Fantazyjne place zabaw FATMOOSE to skandynawski design i modułowe systemy, które pozwalają konfigurować elementy do zabawy w wielu wariantach. Są one przeznaczone do prywatnego użytku i pasują do każdego ogrodu.
Różne możliwości konstrukcyjne i duży wybór rozszerzeń, takich jak: zjeżdżalnie, drabiny, huśtawki lub ścianki wspinaczkowe, można mocować pojedynczo w różnych miejscach placu zabaw.
Daje to nieskończenie wiele propozycji i opcji do zabawy według indywidualnych upodobań dziecka.
Elementy zabawy dla dzieci różnych kategorii wiekowych mają ogromne znaczenie dla rozwoju. Warto poznać jakie potrzeby dziecka spełniają zewnętrzne place zabaw.
1. Huśtanie, kołysanie i bujanie to podstawowe czynności na placu zabaw, które ćwiczą utrzymanie równowagi, uczą dziecko świadomości ciała, a także pozwalają ćwiczyć drobne zdolności motoryczne, np. poprzez chwytanie łańcucha.
Istnieje bardzo wiele różnych typów huśtawek, kierując się ich wyborem należy wziąć pod uwagę temperament malucha, a także liczbę dzieci, które będą najczęściej brały udział w zabawie, w takich przypadkach są specjalne podwójne huśtawki.
Huśtawka dla dzieci tradycyjna i kubełkowa pomaga rozwinąć ogólne zdolności motoryczne (ruch, równowaga, koordynacja ciała), u większych dzieci nawet wtedy gdy wyskakują z huśtawek;)
Huśtawki typu bocianie gniazdo mogą pomieścić wiele dzieci jednocześnie, umożliwiają dzieciom cieszenie się płynnym ruchem wahadłowym.
Mega huśtawki hamakowe mają łagodny kołyszący ruch, który działa kojąco. Ten ruch kołysania przywraca równowagę i pomaga dzieciom się zrelaksować i wyciszyć.
Dzieci uwielbiają także huśtawki okrągłe, które pozwalają kręcić się w kółko na stojąco, jak i na siedząco. Takie ruchy umożliwiają dzieciom ćwiczyć swoją siłę i koordynację
2. Wspinanie się po drabinkach, siatce, ściance wspinaczkowej wspomaga rozwój równowagi, zręczności i zwinności u dzieci.
Użycie trapezów i kółek gimnastycznych pomaga budować siłę mięśni, wytrzymałość i kontrolę postawy.
Wspinaczka szczególnie pomaga budować ogólne i drobne zdolności motoryczne, poprawia układ przedsionkowy, zdolności motoryczne percepcyjne, takie jak świadomość przestrzenna i kierunkowa oraz wyostrzanie umiejętności percepcji wzrokowej. Wspinaczka pomaga uświadomić dzieciom kierunek - w górę, w dół, w lewo, w prawo. Zachęca do rozwiązywania problemów i przewidywania, co się wydarzy.
Układ przedsionkowy, zwany także zmysłem równowagi jest niezwykle ważny w rozwoju dziecka i ma bardzo duże znaczenie w procesie uczenia się. Jest on powiązany z układami sensorycznymi ludzkiego organizmu i ma swój udział w utrzymywaniu właściwego napięcia mięśniowego i właściwej postury, pozwala odczuwać i pomaga koordynować ruchy całego ciała.
3. Zabawy sensoryczne zachęcają dzieci do korzystania z jednego lub więcej zmysłów, stymulując wzrok, dźwięk, węch, dotyk, smak, równowagę i ruch. Stymulują połączenia nerwowe, które wspierają procesy uczenia się, logicznego myślenia i rozwoju kreatywności, a także wspierają rozwój mowy, rozwój poznawczy, umiejętności motoryczne drobne, rozwiązywanie problemów i rozwój społeczny.
Do takich zabaw zaliczamy oczywiście wszelkie kreatywne zabawy w piaskownicy i przy pomocy dodatkowych akcesoriów, które łatwo można dołączyć do każdego placu zabaw.
Mogą to być:
Instrumenty muzyczne lub zabawki z elementami dźwiękowymi (np. dzwon), które wzbudzają naturalną ciekawość u dziecka: “Jakie dźwięki wydaje ten instrument lub zabawka? Jak mocno lub delikatnie mogę uderzyć aby usłyszeć muzykę?” Słuchanie dźwięków pomaga rozwinąć układ słuchowy dziecka, a wibracje zwiększają doznania zmysłowe.
Dzieci uwielbiają także zabawy z kołem sterowym, workiem bokserskiem, megafonem, wciągarką piasku z wiaderkiem, rurą strażacką, lornetką, peryskopem, tablicą do pisania lub malowania. Wszystkie wymienione zabawki i wiele innych rozwijają wyobraźnię u maluchów, która bardzo się przyda w dorosłym życiu, między innymi do rozwiązywania problemów.
Zabawy na świeżym powietrzu na placu zabaw dają nieograniczone możliwości zabawy, rozwijają bardzo istotne nawyki społecznych interakcji i rozwoju inteligencji i funkcji poznawczych.
Do niewątpliwych zalet zalicza się zabawę we własnym ogródku, która zapewnia dużo bezpieczeństwa, swobody i nieograniczone pokłady wyobraźni na wyciągnięcie ręki. Poza tym dziecko jest zawsze pod czujnym okiem członków rodziny.
Podsumowując warto systematycznie zachęcać dzieci do zabawy na placach zabaw o różnych porach roku.
Niech zabawy na świeżym powietrzu zawsze będą radosne i bezpieczne! :)
Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Wyślij link do konkursu wraz z opisem na adres redakcji redakcja(@)blogimam.pl :)
Wegetariańska fasolka w sosie pomidorowym
mamprzepis.pl, 18.11.2024
Kiedy dziecko przestaje spać w dzień?
Timszel, 18.11.2024
Parent-child Relationship | 23-diet | Children With Disabili...
Mama Idealna, 18.11.2024
MAGA Supporters | 23-diet | Empathy
Mama Idealna, 14.11.2024
W co się bawić z 4 miesięcznym dzieckiem?
MarysiaB, 13.11.2024
Czy Nebbud można łączyć z solą fizjologiczną?
MarysiaB, 13.11.2024
MarysiaB, 13.11.2024
Tim Walz | 23-diet | Vice Presidential Nominee
Mama Idealna, 12.11.2024
Jakie kapcie kupić do przedszkola?
MarysiaB, 12.11.2024
Jak odzyskać ulubiony stłuczony kubek?
Stara Winiarnia, 12.11.2024
MarysiaB, 12.11.2024