Orkan Depresja. Rodzice nastolatkow, Nastolatkowie 16+ - przeczytajcie!

Wciągnęłam się. Kwarantanna rzeczywiście pozwala się wyciszyć. Czytam po pracy. Piątek wieczór, żadnych planów.

Mój syn co prawda jeszcze nie jest nastolatkiem, ale już blisko. Zbliża się  ten wrażliwy okres i to wielkimi krokami! Jak bardzo bym chciała być dla niego wsparciem podczas dorastania, a nie dodatkową przeszkodą w tym okresie nieuchronnych turbulencji.

Warto się przygotować. Dowiedzieć się więcej na ten temat, przypomnieć jak to było kiedyś samemu, walczyć z hormonami i z niezrozumieniem swoich emocji.

Borys, główny bohater książki cierpi na depresję. Już od małego czuł się smutny i inny, a po odejściu ojca stan zaczął się pogłębiać. Matka, jak to matka, dwoi się i troi, aby podołać obowiązkom, ale coś jest nie w porządku. Zbyt często syn jest zamyślony, zbyt często kłamie, jest blisko, ale tak naprawdę jest nieobecny.

Czytam te słowa i jako matce serce ściska mi się z żalu, jak wiele obowiązków ma kobieta i jak wszystko wymyka się jej kontroli. Jest ciężko samemu wychowywać dziecko. 

Do prawie wszystkiego potrzeba dwojga. Co dopiero wychowanie potomka. Jak dobrze, że mamy coraz więcej świadomych ojców. Jak wielu tragedii można by było uniknąć, gdyby dzieci mogły zawsze liczyć na swoich rodziców, niezależnie od tego, czy rodzice są razem czy nie. Trudna lektura, ale potrzebna. Silna i prawdziwa, zmusza do myślenia i uczy wrażliwości.

Książka została wydana nakładem Wydawnictwa Egmont.

Autorką jest Ewa Nowak - z wykształcenia pedagog terapeuta. Obecnie na rynku dostępnych jest już niemal trzydzieści książek jej autorstwa. W 2009 roku powieść Pajączek na rowerze otrzymała wyróżnienie w I Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej. Również w 2009 roku powieść Bardzo biała wrona została uhonorowana tytułem Książki Roku Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych Polskiej Sekcji IBBY w kategorii literatura młodzieżowa.

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Wyślij link do konkursu wraz z opisem na adres redakcji redakcja(@)blogimam.pl :)

Patronat BlogiMam