Każda przyszła mama chce czuć się bezpieczna. Każda ma wątpliwości i pytania, które rodzą się w trakcie tego wyjątkowego czasu. Bo ciąża to radość, ale także dolegliwości i czasem niepokoje.
Większość przyszłych mam skupia się przede wszystkim na znalezieniu dobrego ginekologa, lub - jeśli już mają sprawdzonego - na wizytach u niego. Nie każda zaś wie, że e w ciąży można także - zupełnie bezpłatnie w ramach NFZ - korzystać z opieki położnej środowiskowej już od 21 tygodnia.
Spotkania z położną są prowadzone równolegle do wizyt lekarskich, uzupełniają się tworząc kompletny system opieki nad przyszłą mamą. Wizyty odbywają się od 21 tygodnia co tydzień, a od 32 tygodnia nawet dwa razy w tygodniu. Jeżeli przyszła mama decyduje się na prowadzenie ciąży przez położną, powinna zgłosić się do niej przed 10 tygodniem. Lekarz prowadzący w połowie ciąży powinien poinformować pacjentkę o możliwości odbywania spotkań edukacyjnych z położną. Nie każda z nich zajmuje się takimi spotkaniami, dlatego już wcześniej trzeba poszukać takiej osoby.
Wizyty położnej to coś zupełnie innego, niż wizyty u lekarza. Realizowane są zgodnie z ustalonym wcześniej planem – zależnym od wiedzy i potrzeb przyszłej mamy, ich program tworzony jest indywidualnie. Spotkanie trwa zazwyczaj ok. 60 min., może odbywać się w gabinecie położnej, albo w domu przyszłej mamy. Tematyka spotkań jest różnorodna: obejmuje zdrowy tryb życia, żywienie, fizjologię ciąży, poród i połóg.
Dzisiejsze położne zazwyczaj są dobrze wykształcone i oprócz wiedzy medycznej, powinny także znać aspekty psychologiczne. Oczywiście, dobra położna to skarb - czasami naprawdę ciężko taką znaleźć. Jednak warto poszukać.
Czy Wy miałyście lub macie swoją położną? Jak wyglądają Wasze spotkania z nią?
Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Wyślij link do konkursu wraz z opisem na adres redakcji redakcja(@)blogimam.pl :)
Jak szybko wypełnić komórki taką samą wartością?
MalinowyExcelPL, 08.10.2024
Jak przygotować siebie i dziecko do żłobka?
MarysiaB, 04.10.2024
Jak kręcić hula hop żeby nie spadło?
MarysiaB, 04.10.2024
Co jeść żeby dziecko nie miało kolki?
MarysiaB, 03.10.2024
Jak kręcić hula hop z wypustkami?
MarysiaB, 03.10.2024
Co ugotować dziecku po 6 miesiącu?
MarysiaB, 03.10.2024
Jak nauczyć się jeździć na deskorolce elektrycznej?
MarysiaB, 02.10.2024
MarysiaB, 02.10.2024
Jaką broń do samoobrony bez pozwolenia?
MarysiaB, 02.10.2024
MarysiaB, 01.10.2024
Czy na hulajnodze elektrycznej trzeba jeździć w kasku?
MarysiaB, 01.10.2024