Jak pomóc dziecku uporać się z lękami?

Lęki stanowią naturalną część życia każdego dziecka. Część z nich ma pozytywny charakter, ponieważ pomaga uporać się dziecku z nieznanymi i nowymi sytuacjami.

Obawa przed ciemnością, przed nowymi osobami, pająkami, lekarzem, zostaniem w domu bez mamy- to przykłady lęków, z którymi boryka się większość maluchów. Większość z nich ustępuje wraz z wiekiem, jednak niektóre mogą się utrwalić i przybrać formę fobii. Jak skutecznie pomóc dziecku uporać się z lękami?

Przeczytaj niezbędne wskazówki dla rodziców.  

Lęki często mogą się pojawiać w sytuacjach, gdy dziecko nie do końca ma spełnione podstawowe potrzeby, np. poczucie bezpieczeństwa. Pójście do przedszkola, do miejsca kompletnie różniącego się od rodzinnego domu, w którym nie ma ukochanej mamy może być dla dziecka bardzo stresujące. Nowa niania, albo zostanie pod opieką u sąsiadki też burzy u dziecka pewien porządek i poczucie bezpieczeństwa.

Lęki u dzieci powstają na skutek wyobrażenia sobie pewnych sytuacji np. „Gdy mama zgasi światło na pewno z szafy w moim pokoju wyjdzie potwór i mnie zje”. Dla dorosłych może się wydawać to irracjonalne, jednak dla malucha nie stanowi różnicy to czy, niebezpieczeństwo jest realne czy nie.

Lęki mogą powodować różnego typu objawy, takie jak:

-biegunki

-drażliwość

-płaczliwość

-nadmierna potliwość

-drżenie

-obgryzanie paznokci

-przyspieszenie akcji serca

Co możesz zrobić aby pomóc swojemu dziecku pokonać lęki?

•Przede wszystkim nie wyśmiewaj. Takim sposobem wcale nie polepszysz sytuacji, a jedynie zawstydzisz swoją pociechę. Dla dziecka jego lęk to bardzo ważna sprawa, czasami nawet życia i śmierci więc postaraj się to zrozumieć.

• Oswajaj dziecko z bodźcem lękowym. Bądź przy tym cierpliwa i stosuj metodę małych kroków. Gdy Twoje dziecko boi się zostawać w domu bez Ciebie, stopniowo przyzwyczajaj go do tego.

• Rozmawiaj z dzieckiem, o tym, czego się boi. Postaraj się wytłumaczyć spokojnie, że smoki nie mieszkają pod łóżkiem, a Pan dentysta dba o ząbki, a nie jest złym czarnoksiężnikiem, który kolekcjonuje mleczaki.

• Czytaj dziecku bajki, w których bohaterowie zmagają się z podobnymi lękami jak Twoje dziecko.

• Pamiętaj, że dzieci naśladują dorosłych. Jeśli dziecko będzie ciągle słyszało o Twoich lękach trudniej mu będzie poradzić sobie ze swoimi.

Najważniejsze jest aby nie zostawiać dziecka samego z jego lękami. Bądź zawsze dla niego oparciem i przytul, gdy widzisz, że Twój maluch przeżywa trudne chwile.

Literatura:

1. Bogdanowicz M, "Psychologia kliniczna dziecka w wieku przedszkolnym", Warszawa 1985.

2. Tłokiński W, "Lęk. Różnorodność przeżywania", Warszawa 1993.

Opracowała: Anna Sokołowska, konsultantka pedagogiczna

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Wyślij link do konkursu wraz z opisem na adres redakcji redakcja(@)blogimam.pl :)

Patronat BlogiMam

Wpisy z blogów Mam