Mądra miłość

Wszystkie mamy kochają swoje dzieci. Wszystkie chcą by były mądre, odważne i szczęśliwe. Niejednokrotnie maluszek jest wyczekany, wyśniony, innym razem spada nam jak z nieba w najmniej spodziewanym momencie. Poczynając nowe życie, bierzemy za nie odpowiedzialność.

To, z jakimi wartościami, z jaką atmosferą, systemem działania zetknie się nasze dziecko ma nieoceniony wpływ na jego przyszłość, zachowania, sposób radzenia sobie z problemami, umiejętność tworzenia więzi oraz odwagę w dokonywaniu wyborów i ponoszeniu ich konsekwencji.
Stawiam tezę, że miłość ślepa, nieprzewidująca i zaborcza może skrzywdzić dziecko i pozbawić go możliwości korzystania z całej palety uczuć i emocji naszego świata. Odruchem naturalnym każdej mamy jest chronić maluszka przed całym światem. To tatusiowie częstokroć mają „zdrowsze” podejście do wychowania małego człowieka.
Mądra miłość musi pozwolić dziecku pokonywać trudności, poznać radość, ale i smutek, posmakować konsekwencji swoich zachowań. Mądra miłość nie trzyma wiecznie w ramionach , tylko stoi obok i dodaje odwagi. Pierwsze próby podnoszenia główki, samodzielnego zasypiania, raczkowania, stawania na nóżkach, pierwsze niepowodzenia, upadki - wszystko składa się na życie i przygotowuje człowieka do radzenia sobie w codzienności.
Mądra miłość rozmawia i komunikuje się pozytywnie. Nie stosuje zaprzeczeń. Jej język jest jasny i przejrzysty. Mały człowiek słysząc: Nie wchodź tam !!! - nie wie, czego od niego oczekujemy, ale komunikat: Wróć do pokoju. – jest jasnym przekazem, czego chcemy w danym momencie, jakie są nasze oczekiwania.
Zamiast poddawać dziecku absurdalne pomysły mówiąc: Tylko pamiętaj ! Kamyczków nie wkłada się do buzi !! – kreatywnie wymyśla zabawy: Kamyczkami można stukać jeden o drugi widzisz ? , można je układać obok siebie !
Na hasło: Nie wyobrażaj sobie żyrafy w wannie. – ja natychmiast sobie ją wyobrażam … Posługiwanie się zaprzeczeniami nie jest czytelne ani dobre.

Mądra miłość nie rozwodzi się nad negatywnymi zachowaniami, choć niejednokrotnie na nie reaguje szybko i bez zbędnych emocji, ale te dobre pieści i pielęgnuje. Uczy się dzielić i czekać na swoją kolej. Uczy walczyć o siebie samego i szanować innych.
Mądra miłość słucha i tłumaczy. I nie zna granicy wieku, w którym należy dziecko zacząć traktować jak człowieka. Nie nosi wciąż na rękach, ale podtrzymuje w trudnych chwilach.
Mądra miłość pozwala dzieciom rozbić kolano, zdenerwować się i z płaczem osiągnąć cel, zmęczyć się i szaleć z radości skacząc po kałużach, zachlapać nową bluzkę, umazać się przy stole kanapką z czekoladą, sprawdzać się w każdej dziedzinie ….. poprostu rozwijać skrzydła.

Mądra miłość jest bardzo trudna, ale rodzi przepiękne owoce. Uczę się jej cały czas …. Dla mojego synka.

Katarzyna Kotulińska

Podziękowania dla mojej kasztanowatej klaczy Iskierki. To Ona pokazała mi jak wygląda mądra miłość …
 

Komentarze Facebook

Najnowsze

lavinka
czesterek
czesterek
czesterek
czesterek
czesterek
czesterek
czesterek
czesterek
czesterek

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!

"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy. 

Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu

Co trzeba zrobić?

Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny Sztymy. 

Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.

Do wygrania:

Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek -  dostosujemy je do wieku uczestnika:)  Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)

Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.

Konkurs organizowany przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

Więcej informacji o zasadach konkursu i polityce prywatności na stronie współorganizatora: Konkurs plastyczny - CzasDzieci.

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Możesz to zrobić z poziomu swojego profilu na BlogiMam:)

Kochane Mamusie, nadeszła ta długo oczekiwana chwila, staruszka BlogiMam odmłodniała! I jest teraz Super Laską! haha:)

Jak Wam się podoba?

Gdybyście zauważyły jakieś techniczne problemy, proszę piszcie od razu! Na FB lub w komentarzach tutaj, dziękujemy:*

Patronat BlogiMam