Przyszła Mamo, zrelaksuj się!

Przyszła Mamo, zrelaksuj się!

Oprócz zdrowego odżywiania i unikania używek, bardzo ważnym elementem w prawidłowym rozwoju jeszcze nienarodzonego dziecka jest relaks jego przyszłej mamy. Od tego, jakie jest psychiczne samopoczucie ciężarnej zależy jak ukształtuje się układ nerwowy dziecka.

Pomiędzy mamą i maleństwem w jej brzuchu istnieje bardzo silna więź emocjonalna i psychiczna. Jeśli mama jest zdenerwowana, stres udziela się także dziecku. I odwrotnie – kiedy mama jest zrelaksowana i wypoczęta wpływa to na podobny stan u dziecka. Może się zdarzyć, że częsty dopływ dużej dawki hormonów stresu do niedojrzałego jeszcze  układu nerwowego dziecka spowoduje stan nadmiernej czujności i wrażliwości. Tak więc przyszła mama powinna dbać o swoje dobre samopoczucie dla dobra siebie i maleństwa.

Relaksująca kąpiel

Są różne sposoby, by poczuć się odprężoną i wprowadzić w dobry nastrój. Najprostszym z nich jest kąpiel w wannie. W ciąży należy jednak pamiętać, że taka kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 10-15 min, a temperatura wody nie może przekraczać 37o C.

Aromaterapia

Dla większego odprężenia do wody warto wlać olejki eteryczne, np.: dla poprawienia nastroju – 3 krople olejku pomarańczowego i 1 kropla olejku neroli; dla odprężenia – 3 krople olejku jagodlinu wonnego i 1 kropla drzewa sandałowego; dla uspokojenia – 3 krople olejku neroli i 1 kropla lawendowego.

Masaż

Również masaż wspaniale wpływa na poprawę nastroju – można wybrać się do gabinetu, należy tylko poinformować o swoim stanie, lub poprosić partnera o delikatny, czuły masaż.

Muzyka

Łagodząco wpływa słuchanie muzyki – tej ulubionej lub muzyki klasycznej, która bardzo dobrze wpływa również na dziecko.

Inne skuteczne metody

Polecane są też joga i basen. Niektórym pomaga zwykły spacer na świeżym powietrzu. Istnieją także specjalne metody relaksacyjne, których można nauczyć się na specjalnych zajęciach lub z zestawów np. CD czy książek. Tak naprawdę każda kobieta wie, co sprawia jej przyjemność i powinna to robić by dobrze się czuć, pamiętając o ostrożności ze względu na swój stan.

 

Autor: Basia, mama Celi

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!

"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy. 

Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu

Co trzeba zrobić?

Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny Sztymy. 

Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.

Do wygrania:

Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek -  dostosujemy je do wieku uczestnika:)  Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)

Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.

Konkurs organizowany przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

Więcej informacji o zasadach konkursu i polityce prywatności na stronie współorganizatora: Konkurs plastyczny - CzasDzieci.

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Możesz to zrobić z poziomu swojego profilu na BlogiMam:)

Kochane Mamusie, nadeszła ta długo oczekiwana chwila, staruszka BlogiMam odmłodniała! I jest teraz Super Laską! haha:)

Jak Wam się podoba?

Gdybyście zauważyły jakieś techniczne problemy, proszę piszcie od razu! Na FB lub w komentarzach tutaj, dziękujemy:*

Patronat BlogiMam