Jak pomóc dziecku uporać się z lękami?

Lęki stanowią naturalną część życia każdego dziecka. Część z nich ma pozytywny charakter, ponieważ pomaga uporać się dziecku z nieznanymi i nowymi sytuacjami.

Obawa przed ciemnością, przed nowymi osobami, pająkami, lekarzem, zostaniem w domu bez mamy- to przykłady lęków, z którymi boryka się większość maluchów. Większość z nich ustępuje wraz z wiekiem, jednak niektóre mogą się utrwalić i przybrać formę fobii. Jak skutecznie pomóc dziecku uporać się z lękami?

Przeczytaj niezbędne wskazówki dla rodziców.  

Lęki często mogą się pojawiać w sytuacjach, gdy dziecko nie do końca ma spełnione podstawowe potrzeby, np. poczucie bezpieczeństwa. Pójście do przedszkola, do miejsca kompletnie różniącego się od rodzinnego domu, w którym nie ma ukochanej mamy może być dla dziecka bardzo stresujące. Nowa niania, albo zostanie pod opieką u sąsiadki też burzy u dziecka pewien porządek i poczucie bezpieczeństwa.

Lęki u dzieci powstają na skutek wyobrażenia sobie pewnych sytuacji np. „Gdy mama zgasi światło na pewno z szafy w moim pokoju wyjdzie potwór i mnie zje”. Dla dorosłych może się wydawać to irracjonalne, jednak dla malucha nie stanowi różnicy to czy, niebezpieczeństwo jest realne czy nie.

Lęki mogą powodować różnego typu objawy, takie jak:

-biegunki

-drażliwość

-płaczliwość

-nadmierna potliwość

-drżenie

-obgryzanie paznokci

-przyspieszenie akcji serca

Co możesz zrobić aby pomóc swojemu dziecku pokonać lęki?

•Przede wszystkim nie wyśmiewaj. Takim sposobem wcale nie polepszysz sytuacji, a jedynie zawstydzisz swoją pociechę. Dla dziecka jego lęk to bardzo ważna sprawa, czasami nawet życia i śmierci więc postaraj się to zrozumieć.

• Oswajaj dziecko z bodźcem lękowym. Bądź przy tym cierpliwa i stosuj metodę małych kroków. Gdy Twoje dziecko boi się zostawać w domu bez Ciebie, stopniowo przyzwyczajaj go do tego.

• Rozmawiaj z dzieckiem, o tym, czego się boi. Postaraj się wytłumaczyć spokojnie, że smoki nie mieszkają pod łóżkiem, a Pan dentysta dba o ząbki, a nie jest złym czarnoksiężnikiem, który kolekcjonuje mleczaki.

• Czytaj dziecku bajki, w których bohaterowie zmagają się z podobnymi lękami jak Twoje dziecko.

• Pamiętaj, że dzieci naśladują dorosłych. Jeśli dziecko będzie ciągle słyszało o Twoich lękach trudniej mu będzie poradzić sobie ze swoimi.

Najważniejsze jest aby nie zostawiać dziecka samego z jego lękami. Bądź zawsze dla niego oparciem i przytul, gdy widzisz, że Twój maluch przeżywa trudne chwile.

Literatura:

1. Bogdanowicz M, "Psychologia kliniczna dziecka w wieku przedszkolnym", Warszawa 1985.

2. Tłokiński W, "Lęk. Różnorodność przeżywania", Warszawa 1993.

Opracowała: Anna Sokołowska, konsultantka pedagogiczna

Komentarze Facebook

Najnowsze

aleksandra molik
aleksandra molik
aleksandra molik
aleksandra molik
aleksandra molik
aleksandra molik
aleksandra molik
aleksandra molik
aleksandra molik
aleksandra molik

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!

"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy. 

Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu

Co trzeba zrobić?

Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny Sztymy. 

Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.

Do wygrania:

Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek -  dostosujemy je do wieku uczestnika:)  Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)

Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.

Konkurs organizowany przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

Więcej informacji o zasadach konkursu i polityce prywatności na stronie współorganizatora: Konkurs plastyczny - CzasDzieci.

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Możesz to zrobić z poziomu swojego profilu na BlogiMam:)

Kochane Mamusie, nadeszła ta długo oczekiwana chwila, staruszka BlogiMam odmłodniała! I jest teraz Super Laską! haha:)

Jak Wam się podoba?

Gdybyście zauważyły jakieś techniczne problemy, proszę piszcie od razu! Na FB lub w komentarzach tutaj, dziękujemy:*

Patronat BlogiMam

Wpisy z blogów Mam

Rumieniec, czy róż do policzków?

Katarzyna Mróz, 20.01.2021

Pasta śniadaniowa z makreli

iwa643, 20.01.2021

Różowa sukienka

Katarzyna Mróz, 20.01.2021

Jak wychować kilkulatka?

Tygrysiaki, 20.01.2021

Rudbekia – pielęgnacja, stanowisko, uprawa

Katarzyna Mróz, 18.01.2021

Test odpowiedzialności

Tygrysiaki, 18.01.2021