Huśtawka nastrojów oraz inne obawy przyszłej Mamy. Czy ja jestem normalna?

Ciąża to niesamowity i bardzo emocjonujący okres. Zwłaszcza, gdy jest to pierwsza ciąża.

W głowie przyszłej mamy rodzi się mnóstwo pytań i wątpliwości. Często dopada ją huśtawka nastrojów, a radość z nadchodzących narodzin przeplata się z obawami i lękami.

W trakcie ciąży kobieta bardzo się zmienia – przestaje być już tylko żoną, czułą partnerką, a niedługo stanie się odpowiedzialną matką.

Naturalne jest więc, że na te zmiany potrzeba czasu. Każda ciążowa dolegliwość może budzić niepokój – czy aby na pewno to normalne? czy to co coś niepokojącego?

Dlatego bardzo ważne są regularne kontrole u lekarza i badania.

Najczęściej przyszłe mamy dopada lęk o dziecko – czy jest/będzie zdrowe, czy wszystko u niego w porządku, czy nie będzie jakichś komplikacji w ciąży, jaki będzie poród, czy o czasie, czy wszystko pójdzie dobrze, czy nie będzie powikłań?

Wiele kobiet boi się, że nie poradzi sobie z porodem – im bliżej porodu tym bardziej te obawy się nasilają. Pomimo, iż kobiety rodzą od zawsze i jest to naturalny proces, niekoniecznie jest to argument, który zupełnie uspokoi przyszłą mamę.

Potem pojawia się inna wątpliwość – czy będę dobrą mamą? Doskwiera ona najbardziej kobietom, które nie mają doświadczenia z dziećmi i nie miały wcześniej kontaktu z takimi maleństwami. Ale przecież kto miałby zająć się lepiej dzieckiem niż jego własna mama?

Czasami kobiety martwią się też o finanse rodzinne – czy wystarczy pieniędzy na dobre życie dla całej rodziny?

Inną obawą jest to, że w trakcie ciąży kobieta utyje i zbrzydnie, a po porodzie nie odzyska dawnej figury i przestanie być atrakcyjna. Może to jednak być motywacja do większej dbałości o siebie, a kilka rozstępów z pewnością nie odbierze radości macierzyństwa.

Ciężarne miewają bardzo wyraziste sny, niestety często koszmary, co dodatkowo nasila niepokój.

Wszystkie te obawy i lękizupełnie naturalne w tym odmiennym stanie, świadczą też o  tym, że kobieta zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji i próbuje odnaleźć się w nowej roli.

Bardzo ważne dla ciężarnej jest wsparcie partnera, jego potwierdzenie, że wszystko będzie dobrze, a ona ciągle jest atrakcyjna.

Autorka: Basia

Zdjęcie: zoomi.com.ua

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Wyślij link do konkursu wraz z opisem na adres redakcji redakcja(@)blogimam.pl :)

Patronat BlogiMam