Nie możemy mieć dziecka - częste przyczyny niepłodności

Wiele par, gdy zdecyduje się na dziecko, staje przed ogromnym problemem- okazuje się, że go nie mogą mieć...

Większości ciężko w to uwierzyć: pozornie zdrowa kobieta i/lub pozornie zdrowy mężczyzna nie są w stanie spłodzić potomka. Zazwyczaj czekają ich długie badania, potem kosztowne leczenie i albo wielkie, upragnione szczęście.... albo... czasami adopcja, a czasami pogodzenie się z losem.

 

Przyczyny niepłodności mogą leżeć zarówno po stronie kobiet, jak i mężczyzn

 

Kobieta, o tym, że nie może mieć dzieci, przekonuje się najczęściej po wielu próbach starań o dziecko. Mężczyzna z kolei – dopóki nie zaczął myśleć o potomstwie – także przez długi czas może sam nie być świadomy problemu.

Wielu parom w takich chwilach zdarza się obarczać nawzajem winą. Badania jednak pokazują, że 35% przyczyn niepłodności leży po stronie kobiety, 35% po stronie mężczyzny. W 25% problem dotyka obojga partnerów, a w 5% przypadków - przyczyna pozostaje nieznana.

 

U kobiet najczęstszymi przyczynami niepłodności są:

 

- nieprawidłowości związane z owulacją lub brak owulacji - jednym z podstawowych objawów są nieregularne miesiączki lub brak miesiączki.

- nieprawidłowości jajowodów - przyczyną ich nieprawidłowej funkcji mogą być zrosty pooperacyjne, stan zapalny lub endometrioza (czyli błona śluzowa macicy złuszcza się i jest wydalana z organizmu razem z krwią)

- choroby tarczycy

- infekcje narządów miednicy mniejszej (np. choroby przenoszone drogą płciową)

- choroby układowe (np. układu krążenia, cukrzyca itd.)

- wiek

 

Przyczyny niepłodności u mężczyzn:

 

- parametry nasienia (czy plemników nie jest zbyt mało)

- żylaki powrózka nasiennego – pogarszają jakość nasienia

- niedobór hormonów

- wytrysk wsteczny

- powikłania po chorobach przenoszonych drogą płciową

- silny stres, palenie tytoniu, otyłość, alkohol, przyjmowanie niektórych leków, siedzący tryb życia oraz zła dieta.

 

Szacuje się, że w Polsce ok. 10% par ma problemy z poczęciem potomka. Pamiętać jednak trzeba, że kilka miesięcy starań o dzidziusia to jeszcze nie jest niepłodność, ani nawet poważne problemy! Zazwyczaj dwie kreski na teście pojawiają się przed upływem roku regularnego współżycia.

Lekarze ostrzegają, że często sami sprowadzamy na siebie problem niepłodności: nieodpowiednim stylem życia (stres, pośpiech) i odżywiania się (ot, chociażby fast foody i nieregularne jedzenie). Dodatkowo odraczamy decyzję o dziecku, zapominając, że okres największej płodności kobiet przypada pomiędzy 20., a 25. rokiem życia. Potem stopniowo obniża się, a około 50. roku życia zanika.

Warto więc zadbać o siebie jak najwcześniej i nie odkładać decyzji o dziecku na bardzo odległe „kiedyś”.

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!

"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy. 

Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu

Co trzeba zrobić?

Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny Sztymy. 

Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.

Do wygrania:

Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek -  dostosujemy je do wieku uczestnika:)  Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)

Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.

Konkurs organizowany przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

Więcej informacji o zasadach konkursu i polityce prywatności na stronie współorganizatora: Konkurs plastyczny - CzasDzieci.

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Możesz to zrobić z poziomu swojego profilu na BlogiMam:)

Kochane Mamusie, nadeszła ta długo oczekiwana chwila, staruszka BlogiMam odmłodniała! I jest teraz Super Laską! haha:)

Jak Wam się podoba?

Gdybyście zauważyły jakieś techniczne problemy, proszę piszcie od razu! Na FB lub w komentarzach tutaj, dziękujemy:*

Patronat BlogiMam

Wpisy z blogów Mam

Chaczapuri z dwoma serami

bistromama, 26.11.2020

Koleżanki z innych światów

igomama, 25.11.2020

NAJLEPSZE KAWIARNIE W KATOWICACH

ktosnaprzyczepke, 24.11.2020

PLAC ZABAW TRÓJMIASTO

ktosnaprzyczepke, 24.11.2020

SZCZĘŚCIE

ktosnaprzyczepke, 24.11.2020

Paszteciki z kapustą i grzybami

ania7563, 24.11.2020

Ciasto Pina Colada (wegańskie)

Beata z RodzinnieRoślinnie, 22.11.2020