Dlaczego warto czytać dziecku i z dzieckiem...

Czytelnictwo odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju młodego człowieka.

Dlaczego? Przede wszystkim czytanie ksiązek rozwija wyobraźnię dziecka, stymuluje mózg, wpływa pozytywnie na kreatywność i wyzwala potencjał twórczy drzemiący w małym dziecku.

Podczas czytania każdy zagłębia się w lekturę, stwarza obrazy tego, o czym przeczytał, swój własny świat, uruchamia proces myślenia. Zastanawia się, jak coś wygląda, przenosi się do krainy wyobraźni.

Czytanie dziecku rozbudza w nim ciekawość świata, pomaga zrozumieć siebie, postępowanie innych ludzi. Stymuluje rozwój mowy od momentu otaczania go mową i słowem czytanym.

Dziecko wcześniej poznaje literki i wyraża chęć do nauki. Pomaga to w przezwyciężeniu dysleksji, buduje wspaniałą więź emocjonalną między rodzicami i ich dziećmi. Takie spędzanie razem czasu jest wskazane dla wszystkich.

dzieci czytają książki

Czytanie wpływa korzystnie na rozwój osobowości, uwrażliwia na krzywdę ludzką, kształci postawę i charakter młodego człowieka dając przykłady i wzorce osobowe. Kształtuje rozwój moralny i intelektualny dziecka, które szybciej się rozwija i przyswaja nowe informacje. Buduje pozytywny obraz samego siebie.

Dziecko zauważa i porusza wiele ważnych kwestii czytając z rodzicem. Zaspokaja chęć poznawania świata i wzbogaca osobowość.

Czytanie powoduje również poszerzenie zasobu słownictwa, uczy nowych pojęć, zapoznaje z ciekawymi wyrażeniami. Dzięki temu dziecko uczy się poprawnego wyrażania się, zapamiętuje pisownię nawet trudnych wyrazów.

Czytanie książek pozwala na zdobywanie wiedzy o otaczającym nas świecie, poszerzanie wiadomości, zdobywanie informacji, naukę i kształcenie różnych umiejętności np. pisania, techniki i tempa czytania, czytania ze zrozumieniem, wykorzystywania informacji.

To znakomicie ćwiczy pamięć, korzystnie wpływa na nasze samopoczucie i pozwala na chwilę odprężenia, relaksu, powoduje oderwanie się od szarej rzeczywistości.

Zagłębianie się w świat książki może stać się przyjemnością i rozrywką, formą odpoczynku. Razem z bohaterami przeżywamy różne przygody i rozterki. Czasami nas rozśmieszą, wzruszą lub zasmucą, skłonią do refleksji.

dziewczynka czyta ksiażki

W naszej rodzinie czytamy często, bo lubimy. W końcu książki kreują nasz światopogląd i gust czytelniczy, ocenę i postrzeganie w środowisku.

Osoba oczytana wie więcej, czerpie z książek różnorodne wiadomości, jak ze źródła. Jest uznana za bardziej inteligentną. Pełnią też rolę poznawczą, rozwojową i edukacyjną, niektóre nawet uczą bawiąc. Dostarczają dziecku różnych wrażeń, emocji, wpajają zasady moralne, uczą odpowiedzialności, rozróżniania dobra od zła.

Bardzo ważne, by czytać i opowiadać dziecku różnorodne książki: baśnie, wierszyki, opowiadanka. W ten sposób oswoi się z książką, być może samo zachęcone do czytania ładnymi, kolorowymi ilustracjami zacznie czytać.

książki dla dzieci, konkurs dla mam

Należy stworzyć odpowiednie warunki i atmosferę, nastrój, by ta czynność się dobrze kojarzyła.

Dawać też przykład czytania samemu, motywować do tego zajęcia na różne sposoby.

Można zacząć naukę czytania od cieniutkich książeczek, gdzie tekstu jest malutko, a litery duże, by dziecko łatwo mogło przeczytać pierwsze wyrazy, zdania. Podsunąć ksiażeczki z ulubionymi bohaterami, wtedy może chętniej zacznie czytać.

Teraz książeczek jest bardzo dużo i mamy dostęp do różnorodnych. Ja proponuję, by w przygodzie z czytaniem wesprzeć się świetnymi opowiadankami, podzielonymi na poziomy czytania.

Pasjonujące, ciekawe lektury wzbudzają zainteresowanie dzieci. Uatrakcyjniają i ubarwiają świat młodego czytelnika. Należy nagradzać dziecko za podejmowanie prób czytania, pochwalić. Pokazać, że książki to skarb, a wiedza w nich zawarta jest ogromna.

