Jak się czułam w pierwszych tygodniach ciąży?

Budząc się pewnego ranka stwierdziłam, że jest mi trochę niedobrze. Kolejnego ranka było tak samo – nie wymiotowałam, ale czułam delikatne mdłości.

Najpierw pomyślałam, że to pewnie zatrucie pokarmowe. Po kilku dniach zaczęły boleć mnie piersi, zrobiły się lekko nabrzmiałe.

Te dość subiektywne objawy – nawet miesiączka jeszcze nie zdążyła się spóźniać - skłoniły mnie do zakupu testu ciążowego.

Ten - nie namyślając się długo - pokazał dwie kreski.  Dla większej pewności, po kilku dniach zrobiłam drugi test – dwie kreski. Cztery tygodnie później lekarz potwierdził w 100% - 7 tydzień ciąży.

Przypuszczając, że mogę być w ciąży kierowałam się bardziej przeczuciem niż objawami. Ogólnie zaliczałam się do tych „szczęśliwych” ciężarnych, które pierwszy trymestr zniosły bez większych rewolucji.

A jakie są najczęstsze oznaki ciąży?

Nie ma określonej kolejności, w jakiej mogą się pojawić, a do najczęstszych należą:

Spóźnianie się miesiączki, mdłości, zgaga, wymioty, nabrzmiałe piersi,  zmęczenie i senność, częstsze oddawanie moczu.

Ich występowanie może jednak mieć zupełnie inne podłoże, np. miesiączka może spóźniać się z różnych powodów – zmęczenia, zmiany klimatu, stresu. Problemy trawienne mogą być spowodowane zwykłym zatruciem, powiększenie piersi przeważnie zwiastuje nadchodzącej miesiączki.

Wszystkie objawy mogą też mieć podłoże psychiczne – czasami kobiety, które bardzo chcą być w ciąży podświadomie wywołują jej objawy.

Do bardziej pewnych symptomów należy podwyższona przez ok. 2 tygodnie po owulacji temperatura podstawowa ciała.

Kiedy jednak zauważymy u siebie niepokojące objawy, by mieć 100% pewność najlepiej poczekać do dnia miesiączki, a jeśli nie nadejdzie – udać się do lekarza, który ostatecznie potwierdzi lub wykluczy ciążę.

Autorka: Basia

Zdjęcie: zoomi.com.ua

 

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!

"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy. 

Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu

Co trzeba zrobić?

Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny Sztymy. 

Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.

Do wygrania:

Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek -  dostosujemy je do wieku uczestnika:)  Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)

Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.

Konkurs organizowany przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

Więcej informacji o zasadach konkursu i polityce prywatności na stronie współorganizatora: Konkurs plastyczny - CzasDzieci.

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Możesz to zrobić z poziomu swojego profilu na BlogiMam:)

Kochane Mamusie, nadeszła ta długo oczekiwana chwila, staruszka BlogiMam odmłodniała! I jest teraz Super Laską! haha:)

Jak Wam się podoba?

Gdybyście zauważyły jakieś techniczne problemy, proszę piszcie od razu! Na FB lub w komentarzach tutaj, dziękujemy:*

Patronat BlogiMam