Jak pomóc dziecku uporać się z lękami?

Lęki stanowią naturalną część życia każdego dziecka. Część z nich ma pozytywny charakter, ponieważ pomaga uporać się dziecku z nieznanymi i nowymi sytuacjami.

Obawa przed ciemnością, przed nowymi osobami, pająkami, lekarzem, zostaniem w domu bez mamy- to przykłady lęków, z którymi boryka się większość maluchów. Większość z nich ustępuje wraz z wiekiem, jednak niektóre mogą się utrwalić i przybrać formę fobii. Jak skutecznie pomóc dziecku uporać się z lękami?

Przeczytaj niezbędne wskazówki dla rodziców.  

Lęki często mogą się pojawiać w sytuacjach, gdy dziecko nie do końca ma spełnione podstawowe potrzeby, np. poczucie bezpieczeństwa. Pójście do przedszkola, do miejsca kompletnie różniącego się od rodzinnego domu, w którym nie ma ukochanej mamy może być dla dziecka bardzo stresujące. Nowa niania, albo zostanie pod opieką u sąsiadki też burzy u dziecka pewien porządek i poczucie bezpieczeństwa.

Lęki u dzieci powstają na skutek wyobrażenia sobie pewnych sytuacji np. „Gdy mama zgasi światło na pewno z szafy w moim pokoju wyjdzie potwór i mnie zje”. Dla dorosłych może się wydawać to irracjonalne, jednak dla malucha nie stanowi różnicy to czy, niebezpieczeństwo jest realne czy nie.

Lęki mogą powodować różnego typu objawy, takie jak:

-biegunki

-drażliwość

-płaczliwość

-nadmierna potliwość

-drżenie

-obgryzanie paznokci

-przyspieszenie akcji serca

Co możesz zrobić aby pomóc swojemu dziecku pokonać lęki?

•Przede wszystkim nie wyśmiewaj. Takim sposobem wcale nie polepszysz sytuacji, a jedynie zawstydzisz swoją pociechę. Dla dziecka jego lęk to bardzo ważna sprawa, czasami nawet życia i śmierci więc postaraj się to zrozumieć.

• Oswajaj dziecko z bodźcem lękowym. Bądź przy tym cierpliwa i stosuj metodę małych kroków. Gdy Twoje dziecko boi się zostawać w domu bez Ciebie, stopniowo przyzwyczajaj go do tego.

• Rozmawiaj z dzieckiem, o tym, czego się boi. Postaraj się wytłumaczyć spokojnie, że smoki nie mieszkają pod łóżkiem, a Pan dentysta dba o ząbki, a nie jest złym czarnoksiężnikiem, który kolekcjonuje mleczaki.

• Czytaj dziecku bajki, w których bohaterowie zmagają się z podobnymi lękami jak Twoje dziecko.

• Pamiętaj, że dzieci naśladują dorosłych. Jeśli dziecko będzie ciągle słyszało o Twoich lękach trudniej mu będzie poradzić sobie ze swoimi.

Najważniejsze jest aby nie zostawiać dziecka samego z jego lękami. Bądź zawsze dla niego oparciem i przytul, gdy widzisz, że Twój maluch przeżywa trudne chwile.

Literatura:

1. Bogdanowicz M, "Psychologia kliniczna dziecka w wieku przedszkolnym", Warszawa 1985.

2. Tłokiński W, "Lęk. Różnorodność przeżywania", Warszawa 1993.

Opracowała: Anna Sokołowska, konsultantka pedagogiczna

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Wyślij link do konkursu wraz z opisem na adres redakcji redakcja(@)blogimam.pl :)

Patronat BlogiMam

Wpisy z blogów Mam

W co ubrać dziecko do chrztu latem?

Katarzyna Mróz, 25.04.2024

Czy noworodki potrzebują zabawek?

Katarzyna Mróz, 24.04.2024

Jak zrobić herbatniki maślane?

Katarzyna Mróz, 24.04.2024

Czy kółka 92a są dobre?

Katarzyna Mróz, 24.04.2024

Jak odświeżyć dziecięcy pokój?

Katarzyna Mróz, 23.04.2024

Jak zrobić dezodorant z ałunu?

Katarzyna Mróz, 23.04.2024

Jakie słoiczki do deserów?

Katarzyna Mróz, 23.04.2024

Jak kłaść dziecko na brzuszku?

Katarzyna Mróz, 22.04.2024

Jaką wysokość czapki dla dziecka?

Katarzyna Mróz, 22.04.2024