Książki to nasi wspaniali przyjaciele, a poznajemy je czytając. Są mądre i ciekawe, zaskakujące i przerażające, by się o tym przekonać, trzeba sięgnąć po nie. Do zaczytania jeden krok...

 

Czytam z dziećmi, bo czytanie to wspaniała podróż w nieznane. Kiedy książkę otwieramy, w nową wędrówkę się wybieramy. Różne krainy poznajemy, z bohaterami spacerujemy, ich troski i radości przeżywamy, nieznane stwory spotykamy...:)

 

Czytamy razem, bo to nas zbliża, daje mnóstwo radości, rozwija wyobraźnię, pozwala przenieść się do Krainy Fantazji.

Czytam z dziećmi, bo jestem w książkach zakochana, nimi zauroczona i chciałabym tę pasję i miłość przekazać moim dzieciom, pokazać, jak wspaniale można czuć się w towarzystwie książki. Uświadomić, że czytanie jest piękne, a poznawanie przez czytanie ciekawe i inspirujące.

Książka to wierna Przyjaciółka na dobre i na złe. Widzę po moich córeczkach, starszej i młodszej, ogromne zainteresowanie książkami. To jest dla mnie niebywałą radością. Zawsze pragnęłam, by powolutku, malutkimi kroczkami zaznajomiły się z książkami. I udało się.

Nie było to trudne, gdyż już dawno zaczęłyśmy naszą przygodę z czytaniem. Lidzia szybko nauczyła się czytać, składając literki w całe wyrazy, a Darusia jeszcze wcześniej. Wyszło bardzo naturalnie. Tu zadziałał urok kolorowych książeczek i ciekawość, o czym opowiadają.

Cieszy mnie to, że naprawdę lubią poznawać inny świat, ukryty w książkach. Wspominam o tym, by zachęcić wszystkich do wspólnego czytania, bo to naprawdę ogromna frajda i przekonać, że to wcale nie jest aż takie straszne czy trudne.

Czytamy wiele różnorodnych pozycji: te, które znam i takie, które dopiero się pojawiają. W każdej znajdziemy coś ciekawego, o czym warto porozmawiać, podyskutować, pomyśleć...tyle piękna i niezwykłości, zaskakujących historii kryją karty książek.

 

Czytajmy dzieciom, bo to przygoda, którą możemy przeżyć razem z nimi. To są te bezcenne chwile szczęśliwego, beztroskiego dzieciństwa. One zapadną naszym pociechom w pamięci na długo, gdy wtulone w mamę, słuchając jej melodyjnego głosu, doświadczają wachlarza różnorodnych doznań: wzruszenia, zachwytu, radości, smutku. 

 

Zdarzało się, pewnie nie tylko nam, że głos mamy cichł gdzieś w oddali, a dziecko odpływało do Krainy Snów... Ale najpiękniejsze jest to, gdy usłyszymy: - Mamo, poczytaj mi...:) jeszcze trochę...i trochę, więc .......czytam...ale czasami odpowiem: to teraz zmiana, słucha mama...i wtedy odprężona poddaję się urokowi czytania dziecka, które hmm..:) już kilka razy ukołysało mnie do snu...:)

Czytam dzieciom, bo...wtedy sama, bez skrępowania, mogę znowu stać się małą dziewczynką z nosem w książkach i głową w krainie baśni...:)

 

Czytajmy dziecku chociaż 20 minut, codziennie, bo ta czynność:

-przyczynia się do emocjonalnego rozwoju dziecka

-wzbogaca jego zasób słownictwa

-rozwija pamięć i wyobraźnię

-pomaga zbudować poczucie własnej wartości dziecka

-pozwala zdobywać i poszerzać wiedzę z różnych dziedzin

-ułatwia naukę w szkole

-ukazuje i uczy wartości moralnych

-zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów

-kształtuje umiejętność i nawyk czytania.

 

Joanna Smolarek

Na zdjęciach: Mama czytająca z dziećmi oraz moje czytające dziewczynki.

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!

"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy. 

Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu

Co trzeba zrobić?

Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny Sztymy. 

Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.

Do wygrania:

Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek -  dostosujemy je do wieku uczestnika:)  Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)

Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.

Konkurs organizowany przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

Więcej informacji o zasadach konkursu i polityce prywatności na stronie współorganizatora: Konkurs plastyczny - CzasDzieci.

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Możesz to zrobić z poziomu swojego profilu na BlogiMam:)

Kochane Mamusie, nadeszła ta długo oczekiwana chwila, staruszka BlogiMam odmłodniała! I jest teraz Super Laską! haha:)

Jak Wam się podoba?

Gdybyście zauważyły jakieś techniczne problemy, proszę piszcie od razu! Na FB lub w komentarzach tutaj, dziękujemy:*

Patronat BlogiMam