. Na szczęście zarówno moja lekarka rodzinna jak i ginekolog okazały się bardzo pomocne. Sporo z nimi rozmawiałam, uspokoiły mnie. I tak nie było wyjścia - trzeba było podać antybiotyk. Sporo też czytałam na forach i blogach mam o podobnych przypadkach i to także podniosło mnie na duchu.

 

Czy Wam także zdarzały się w ciąży choroby? Macie jakieś sprawdzone sposoby?

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!

"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy. 

Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu

Co trzeba zrobić?

Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny Sztymy. 

Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.

Do wygrania:

Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek -  dostosujemy je do wieku uczestnika:)  Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)

Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.

Konkurs organizowany przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

Więcej informacji o zasadach konkursu i polityce prywatności na stronie współorganizatora: Konkurs plastyczny - CzasDzieci.

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Możesz to zrobić z poziomu swojego profilu na BlogiMam:)

Kochane Mamusie, nadeszła ta długo oczekiwana chwila, staruszka BlogiMam odmłodniała! I jest teraz Super Laską! haha:)

Jak Wam się podoba?

Gdybyście zauważyły jakieś techniczne problemy, proszę piszcie od razu! Na FB lub w komentarzach tutaj, dziękujemy:*

Patronat BlogiMam

Wpisy z blogów Mam

Rumieniec, czy róż do policzków?

Katarzyna Mróz, 20.01.2021

Pasta śniadaniowa z makreli

iwa643, 20.01.2021

Różowa sukienka

Katarzyna Mróz, 20.01.2021

Jak wychować kilkulatka?

Tygrysiaki, 20.01.2021

Rudbekia – pielęgnacja, stanowisko, uprawa

Katarzyna Mróz, 18.01.2021

Test odpowiedzialności

Tygrysiaki, 18.01.2021