Walcz o swoje?! Prawa kobiet w ciąży. Jak jest naprawdę?

Ciąża to swoisty czas dla każdej z nas. Rodzina i znajomi traktują nas wyjątkowo. Każdy chce dotknąć naszego brzuszka i zainteresowaniem pyta się o nasze samopoczucie.

Niestety tak jest tylko wśród znajomych, społeczeństwo nie traktuje nas nietypowo, ani nie daje nam żadnej taryfy ulgowej.

Obecnie jestem w drugim trymestrze ciąży, ale początki były trudne. W tym pierwszym okresie zdarzały mi się omdlenia, a jazda komunikacją miejską była największym koszmarem.

Bywały dni kiedy prosiłam pasażerów, by ustąpili mi miejsca, bo czułam, że za chwilę nastąpi kolejne osłabienie. Niestety ludzie nie traktowali mnie poważnie i mówili, że sami się źle czują. Do dziś gdy o tym myślę mam zły w oczach i słowa grzęzą mi w gardle.

Jestem szczupłą, drobną osobą i pomimo mojego wieku wyglądam bardzo młodo. Ciąża nie jest mocno widoczna. Gdy wsiadam do tramwaju lub autobusu staram się zajmować miejsce przeznaczone dla kobiet w ciąży. Niestety osoby starsze wielokrotnie roszczeniowo prosiły mnie o ustąpienie miejsca nie zwracając uwagi na oznaczenie.

Za każdym razem staram się ich uświadomić, że jest to miejsce dla kobiet w ciąży i ja właśnie korzystam ze swoich praw, ale wtedy pojawia się grymas niezadowolenia na ich twarzach.

Najgorsze jest chyba to jak zaczynają mówić "Taka młoda, a siedzi. Mogłaby ustąpić miejsca komuś potrzebującemu". Brakuje mi siły do walki z tymi ludźmi, do walki o swoje prawo.

Ostatnio zastanawiałam się nad tym, aby zaprojektować wielki znaczek z napisem "Jestem w ciąży, choć jeszcze tego nie widać. Pozwól mi korzystać z moich przywilejów" i zakładać go tak, by każdy mógł przeczytać.

Być może wtedy uniknęłabym tych przepychanek słownych i głupich komentarzy. Ja to "wolne miejsce" zajmuje nie po to, by czuć się komfortowo, by starsza pani nie miała gdzie usiąść, ale z troski o swoje dziecko.

Nie chce, by ktoś przypadkowo uderzył mnie w brzuch lub co gorsze bym się przewróciła. Przez postawę jaką prezentują osoby starsze zaczynam patrzeć na nich zupełnie inaczej i niestety muszę przyznać odczuwam do nich niechęć.

Może warto by zorganizować jakąś wielką akcję społeczną i uświadamiającą, wtedy my przyszłe matki mogłybyśmy zawsze czuć się wyjątkowo.

Emilia A.

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!

"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy. 

Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu

Co trzeba zrobić?

Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny Sztymy. 

Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.

Do wygrania:

Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek -  dostosujemy je do wieku uczestnika:)  Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)

Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.

Konkurs organizowany przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

Więcej informacji o zasadach konkursu i polityce prywatności na stronie współorganizatora: Konkurs plastyczny - CzasDzieci.

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Możesz to zrobić z poziomu swojego profilu na BlogiMam:)

Kochane Mamusie, nadeszła ta długo oczekiwana chwila, staruszka BlogiMam odmłodniała! I jest teraz Super Laską! haha:)

Jak Wam się podoba?

Gdybyście zauważyły jakieś techniczne problemy, proszę piszcie od razu! Na FB lub w komentarzach tutaj, dziękujemy:*

Patronat BlogiMam

Wpisy z blogów Mam