Miętówka - nalewka z mięty

Ostatnio było tutaj trochę cicho, więc od razu podrzucam coś mocnego!

Nalewka miętowa :)

Mięta charakteryzuje się oszałamiającym aromatem i smakiem, ale także wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych. Znana jest z tego, że ułatwia trawienie i przyswajanie pokarmów, działa rozkurczowo, ale także przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Mięta jest źródłem flawonoidów, garbników, olejków eterycznych (głownie mentolu), chlorofilu, witamin i minerałów (np. żelaza, miedzi, magnezu, sodu, cynku, manganu). Preparatów z miętą nie należy stosować u niemowląt i małych dzieci, bezpośrednio w obrębie ust, nosa i piersi. Nalewka to roślinny wyciąg alkoholowy, więc dzieciom tym bardziej nie powinno się go podawać.

Za pomocą alkoholu wyekstrahujemy z ziela związki czynne. Dzięki temu, miętówka pita z umiarem, będzie wykazywała właściwości lecznicze. Dodatkowo zyska piękny, zielony kolor (w odróżnieniu od syropu miętowego). Warunek? Nie można dodawać soku z cytryny.

Nalewka z mięty może być pita solo, z kostkami lodu lub rozcieńczona lodowatą wodą. Można z niej także przygotowywać drinki. Smacznego!

Komentarze Facebook