Podróż z dzieckiem – jak się przygotować?

Większość osób lubi podróżować. Są też prawdziwi pasjonaci turystyki. Wszystko jest super, dopóki jest się samemu lub tylko z partnerem – warunki panujące w miejscu noclegu nie są aż tak ważne, można spać w namiocie, hostelu etc., jedziemy gdzie chcemy i kiedy tylko mamy możliwość.

Natomiast gdy pojawia się dziecko- wiele osób z wyjazdów rezygnuje. Dlaczego? Pewnie głównie ze względu na strach, lęki – o zdrowie dziecka, o jego zachowanie, o to jak my (rodzice) to wytrzymamy... nawet o to co ze sobą zabrać i dokąd jechać. Teraz kryteria brane pod uwagę przed wyjazdem są zupełnie inne.

Ważne, by pamiętać, iż nie jest prawdą to, że podróż i zmiana otoczenia muszą narazić dziecko na stres lub chorobę.

W ogromnym skrócie przedstawiamy „mini poradnik” rodzica-podróżnika:

- Gdzie jechać z dzieckiem? Na pewno nie na wycieczkę objazdową, a raczej w jedno miejsce docelowe na cały pobyt. Wskazany byłby łagodny klimat

- Co ze sobą zabrać? Należy wziąć pod uwagę jaki środek lokomocji wybierzemy, na jak długo jedziemy i jaki będzie charakter wyjazdu. W podręcznym bagażu powinno znaleźć się ubranie na zmianę, przekąski i napoje, drobne zabawki oraz ew. przyjmowane leki, a w przypadku niemowlęcia także zapas pieluszek i wilgotne chusteczki.

- Jaki termin wyjazdu? Na pewno nie w największe upały czy mrozy. Lepiej jechać poza szczytem sezonu

- Jaki obiekt noclegowy wybrać? Niektóre hotele itp. posiadają certyfikaty np. Hotel Przyjazny Rodzinom, warto też poczytać fora lub opinie na portalach podróżniczych. Po przyjeździe na miejsce trzeba sprawdzić gniazdka elektryczne, czy obsługa nie pozostawiła np. chemikaliów, najdokładniej trzeba obejrzeć wypożyczone łóżeczko.

Ważny jest też środek transportu – ale jego wybór zależy od bardzo wielu czynników.

Podróż z dzieckiem, zwłaszcza małym, to nie lada wyzwanie. Ale nie warto rezygnować z podróży!! Ważne, by dobrze się do niej przygotować.

My już kilka razy podróżowaliśmy z córką (3latka) – na razie po kraju, ale były to udane wypady. Dobrym pomysłem jest zabranie dziadków lub cioci – ich obecność pozwala rodzicom na chwilę dla siebie.

A czy Wy podróżujecie z dziećmi? Jak przygotowujecie się do podróży?

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Wyślij link do konkursu wraz z opisem na adres redakcji redakcja(@)blogimam.pl :)

Patronat BlogiMam

Wpisy z blogów Mam

Czy fascynatory są modne?

MarysiaB, 21.04.2024

Jak dostać zestaw LEGO za darmo?

MarysiaB, 20.04.2024

Jaki syntezator na początek?

MarysiaB, 19.04.2024

Płatki jaglane na mleku

RozszerzanieDiety, 19.04.2024

Opowieści o kolorach

lecibocian, 18.04.2024