Gdy dziecko zachoruje - co przysługuje rodzicom?

Zdarza się nie raz, że dziecko zachoruje. Problem pojawia się, gdy oboje rodzice pracują, a dziadkowie mieszkają w innym mieście (lub – gdy dziecko jest na tyle chore, że wymaga opieki rodzica). Wtedy rodzicom przysługuje prawo zwolnienia lekarskiego i zostanie im wypłacony zasiłek opiekuńczy.

Kto może skorzystać z takiego zwolnienia?

Takie zwolnienie przysługuje zarówno mamie, jak i tacie dziecka. Zasiłek zaś wypłaca się tylko jednemu z rodziców (temu, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę za dany okres).

Jakie są warunki otrzymania zasiłku opiekuńczego?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje pod warunkiem, że nie ma innych członków rodziny mogących zapewnić opiekę. Chyba, że dziecko ma do 2 lat – wtedy i tak rodzice mogą skorzystać ze zwolnienia i otrzymają zasiłek.

Skorzystać mogą tylko osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym lub takie, które przystąpiły do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Jaki jest wymiar takiego zwolnienia?

Nie może ono trwać dłużej niż 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad zdrowym dzieckiem do lat 8 i chorym dzieckiem do lat 14, albo 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dzieckiem w wieku ponad 14 lat lub innymi chorymi członkami rodziny.

Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego z powodu opieki nad dziećmi i innymi członkami rodziny z różnych przyczyn i bez względu na liczbę dzieci i liczbę członków rodziny wymagających opieki, nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym.

Jaka jest wysokość zasiłku?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 80% wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku (informację, jak obliczyć taką podstawę można znaleźć na stronie ZUS).

Jakie dokumenty są wymagane?

Podstawowym dokumentem stanowiącym podstawę do wypłaty zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub chorym członkiem rodziny jest zaświadczenie lekarskie wystawione na formularzu ZUS ZLA.

Występując o wypłatę zasiłku składa się również oświadczenie na druku ZUS Z –15. Jeżeli zasiłek wypłacany jest przez ZUS, do jego wypłaty niezbędne jest dodatkowo zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z –3 (w przypadku pracowników), na druku Z-3b przypadku ubezpieczonych wykonujących pozarolniczą działalność albo na druku ZUS Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych.

Oczywiście, jest kilka wyjątków i obostrzeń, o których informację można znaleźć w przepisach. My przedstawiamy podstawowe i przydatne informacje.

Komentarze Facebook

Najnowsze

juniorgotuje.bl...
juniorgotuje.bl...
juniorgotuje.bl...
juniorgotuje.bl...
juniorgotuje.bl...
juniorgotuje.bl...
juniorgotuje.bl...
juniorgotuje.bl...
juniorgotuje.bl...
juniorgotuje.bl...

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!

"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy. 

Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu

Co trzeba zrobić?

Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny Sztymy. 

Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.

Do wygrania:

Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek -  dostosujemy je do wieku uczestnika:)  Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)

Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.

Konkurs organizowany przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

Więcej informacji o zasadach konkursu i polityce prywatności na stronie współorganizatora: Konkurs plastyczny - CzasDzieci.

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Możesz to zrobić z poziomu swojego profilu na BlogiMam:)

Kochane Mamusie, nadeszła ta długo oczekiwana chwila, staruszka BlogiMam odmłodniała! I jest teraz Super Laską! haha:)

Jak Wam się podoba?

Gdybyście zauważyły jakieś techniczne problemy, proszę piszcie od razu! Na FB lub w komentarzach tutaj, dziękujemy:*

Patronat BlogiMam

Wpisy z blogów Mam