Korzystanie dzieci i młodzieży z Internetu to bardzo ważny i aktualny temat. Pokolenia starsze musiały nauczyć się wykorzystywania nowych technologii, młodsze nie znają już
świata bez komputerów i dostępu do sieci. Współczesna młodzież biegle orientuje się w technologicznych nowinkach, ale nie jest w 100% odporna na zagrożenia płynące
z korzystania z Internetu.
Szanowny Rodzicu! Warto pamiętać, że to Ty jesteś odpowiedzialny za zapewnienie swojemu dziecku bezpieczeństwa w świecie on-line. Warto poświęcić uwagę na dopytanie o to, jakie strony odwiedza Twoje dziecko, jakie treści publikuje na portalach społecznościowych, z kim spędza czas na internetowych rozmowach. Rozmowa z dzieckiem na temat korzystania z Internetu może wspomóc proces budowania Waszej relacji opartej na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa.
Kilka słów o internetowych zagrożeniach:
1. Udostępnianie ważnych danych lub informacji o sobie.
- PHISHING: sposób kradzieży danych polegający na tym, że korzystający z Internetu otrzymuje wiadomość z prośbą o uwierzytelnienie danych. Klikając w podany link i wpisując wymagane informacje udostępnia je przestępcom. Często też do wiadomości dołączany jest załącznik (np. zatytułowany faktura), zawierający złośliwe oprogramowanie wykradające ważne dane.
- PHARMING – rodzaj phishinhu, który polega na przekierowaniu osoby na fałszywą stronę mimo wpisania prawidłowego adresu witryny.
2. Cyberprzemoc: rodzaj przemocy wykorzystujących technologie, najczęściej Internet i telefon. Najczęstsze formy cyberprzemocy: rozsyłanie kompromitujących zdjęć lub filmów, podszywanie się pod kogoś, nękanie, obrażanie lub wyśmiewanie w komentarzach, na forach publicznych, w wiadomościach prywatnych. Cyberprzemoc często wiąże się z poczuciem anonimowości agresora oraz z ogromną szybkością rozprzestrzeniania się kompromitujących ofiarę materiałów.
3. Hejting i mowa nienawiści: krytyczne, często bezpodstawnie, agresywne komentarze dotyczące wyglądu, religii, narodowości, przekonań, itp. To forma cyberprzemocy,
która polega na obrażaniu w sieci innych osób. Internetowy hejt zawsze przekracza kulturę wypowiadania się w sieci.
4. Seksting: przesyłanie nagich lub półnagich filmików lub/i zdjęć przez komunikatory Internetowe lub wiadomości telefoniczne. Może przybierać też formę czatów na żywo (live chat) z wykorzystaniem kamerek w telefonach lub laptopach. Jednym ze skutków sekstingu może być utrwalanie i ponowne rozpowszechnianie tychże zdjęć i nagrań. Należy pamiętać, że choć polskie prawo nie zawiera jeszcze przestępstwa o nazwie seksting, to zabronione jest utrwalanie i rozpowszechnianie treści pornograficznych z udziałem małoletniego.
5. Nadużywanie korzystania z Internetu lub gier online: w grach często występują treści agresywne, wulgarny język, promowane są zachowania agresywne.
6. Ściąganie plików z sieci: nie jest zakazane ściąganie np. rozpowszechnionych już filmów na użytek własny, zabronione jest udostępnianie ich większej ilości osób. Zabronione jest pobieranie z sieci płatnych programów lub plików z nielegalnych witryn, omijając zapłatę za nie.
7. Plagiat: polega na wykorzystaniu dzieła innej osoby podpisując je jako własne.
Rodzicu!
Materiał przygotowany przez Klaudię Słoninę - psychologa Szkoły Podstawowej nr 4 w Krakowie.
Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Wyślij link do konkursu wraz z opisem na adres redakcji redakcja(@)blogimam.pl :)
Zdradzamy sekret, co miksować w czerwcu, by osiągnąć konkret...
Zielone_koktajle, 01.06.2023
Czysta piętnastka i brudna dwunastka, jeść czy nie jeść oto...
Zielone_koktajle, 27.05.2023
mamprzepis.pl, 27.05.2023
Coffee nap — czy drzemka kofeinowa działa?
Strefa Taty, 24.05.2023
RozszerzanieDiety, 24.05.2023
Gośka, 23.05.2023
Kasia84, 23.05.2023
Epizody wspólnej uwagi, a rozwój mowy u dziecka
mamprzepis.pl, 22.05.2023
Podaruj Mamie i Tacie witalność: Dlaczego koktajl to idealny...
Zielone_koktajle, 22.05.2023
Grillowane mini papryki z mięsem mielonym, pesto i mozzarell...
Ola1984, 22.05.2023
Frittata z bakłażanem, cukinią i mozzarellą
Ola1984, 21.05.2023