Zabawy z rocznym dzieckiem. Żadnej nudy!

Czy można się bawić z maluchem, który ma rok?

Jeżeli ktoś uważa, że nie, to bardzo się myli. Z rocznym dzieckiem nie tylko można, ale i trzeba się bawić. Bo zabawa rozwija, uczy, pozwala budować więzi między maluszkiem a rodzicami.

Gdybyśmy myśleli w kategoriach zestawu zabawek dla rocznego dziecka, to nie może w nim zabraknąć: lekkiej piłki, sortera na klocki, kolorowych kubeczków różnej wielkości, miśków czy lalek i drewnianych zwierzątek do ciągnięcia na sznurku. I książeczek rzecz jasna, takich z kolorowymi, prostymi i wyrazistymi obrazkami, które to będziemy pokazywać dziecku ucząc je tym samym z czego zbudowany jest świat, jakie są kolory, kształty.

Szkrab mający rok wciąż jeszcze poznaje otaczający go świat przez dotyk. Dlatego też zadbajmy, by nasze dzieci otrzymywały odpowiednią ilość doznań. Dawajmy im do zabawy (zawsze pod kontrolą) surowy makaron różnych kształtów, ciasto czy ciastolinę, którą będą mogły ugniatać, wyciągać, rolować, pozwólmy na zabawy w misce z wodą, w której lądować będą kubeczki, gumowe zwierzaki czy kawałki materiałów. I pamiętajmy, że doskonałym miejsce na zabawę jest kuchnia. Maluchy uwielbiają trzaskać garnkami i pokrywkami, mieszać w miskach plastikowymi łyżkami, uderzać patelniami o podłogę. Nie zabraniajmy im tego, nawet jeżeli hałas rani nasze uszy.

Z jeszcze niezbyt pewnie chodzącym roczniakiem warto wybrać się na spacer. I zbierać skarby: patyczki, kamyki, kolorowe liście, kasztany. Każdy z nich ma inny kształt, inną fakturę i kolor, które trzeba nazwać i opisać. Na spacer warto też zabrać ze sobą drewnianą zabawkę na sznurku i najzwyczajniej w świecie wyprowadzić pieska czy konika na trawnik. Dzięki temu dziecko ma szansę kontrolować to, co się dzieje z zabawką, pilnuje jej i uczy się konsekwencji np. szybkiego biegu czy wypuszczenia sznurka z rączki.

Pragnącym rozwijać talenty dziecka można polecić farbki do malowania paluszkami. Im większa kartka tym większa zabawa, tylko trzeba się przygotować na nieco prania i szorowania :) A przecież nie będzie piękniejszej pamiętki niż kolorowe odciski małych łapek na laurce dla babci czy dziadka.

Roczne dzieci to słodkie, jeszcze wciąż pulchne maluchy, które aż chce się przytulać. Przytulajmy więc, całujmy, łaskoczmy delikatnie, masujmy stópki i rączki, a dziecko odwdzięczy się nam wielką miłością, uśmiechem i zdrowiem.

Autorka: Beata

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!

"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy. 

Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu

Co trzeba zrobić?

Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny Sztymy. 

Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.

Do wygrania:

Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek -  dostosujemy je do wieku uczestnika:)  Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)

Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.

Konkurs organizowany przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

Więcej informacji o zasadach konkursu i polityce prywatności na stronie współorganizatora: Konkurs plastyczny - CzasDzieci.

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Możesz to zrobić z poziomu swojego profilu na BlogiMam:)

Kochane Mamusie, nadeszła ta długo oczekiwana chwila, staruszka BlogiMam odmłodniała! I jest teraz Super Laską! haha:)

Jak Wam się podoba?

Gdybyście zauważyły jakieś techniczne problemy, proszę piszcie od razu! Na FB lub w komentarzach tutaj, dziękujemy:*

Patronat BlogiMam