Gniewomir - rzadko spotykane imię

Nasz synek nosi dość rzadko spotykane imię: Gniewomir Leszek.

Oboje lubimy historię, zdecydowaliśmy się więc na staropolskie imiona, których teraz raczej rzadko się używa.

Podobało nam się, że jest oryginalne i że krzycząc na placu zabaw: "Gniewko, chodź do mamy!" nie odwróci się pięciu chłopców, tylko ten jeden.

Swoje imieniny synek obchodzi 8 lutego, a imię oznacza kogoś, kto zna umiar w gniewie.

Jest to imię pochodzenia starosłowiańskiego, od słów gniew i mir ("pokój") lub miar, mier, mierz ("wielki, sławny").

Na początku dużo osób dziwiło się co to za imię, czy to nie zagraniczne jakieś, część znajomych myślała, że żartujemy i po prezentacji naszego pomysłu, pytali: "No dobra, a tak naprawdę jak będzie miał na imię?".

Za to po jakimś czasie, przy takich rozmowach o tym jak nazwiemy pierworodnego zaczęliśmy słyszeć zdanie: "Gniewko? O, to z "Przepisu na Życie"! Wtedy nie znałam serialu i nie wiedziałam, że tam był taki bohater. Z początku zaczęłam się obawiać, czy ktoś nas nie weźmie za zwariowanych fanów tego serialu, którzy skończą jak rodziny, które parę ładnych lat temu nazwali swoje dzieci Esmeraldami, albo innymi Isaurami.

Ale uznaliśmy, że imienia zmieniać nie będziemy, bo za bardzo nam się podobało. A to, że pojawiło się w serialu może pomoże, bo będzie mniej reakcji: "Ojej, co to za imię? Nigdy takiego nie słyszałem!".

Teraz już tak się z nim zżyliśmy, że nie wyobrażamy sobie, żeby synek mógł nosić inne imię. I można je fajnie zdrabniać: Gniewcio, Gniewomirek, Gniewek :)


Autorka: Ewa Cieślińska

Chcesz podzielić się własną historią?

Spisz swoją opowieść i wyślij na adres redakcji.

Opublikowana historia będzie inspiracją dla rodziców poszukujących imion dla swoich maluszków:)

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!

"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy. 

Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu

Co trzeba zrobić?

Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny Sztymy. 

Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.

Do wygrania:

Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek -  dostosujemy je do wieku uczestnika:)  Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)

Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.

Konkurs organizowany przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

Więcej informacji o zasadach konkursu i polityce prywatności na stronie współorganizatora: Konkurs plastyczny - CzasDzieci.

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Możesz to zrobić z poziomu swojego profilu na BlogiMam:)

Kochane Mamusie, nadeszła ta długo oczekiwana chwila, staruszka BlogiMam odmłodniała! I jest teraz Super Laską! haha:)

Jak Wam się podoba?

Gdybyście zauważyły jakieś techniczne problemy, proszę piszcie od razu! Na FB lub w komentarzach tutaj, dziękujemy:*

Patronat BlogiMam