Na wszystko przyjdzie czas, czyli jak oduczyć dziecko od smoczka, pieluchy i nauczyć mówić!

Miałam napisać jakiś mądry tekst o rozwoju dziecka, o zdobywaniu nowych sprawności – jak u skautów. Ale okazało się, że moje dwuletnie (!) doświadczenie nijak się ma do teorii naukowych.

I co teraz? Moje dziecko ma problemy rozwojowe, czy wręcz odwrotnie? Co, jak i kiedy? Odpowiedź okazała się łatwiejsza niż się komuś wydaje. I brzmi: na wszystko przyjdzie czas.

Nie ma co poganiać, nie wolno też hamować. Każde dziecko ma swoje tempo życia, rozwoju. Trzeba obserwować, kierować, wspierać. Użyć kilku sztuczek i oduczyć smoczka. Nam się udało mimo choroby.

Po prostu zanim Mały Człowiek się rozchorował Smoczkowe Wróżki zabrały smoczka, który i tak w sumie był używany tylko do zasypiania i w zamian przyniosły książeczkę. Potem przyszła choroba, ale przetrwaliśmy stres i gorączkę bez smoczka. I smoczek wraca już tylko na zdjęciach.

Pielucha? Zaczęliśmy od grubszego tematu. Cierpliwe sadzałam na nocnik, czekałam. I udało się. Nauczył się. Woła i to głośno. Najpierw po swojemu, teraz już pełnym zdaniem.  Potem siusiu. Trochę propagandy, że pieluszka jest fujska, że w niej gorąco teraz latem i mamy to! A do tego udało się przesadzić Małego Człowieka z nocnika na kibelek. Super!

Z mówieniem jest gorzej. Po prostu dziecko musi zacząć. Ale zawsze dużo mówiliśmy do Małego Człowieka. Opowiadaliśmy, tłumaczyliśmy i czekaliśmy. Teraz już tak gada, że nie przegadasz!

Hehe! Jakie wnioski? Trzeba czasu i cierpliwości. Brakuje jednego lub drugiego? Będzie ciężej, dłużej, ale się uda!

Nie pozostawiaj rozwoju dziecka samemu sobie. Ale też nic na siłę! Pomóż, pokieruj… Nie jestem ekspertem, nie będę dawać rad, ale u nas sprawdziło się przekonywanie, że smoczek jest dla małych dzidziusiów, pokazywanie filmików z dziećmi siusiającymi na kibelek (wbrew pozorom wiele filmików – poradników możecie znaleźć na Internecie). A przede wszystkim nie poganiamy, ale lekko popychamy ku nowemu. Nam się udało i mam nadzieję, że będzie się nadal udawać. A Wam wszystkim życzę sukcesów małych i dużych w tej lekcji życia jaką jest bycie rodzicem.
 


Magda, www.zszafyodzyrafy.blogspot.com

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!

"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy. 

Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu

Co trzeba zrobić?

Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny Sztymy. 

Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.

Do wygrania:

Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek -  dostosujemy je do wieku uczestnika:)  Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)

Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.

Konkurs organizowany przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

Więcej informacji o zasadach konkursu i polityce prywatności na stronie współorganizatora: Konkurs plastyczny - CzasDzieci.

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Możesz to zrobić z poziomu swojego profilu na BlogiMam:)

Kochane Mamusie, nadeszła ta długo oczekiwana chwila, staruszka BlogiMam odmłodniała! I jest teraz Super Laską! haha:)

Jak Wam się podoba?

Gdybyście zauważyły jakieś techniczne problemy, proszę piszcie od razu! Na FB lub w komentarzach tutaj, dziękujemy:*

Patronat BlogiMam