Zabawy z rocznym dzieckiem. Żadnej nudy!

Czy można się bawić z maluchem, który ma rok?

Jeżeli ktoś uważa, że nie, to bardzo się myli. Z rocznym dzieckiem nie tylko można, ale i trzeba się bawić. Bo zabawa rozwija, uczy, pozwala budować więzi między maluszkiem a rodzicami.

Gdybyśmy myśleli w kategoriach zestawu zabawek dla rocznego dziecka, to nie może w nim zabraknąć: lekkiej piłki, sortera na klocki, kolorowych kubeczków różnej wielkości, miśków czy lalek i drewnianych zwierzątek do ciągnięcia na sznurku. I książeczek rzecz jasna, takich z kolorowymi, prostymi i wyrazistymi obrazkami, które to będziemy pokazywać dziecku ucząc je tym samym z czego zbudowany jest świat, jakie są kolory, kształty.

Szkrab mający rok wciąż jeszcze poznaje otaczający go świat przez dotyk. Dlatego też zadbajmy, by nasze dzieci otrzymywały odpowiednią ilość doznań. Dawajmy im do zabawy (zawsze pod kontrolą) surowy makaron różnych kształtów, ciasto czy ciastolinę, którą będą mogły ugniatać, wyciągać, rolować, pozwólmy na zabawy w misce z wodą, w której lądować będą kubeczki, gumowe zwierzaki czy kawałki materiałów. I pamiętajmy, że doskonałym miejsce na zabawę jest kuchnia. Maluchy uwielbiają trzaskać garnkami i pokrywkami, mieszać w miskach plastikowymi łyżkami, uderzać patelniami o podłogę. Nie zabraniajmy im tego, nawet jeżeli hałas rani nasze uszy.

Z jeszcze niezbyt pewnie chodzącym roczniakiem warto wybrać się na spacer. I zbierać skarby: patyczki, kamyki, kolorowe liście, kasztany. Każdy z nich ma inny kształt, inną fakturę i kolor, które trzeba nazwać i opisać. Na spacer warto też zabrać ze sobą drewnianą zabawkę na sznurku i najzwyczajniej w świecie wyprowadzić pieska czy konika na trawnik. Dzięki temu dziecko ma szansę kontrolować to, co się dzieje z zabawką, pilnuje jej i uczy się konsekwencji np. szybkiego biegu czy wypuszczenia sznurka z rączki.

Pragnącym rozwijać talenty dziecka można polecić farbki do malowania paluszkami. Im większa kartka tym większa zabawa, tylko trzeba się przygotować na nieco prania i szorowania :) A przecież nie będzie piękniejszej pamiętki niż kolorowe odciski małych łapek na laurce dla babci czy dziadka.

Roczne dzieci to słodkie, jeszcze wciąż pulchne maluchy, które aż chce się przytulać. Przytulajmy więc, całujmy, łaskoczmy delikatnie, masujmy stópki i rączki, a dziecko odwdzięczy się nam wielką miłością, uśmiechem i zdrowiem.

Autorka: Beata

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Wyślij link do konkursu wraz z opisem na adres redakcji redakcja(@)blogimam.pl :)

Patronat BlogiMam

Wpisy z blogów Mam