Maluszek w przedszkolu. Sprawdzone sposoby na uspokojenie przedszkolaka:)

W życiu każdego Maluszka przychodzi moment, kiedy Mamusia postanawia ( zwykle z ciężkim sercem ) zaprowadzić go do przedszkola ( lub żłobka ). Jest to bardzo ważny i trudny czas zarówno dla dziecka, jak i Mamy, Ja chyba najgorsze mam już za sobą.

Mojego 2,5 letniego Synka, postanowiłam oddać pod opiekę do niepublicznego przedszkola ( szanse na publiczne są równe zero, jeśli nie zgłosiłaś się zaraz po nadaniu dziecku numeru pesel ). Przedszkole ma grupę żłobkową, gdzie dwuletnie maluszki, przystosowują się do przedszkolnego życia pod fachową opieką wychowawców, logopedy i nauczyciela angielskiego. Plusem skorzystania z oferty przedszkola są także finanse - przedszkola są zwykle o ok. 200 zł tańsze niż żłobki.

Przez pierwszy tydzień chodziliśmy na tzw adaptację, podczas której Synek był w przedszkolu znacznie krócej ( pierwszego dnia godzinę, drugiego dwie itd.), mogłam też być obecna podczas zajęć, ale nie było takiej potrzeby, bo moje dziecko gnało jak na skrzydłach i płakało, gdy przyszedł czas do domu.

Po takim wstępie, zupełnie spokojnie, zaprowadziłam Synka do przedszkola na cały dzień i poszłam do pracy, a gdy wróciłam.....dziecko we łzach, nie chciało jeść, siadać z dziećmi do stołu ani spać - katastrofa! Kolejne dni, były podobne, płacz na wejściu, wtulanie się w Mamę - masakra! Myślałam, że już nic z tego nie będzie, dziecko będzie zagłodzone i wyczerpane, a ja pełna utrapień. Po tygodniu się rozchorował na dwa tygodnie! Z duszą na ramieniu prowadziłam zdrowego już Synka do przedszkola, gdzie o dziwo....dziecko zaczęło jeść, spać i grzecznie siadać do stołu ( do dziś nie mogę domyślić się dlaczego siadanie do stołu było taką tragedią ). Dzięki zaangażowaniu opiekunek i mojemu sposobowi na odwracanie uwagi, a także konsekwencji ( to chyba najtrudniejsze: zachować spokój i się nie poddawać ), Syn się zaaklimatyzował.

Jeśli właśnie borykacie się z podobnym problemem, oto kilka moich sprawdzonych sposobów na uspokojenie przedszkolaka:

1.  Plecaczek - niech wyjście do przedszkola wiąże się z czymś przyjemnym. Jeśli dziecko będzie mogło samo przygotować się do wyjścia, zapakować swoje ukochane zabawki, poczuje się lepiej.


2. Zabawka - ulubiona zabawka, niech zawsze odprowadza Was do przedszkola - jeśli kiedyś przez przypadek tam zostanie, to jeszcze lepiej, bo rano powiecie " W przedszkolu czeka na Ciebie Twój Miś!"

3. Droga - po drodze do przedszkola powinno być wesoło i spokojnie, wyjdźcie z domu na tyle wcześnie, abyś się nie spieszyła, obserwujcie ptaki, zobaczcie jak wyglądają Wasze cienie, które też idą z Wami do przedszkola, jeśli przechodzicie przez przejście dla pieszych, pozwól dziecku nacisnąć przycisk zmiany światła i wytłumacz mu o co chodzi.

4. Nagroda - niech po dniu w przedszkolu, w domu czeka nagroda w postaci ulubionego deseru, czy zabawy, niech będzie lepsza gdy dziecko było choć trochę spokojniejsze ( np mniej płakało, albo chociaż położyło się na drzemkę )

5. Współpraca - rozmawiajcie z opiekunami, niech poznają wasz rozkład dnia, czy macie zwierzęta, ulubione bajki dziecka itd. ta wiedza pomoże im "zagadać" i uspokoić dziecko

 

Mam nadzieję, że te porady okażą się przydatne i również u Was te sposoby się sprawdzą. Powodzenia!

 

Roksana, roxmummymodel.wordpress.com

 

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!

"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy. 

Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu

Co trzeba zrobić?

Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny Sztymy. 

Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.

Do wygrania:

Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek -  dostosujemy je do wieku uczestnika:)  Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)

Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.

Konkurs organizowany przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

Więcej informacji o zasadach konkursu i polityce prywatności na stronie współorganizatora: Konkurs plastyczny - CzasDzieci.

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Możesz to zrobić z poziomu swojego profilu na BlogiMam:)

Kochane Mamusie, nadeszła ta długo oczekiwana chwila, staruszka BlogiMam odmłodniała! I jest teraz Super Laską! haha:)

Jak Wam się podoba?

Gdybyście zauważyły jakieś techniczne problemy, proszę piszcie od razu! Na FB lub w komentarzach tutaj, dziękujemy:*

Patronat BlogiMam

Wpisy z blogów Mam

Rumieniec, czy róż do policzków?

Katarzyna Mróz, 20.01.2021

Pasta śniadaniowa z makreli

iwa643, 20.01.2021

Różowa sukienka

Katarzyna Mróz, 20.01.2021

Rudbekia – pielęgnacja, stanowisko, uprawa

Katarzyna Mróz, 18.01.2021

Rajstopy w sprayu – jakie wybrać?

Katarzyna Mróz, 17.01.2021

Makijaż permanentny ust

Katarzyna Mróz, 17.01.2021