Dobra Położna to prawdziwy skarb! Możesz skorzystać z jej opieki już w ciąży!

Każda przyszła mama chce czuć się bezpieczna. Każda ma wątpliwości i pytania, które rodzą się w trakcie tego wyjątkowego czasu. Bo ciąża to radość, ale także dolegliwości i czasem niepokoje.

Większość przyszłych mam skupia się przede wszystkim na znalezieniu dobrego ginekologa, lub - jeśli już mają sprawdzonego - na wizytach u niego. Nie każda zaś wie, że e w ciąży można także - zupełnie bezpłatnie w ramach NFZ - korzystać z opieki położnej środowiskowej już od 21 tygodnia.

Spotkania z położną są prowadzone równolegle do wizyt lekarskich, uzupełniają się tworząc kompletny system opieki nad przyszłą mamą. Wizyty odbywają się od 21 tygodnia co tydzień, a od 32 tygodnia nawet dwa razy w tygodniu. Jeżeli przyszła mama decyduje się na prowadzenie ciąży przez położną, powinna zgłosić się do niej przed 10 tygodniem. Lekarz prowadzący w połowie ciąży powinien poinformować pacjentkę o możliwości odbywania spotkań edukacyjnych z położną. Nie każda z nich zajmuje się takimi spotkaniami, dlatego już wcześniej trzeba poszukać takiej osoby.

Wizyty położnej to coś zupełnie innego, niż wizyty u lekarza. Realizowane są zgodnie z ustalonym wcześniej planem – zależnym od wiedzy i potrzeb przyszłej mamy, ich program tworzony jest indywidualnie.  Spotkanie trwa zazwyczaj ok. 60 min., może odbywać się w gabinecie położnej, albo w domu przyszłej mamy. Tematyka spotkań jest różnorodna: obejmuje zdrowy tryb życia, żywienie, fizjologię ciąży, poród i połóg.

Dzisiejsze położne zazwyczaj są dobrze wykształcone i oprócz wiedzy medycznej, powinny także znać aspekty psychologiczne. Oczywiście, dobra położna to skarb - czasami naprawdę ciężko taką znaleźć. Jednak warto poszukać.

Czy Wy miałyście lub macie swoją położną? Jak wyglądają Wasze spotkania z nią?

Komentarze Facebook

Najnowsze

Mama Eryka
Mama Eryka
Mama Eryka
Mama Eryka
Mama Eryka
Mama Eryka
Mama Eryka
Mama Eryka
Mama Eryka
Mama Eryka

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Wyślij link do konkursu wraz z opisem na adres redakcji redakcja(@)blogimam.pl :)

Patronat BlogiMam