Wystawa "Pochwała Książki" w Muzeum Krakowa

Nie ocenia się książki po okładce, ale czy na pewno?

Muzeum Krakowa zaprasza na wernisaż nowej wystawy Pochwała książki. Robert Jahoda – rzemieślnik i artysta, której bohaterem jest mistrz introligatorski Robert Jahoda (1862–1947). Był on jednym z najwybitniejszych polskich introligatorów, a swój zakład prowadził w Krakowie nieprzerwanie przez 60 lat – od roku 1887 aż do śmierci w roku 1947.

Wystawa to opowieść o wspaniałym człowieku i o jego miłości do książek. Jego pasja, chęć nauki i poszerzania horyzontów, dążenie do doskonałości formy i treści w tym, co robił, uczyniły z niego jednego z najwybitniejszych Mistrzów wśród introligatorów. W Krakowie znał go każdy miłośnik książki.

Czas, kiedy Kraków szczyci się tytułem Miasta Literatury UNESCO, jest doskonałym momentem na pochwalenie się naszymi muzealnymi artefaktami i zapoznanie z nimi szerokiej grupy odbiorców. W zbiorach i użytkowaniu Muzeum Krakowa znajduje się około czterech tysięcy muzealiów związanych w większości z Robertem Jahodą i działalnością jego zakładu introligatorskiego z lat 1887–1947. Na szczególną uwagę zasługują projekty opraw książkowych, dyplomów i tek adresowych wykonanych przez uznanych artystów jak J. Kossak, H. Uziembło, J. Bukowski, S. Fabijański, W. Tetmajer, J. Gumowski, H. Starzyński, czy Z. Jahodzianka.

Wystawa jest również opowieścią o Krakowie, nie tylko poprzez przedstawienie działalności zawodowej Roberta Jahody, ale również jego życia osobistego i rodzinnego. Jest to opowieść o ludziach i instytucjach, z którymi Mistrz pracował i współpracował i z którymi dzielił swoją miłość do książek. Poprzez pokazanie drogi zawodowej Jahody możemy obserwować jego przemianę z rzemieślnika w artystę cenionego i poważanego w Krakowie, w Polsce i poza granicami kraju.

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Wyślij link do konkursu wraz z opisem na adres redakcji redakcja(@)blogimam.pl :)

Patronat BlogiMam