Jak przygotować pokoik lub kącik dla maluszka?

Pojawienie się na świecie dziecka niesie ze sobą ogromne zmiany. Także te, które trzeba wprowadzić w naszym domu czy mieszkaniu. Niezależnie od tego, czy dla malucha możemy przeznaczyć cały pokój, czy mniejszy kącik, warto kierować się kilkoma zasadami.

Wiele ciężarnych odczuwa nagłą potrzebę przemeblowania, remontu, urządzenia miejsca dla malucha.Ogarnia je przypływ energii i inwencji twórczej.

Przy planowaniu większych remontów dobrze jest zacząć jak najwcześniej

Ważne jest też, by podczas np. malowania ciężarna nie przebywała w domu, gdyż opary z farb i chemikaliów są bardzo szkodliwe.

Niezależnie od tego, jak duże jest mieszkanie w trakcie urządzania miejsca da dziecka warto kierować się kilkoma ogólnymi zasadami

Z punktu widzenia opieki nad dzieckiem: najważniejsza jest funkcjonalność i bezpieczeństwo. Przez pierwsze miesiące łóżeczko dziecka powinno znajdować się w tym samym pomieszczeniu, co łóżko rodziców. Da mu to poczucie bezpieczeństwa, a rodzicom ułatwi nocne karmienie.

Wymiary łóżeczka zależą od tego, jak długo ma ono służyć malcowi – jeśli do ok. 3 lat – wystarczy takie o wymiarach 120x60 cm. Większość łóżeczek ma możliwość dostosowania wysokości materaca.

Należy zwrócić uwagę na materacyk – by nie był zbyt miękki. Miejsce do przewijania i przeprowadzania podstawowych zabiegów higienicznych - idealnie byłoby umiejscowić go w pobliżu łóżeczka.

Praktycznym rozwiązaniem jest umieszczenie kosmetyków i przyborów pielęgnacyjnych w zasięgu ręki – podczas przewijania czy kąpieli nie można przecież zostawić maleństwa samego, by sięgać po coś, co leży daleko.

Lampka nocna, dająca delikatne światło, zamontowana w pobliżu łóżeczka jest bardzo praktyczna i użyteczna – gdy rodzice muszą wstać w nocy, nie zapalają jaskrawego, oślepiającego światła. Pokój będzie oświetlony, a dziecko nie przestraszy się nagłej jasności.

Łóżeczko nie powinno stać bezpośrednio przy oknie, dobrze byłoby, gdyby stało daleko od komputera czy telewizora.

W całym domu warto zadbać o bezpieczeństwo dziecka – zwłaszcza kiedy zacznie się samo przemieszczać – i zabezpieczyć kontakty, kanty czy szuflady.

Autorka: Basia, mama Celinki

Zdjęcie: zoomi.com.ua

Komentarze Facebook

Patronat BlogiMam

Wpisy z blogów Mam

Mamo, przestań się spalać

zamotani, 23.10.2019

Zupa dyniowa (kremowa, wegańska)

Beata z RodzinnieRoślinnie, 22.10.2019

Upalne Solisko

wpodrozyprzezzycie, 22.10.2019

Jesienne przyjemności

Zapiski przyszłej mamy, 22.10.2019

Bogota

IRBI, 22.10.2019

Marcin w Hiszpanii

MarysiaB, 21.10.2019

W kraju. Na skraju.

mamafulltime, 21.10.2019

ZROBIŁAM TO NA ZŁOŚĆ MĘŻOWI

mamidami, 21.10.2019