Gdy dziecko zachoruje - co przysługuje rodzicom?

Zdarza się nie raz, że dziecko zachoruje. Problem pojawia się, gdy oboje rodzice pracują, a dziadkowie mieszkają w innym mieście (lub – gdy dziecko jest na tyle chore, że wymaga opieki rodzica). Wtedy rodzicom przysługuje prawo zwolnienia lekarskiego i zostanie im wypłacony zasiłek opiekuńczy.

Kto może skorzystać z takiego zwolnienia?

Takie zwolnienie przysługuje zarówno mamie, jak i tacie dziecka. Zasiłek zaś wypłaca się tylko jednemu z rodziców (temu, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę za dany okres).

Jakie są warunki otrzymania zasiłku opiekuńczego?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje pod warunkiem, że nie ma innych członków rodziny mogących zapewnić opiekę. Chyba, że dziecko ma do 2 lat – wtedy i tak rodzice mogą skorzystać ze zwolnienia i otrzymają zasiłek.

Skorzystać mogą tylko osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym lub takie, które przystąpiły do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Jaki jest wymiar takiego zwolnienia?

Nie może ono trwać dłużej niż 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad zdrowym dzieckiem do lat 8 i chorym dzieckiem do lat 14, albo 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dzieckiem w wieku ponad 14 lat lub innymi chorymi członkami rodziny.

Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego z powodu opieki nad dziećmi i innymi członkami rodziny z różnych przyczyn i bez względu na liczbę dzieci i liczbę członków rodziny wymagających opieki, nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym.

Jaka jest wysokość zasiłku?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 80% wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku (informację, jak obliczyć taką podstawę można znaleźć na stronie ZUS).

Jakie dokumenty są wymagane?

Podstawowym dokumentem stanowiącym podstawę do wypłaty zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub chorym członkiem rodziny jest zaświadczenie lekarskie wystawione na formularzu ZUS ZLA.

Występując o wypłatę zasiłku składa się również oświadczenie na druku ZUS Z –15. Jeżeli zasiłek wypłacany jest przez ZUS, do jego wypłaty niezbędne jest dodatkowo zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z –3 (w przypadku pracowników), na druku Z-3b przypadku ubezpieczonych wykonujących pozarolniczą działalność albo na druku ZUS Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych.

Oczywiście, jest kilka wyjątków i obostrzeń, o których informację można znaleźć w przepisach. My przedstawiamy podstawowe i przydatne informacje.

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Wyślij link do konkursu wraz z opisem na adres redakcji redakcja(@)blogimam.pl :)

Patronat BlogiMam

Wpisy z blogów Mam

Kiedy podawać niemowlakowi kawałki?

RozszerzanieDiety, 20.01.2025

Kto płaci mandat za przeładowanie?

Katarzyna Mróz, 16.01.2025

Jak sterylizować nakładki na sutki?

Katarzyna Mróz, 15.01.2025

Do jakiej wagi kategoria B?

Katarzyna Mróz, 15.01.2025

Ile trwa przekłucie sutka?

Katarzyna Mróz, 15.01.2025

Ile ton może przewieźć ciężarówka?

Katarzyna Mróz, 14.01.2025