Mądra miłość

Wszystkie mamy kochają swoje dzieci. Wszystkie chcą by były mądre, odważne i szczęśliwe. Niejednokrotnie maluszek jest wyczekany, wyśniony, innym razem spada nam jak z nieba w najmniej spodziewanym momencie. Poczynając nowe życie, bierzemy za nie odpowiedzialność.

To, z jakimi wartościami, z jaką atmosferą, systemem działania zetknie się nasze dziecko ma nieoceniony wpływ na jego przyszłość, zachowania, sposób radzenia sobie z problemami, umiejętność tworzenia więzi oraz odwagę w dokonywaniu wyborów i ponoszeniu ich konsekwencji.
Stawiam tezę, że miłość ślepa, nieprzewidująca i zaborcza może skrzywdzić dziecko i pozbawić go możliwości korzystania z całej palety uczuć i emocji naszego świata. Odruchem naturalnym każdej mamy jest chronić maluszka przed całym światem. To tatusiowie częstokroć mają „zdrowsze” podejście do wychowania małego człowieka.
Mądra miłość musi pozwolić dziecku pokonywać trudności, poznać radość, ale i smutek, posmakować konsekwencji swoich zachowań. Mądra miłość nie trzyma wiecznie w ramionach , tylko stoi obok i dodaje odwagi. Pierwsze próby podnoszenia główki, samodzielnego zasypiania, raczkowania, stawania na nóżkach, pierwsze niepowodzenia, upadki - wszystko składa się na życie i przygotowuje człowieka do radzenia sobie w codzienności.
Mądra miłość rozmawia i komunikuje się pozytywnie. Nie stosuje zaprzeczeń. Jej język jest jasny i przejrzysty. Mały człowiek słysząc: Nie wchodź tam !!! - nie wie, czego od niego oczekujemy, ale komunikat: Wróć do pokoju. – jest jasnym przekazem, czego chcemy w danym momencie, jakie są nasze oczekiwania.
Zamiast poddawać dziecku absurdalne pomysły mówiąc: Tylko pamiętaj ! Kamyczków nie wkłada się do buzi !! – kreatywnie wymyśla zabawy: Kamyczkami można stukać jeden o drugi widzisz ? , można je układać obok siebie !
Na hasło: Nie wyobrażaj sobie żyrafy w wannie. – ja natychmiast sobie ją wyobrażam … Posługiwanie się zaprzeczeniami nie jest czytelne ani dobre.

Mądra miłość nie rozwodzi się nad negatywnymi zachowaniami, choć niejednokrotnie na nie reaguje szybko i bez zbędnych emocji, ale te dobre pieści i pielęgnuje. Uczy się dzielić i czekać na swoją kolej. Uczy walczyć o siebie samego i szanować innych.
Mądra miłość słucha i tłumaczy. I nie zna granicy wieku, w którym należy dziecko zacząć traktować jak człowieka. Nie nosi wciąż na rękach, ale podtrzymuje w trudnych chwilach.
Mądra miłość pozwala dzieciom rozbić kolano, zdenerwować się i z płaczem osiągnąć cel, zmęczyć się i szaleć z radości skacząc po kałużach, zachlapać nową bluzkę, umazać się przy stole kanapką z czekoladą, sprawdzać się w każdej dziedzinie ….. poprostu rozwijać skrzydła.

Mądra miłość jest bardzo trudna, ale rodzi przepiękne owoce. Uczę się jej cały czas …. Dla mojego synka.

Katarzyna Kotulińska

Podziękowania dla mojej kasztanowatej klaczy Iskierki. To Ona pokazała mi jak wygląda mądra miłość …
 

Komentarze Facebook

Najnowsze

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Wyślij link do konkursu wraz z opisem na adres redakcji redakcja(@)blogimam.pl :)

Patronat BlogiMam

Wpisy z blogów Mam

Jakie są huśtawki dla dzieci?

MarysiaB, 14.07.2024

Czy pchacz szkodzi?

MarysiaB, 13.07.2024

Co to jest koksu 5 gram?

MarysiaB, 12.07.2024

W co się bawić z 4 latkiem?

MarysiaB, 12.07.2024

Kiedy kask ortopedyczny?

MarysiaB, 11.07.2024

Jakie kapcie dla 4 latka?

MarysiaB, 11.07.2024