Jak przygotować pokoik lub kącik dla maluszka?

Pojawienie się na świecie dziecka niesie ze sobą ogromne zmiany. Także te, które trzeba wprowadzić w naszym domu czy mieszkaniu. Niezależnie od tego, czy dla malucha możemy przeznaczyć cały pokój, czy mniejszy kącik, warto kierować się kilkoma zasadami.

Wiele ciężarnych odczuwa nagłą potrzebę przemeblowania, remontu, urządzenia miejsca dla malucha.Ogarnia je przypływ energii i inwencji twórczej.

Przy planowaniu większych remontów dobrze jest zacząć jak najwcześniej

Ważne jest też, by podczas np. malowania ciężarna nie przebywała w domu, gdyż opary z farb i chemikaliów są bardzo szkodliwe.

Niezależnie od tego, jak duże jest mieszkanie w trakcie urządzania miejsca da dziecka warto kierować się kilkoma ogólnymi zasadami

Z punktu widzenia opieki nad dzieckiem: najważniejsza jest funkcjonalność i bezpieczeństwo. Przez pierwsze miesiące łóżeczko dziecka powinno znajdować się w tym samym pomieszczeniu, co łóżko rodziców. Da mu to poczucie bezpieczeństwa, a rodzicom ułatwi nocne karmienie.

Wymiary łóżeczka zależą od tego, jak długo ma ono służyć malcowi – jeśli do ok. 3 lat – wystarczy takie o wymiarach 120x60 cm. Większość łóżeczek ma możliwość dostosowania wysokości materaca.

Należy zwrócić uwagę na materacyk – by nie był zbyt miękki. Miejsce do przewijania i przeprowadzania podstawowych zabiegów higienicznych - idealnie byłoby umiejscowić go w pobliżu łóżeczka.

Praktycznym rozwiązaniem jest umieszczenie kosmetyków i przyborów pielęgnacyjnych w zasięgu ręki – podczas przewijania czy kąpieli nie można przecież zostawić maleństwa samego, by sięgać po coś, co leży daleko.

Lampka nocna, dająca delikatne światło, zamontowana w pobliżu łóżeczka jest bardzo praktyczna i użyteczna – gdy rodzice muszą wstać w nocy, nie zapalają jaskrawego, oślepiającego światła. Pokój będzie oświetlony, a dziecko nie przestraszy się nagłej jasności.

Łóżeczko nie powinno stać bezpośrednio przy oknie, dobrze byłoby, gdyby stało daleko od komputera czy telewizora.

W całym domu warto zadbać o bezpieczeństwo dziecka – zwłaszcza kiedy zacznie się samo przemieszczać – i zabezpieczyć kontakty, kanty czy szuflady.

Autorka: Basia, mama Celinki

Zdjęcie: zoomi.com.ua

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!

"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy. 

Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu

Co trzeba zrobić?

Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny Sztymy. 

Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.

Do wygrania:

Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek -  dostosujemy je do wieku uczestnika:)  Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)

Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.

Konkurs organizowany przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

Więcej informacji o zasadach konkursu i polityce prywatności na stronie współorganizatora: Konkurs plastyczny - CzasDzieci.

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Możesz to zrobić z poziomu swojego profilu na BlogiMam:)

Kochane Mamusie, nadeszła ta długo oczekiwana chwila, staruszka BlogiMam odmłodniała! I jest teraz Super Laską! haha:)

Jak Wam się podoba?

Gdybyście zauważyły jakieś techniczne problemy, proszę piszcie od razu! Na FB lub w komentarzach tutaj, dziękujemy:*

Patronat BlogiMam

Wpisy z blogów Mam

Rumieniec, czy róż do policzków?

Katarzyna Mróz, 20.01.2021

Pasta śniadaniowa z makreli

iwa643, 20.01.2021

Różowa sukienka

Katarzyna Mróz, 20.01.2021

Jak wychować kilkulatka?

Tygrysiaki, 20.01.2021

Rudbekia – pielęgnacja, stanowisko, uprawa

Katarzyna Mróz, 18.01.2021

Test odpowiedzialności

Tygrysiaki, 18.01.2021

Rajstopy w sprayu – jakie wybrać?

Katarzyna Mróz, 17.01.2021