Dzieci i młodzież w Internecie. Porady psychologa

Korzystanie dzieci i młodzieży z Internetu to bardzo ważny i aktualny temat. Pokolenia starsze musiały nauczyć się wykorzystywania nowych technologii, młodsze nie znają już
świata bez komputerów i dostępu do sieci. Współczesna młodzież biegle orientuje się w technologicznych nowinkach, ale nie jest w 100% odporna na zagrożenia płynące
z korzystania z Internetu.

Szanowny Rodzicu! Warto pamiętać, że to Ty jesteś odpowiedzialny za zapewnienie swojemu dziecku bezpieczeństwa w świecie on-line. Warto poświęcić uwagę na dopytanie o to, jakie strony odwiedza Twoje dziecko, jakie treści publikuje na portalach społecznościowych, z kim spędza czas na internetowych rozmowach. Rozmowa z dzieckiem na temat korzystania z Internetu może wspomóc proces budowania Waszej relacji opartej na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa.

Kilka słów o internetowych zagrożeniach:

1. Udostępnianie ważnych danych lub informacji o sobie.

- PHISHING: sposób kradzieży danych polegający na tym, że korzystający z Internetu otrzymuje wiadomość z prośbą o uwierzytelnienie danych. Klikając w podany link i wpisując wymagane informacje udostępnia je przestępcom. Często też do wiadomości dołączany jest załącznik (np. zatytułowany faktura), zawierający złośliwe oprogramowanie wykradające ważne dane.

- PHARMING – rodzaj phishinhu, który polega na przekierowaniu osoby na fałszywą stronę mimo wpisania prawidłowego adresu witryny.

2. Cyberprzemoc: rodzaj przemocy wykorzystujących technologie, najczęściej Internet  i telefon. Najczęstsze formy cyberprzemocy: rozsyłanie kompromitujących zdjęć lub filmów, podszywanie się pod kogoś, nękanie, obrażanie lub wyśmiewanie w komentarzach, na forach publicznych, w wiadomościach prywatnych. Cyberprzemoc często wiąże się z poczuciem anonimowości agresora oraz z ogromną szybkością rozprzestrzeniania się kompromitujących ofiarę materiałów.

3. Hejting i mowa nienawiści: krytyczne, często bezpodstawnie, agresywne komentarze dotyczące wyglądu, religii, narodowości, przekonań, itp. To forma cyberprzemocy,
która polega na obrażaniu w sieci innych osób. Internetowy hejt zawsze przekracza kulturę wypowiadania się w sieci.

4. Seksting: przesyłanie nagich lub półnagich filmików lub/i zdjęć przez komunikatory Internetowe lub wiadomości telefoniczne. Może przybierać też formę czatów na żywo (live chat) z wykorzystaniem kamerek w telefonach lub laptopach. Jednym ze skutków sekstingu może być utrwalanie i ponowne rozpowszechnianie tychże zdjęć i nagrań. Należy pamiętać, że choć polskie prawo nie zawiera jeszcze przestępstwa o nazwie seksting, to zabronione jest utrwalanie i rozpowszechnianie treści pornograficznych z udziałem małoletniego.

5. Nadużywanie korzystania z Internetu lub gier online: w grach często występują treści agresywne, wulgarny język, promowane są zachowania agresywne.

6. Ściąganie plików z sieci: nie jest zakazane ściąganie np. rozpowszechnionych już filmów na użytek własny, zabronione jest udostępnianie ich większej ilości osób. Zabronione jest pobieranie z sieci płatnych programów lub plików z nielegalnych witryn, omijając zapłatę za nie.

7. Plagiat: polega na wykorzystaniu dzieła innej osoby podpisując je jako własne.

Rodzicu!

 • Warto rozmawiać z dzieckiem na temat bezpiecznego korzystania z sieci oraz możliwych zagrożeń, na które mogą napotkać użytkownicy Internetu.
 •  Warto stworzyć zasady korzystania z Internetu (np. nie klikamy w nieznane załączniki, nie udostępniamy danych, ograniczamy możliwość oglądania zdjęć przez każdego użytkownika sieci).
 • Warto przypominać dziecku, że w sytuacjach trudnych, np. kiedy jest w sieci hejtowane, może liczyć na wsparcie rodziców i innych dorosłych.
 • Daj dziecku przykład tego, jak rozważnie korzystać z sieci, korzystajcie z komputera również wspólnie.
 • Warto uświadomić dziecko, że w sieci nic nie ginie.
 • Powiadamiaj administratorów stron o nadużyciach na ich witrynach.
 • Zgłaszaj nielegalne zachowania w Internecie odpowiednim służbom.
 • Zwracaj uwagę na treści prezentowane w grach.
 • Sprawdzaj, ile czasu Twoje dziecko spędza przed ekranem.
 • Zastanów się nad narzędziami kontroli rodzicielskiej w Internecie: zainstalowaniem programu antywirusowego, ustawień prywatności, blokowaniem wybranych stron internetowych.
 • Warto poprosić dziecko, by przestawiło strony internetowe, z których korzysta.
 • Warto, jeżeli Twoje dziecko ukończyło odpowiedni wiek i chce założyć konto na wybranym portalu społecznościowym, zrobić to razem. Możecie poświęcić chwilę czasu na edycję ustawień prywatności.

Materiał przygotowany przez Klaudię Słoninę - psychologa Szkoły Podstawowej nr 4 w Krakowie.

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!

"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy. 

Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu

Co trzeba zrobić?

Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny Sztymy. 

Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.

Do wygrania:

Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek -  dostosujemy je do wieku uczestnika:)  Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)

Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.

Konkurs organizowany przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

Więcej informacji o zasadach konkursu i polityce prywatności na stronie współorganizatora: Konkurs plastyczny - CzasDzieci.

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Możesz to zrobić z poziomu swojego profilu na BlogiMam:)

Kochane Mamusie, nadeszła ta długo oczekiwana chwila, staruszka BlogiMam odmłodniała! I jest teraz Super Laską! haha:)

Jak Wam się podoba?

Gdybyście zauważyły jakieś techniczne problemy, proszę piszcie od razu! Na FB lub w komentarzach tutaj, dziękujemy:*

Patronat BlogiMam