Dentysta w ciąży. Czy znieczulenie i prześwietlanie zębów w ciąży jest bezpieczne?

Ostatnio jestem częstą bywalczynią naszego pobliskiego gabinetu dentystycznego. Tak to już jest kiedy się odkłada wszystko na później. W końcu i ja się przekonałam o swojej głupocie i to na własnych zębach oraz zawartości portfela, niestety:(

Kiedy pod koniec stycznia poszłam do dentysty w celu zaplombowania zęba, z którego wypadła mi plomba na sylwestra, wstawiono truciznę i zapadł wyrok: wyrwanie zęba lub leczenie kanałowe.

Tak mnie to przeraziło, sama nie wiem dlaczego, że odkładałam następną wizytę w nieskończoność.

Najpierw wymówką była rocznica ślubu teściów, potem dzień kobiet, potem Wielkanoc, majówka i ostatecznie dowiedziałam się, że jestem w ciąży:)

 

Jakie są dwa największe przesądy dentystyczne w ciąży?:

nie wolno stosować znieczulenia,
nie wolno robić zdjęcia jamy ustnej.

 

Tak myślałam i ja do momentu uświadomienia mnie przez moją panią doktor.

Tymczasem jak mówi większość badań, naukowców i lekarzy specjalistów kobiety w ciąży są szczególnie narażone na pogorszenie się stanu uzębienia.

Wynika to z tego, że w pierwszym trymestrze ciąży pojawiają się nudności i wymioty, które wiążą się uszkodzeniem szkliwa zębów oraz nasileniem próchnicy.

W obrębie jamy ustnej dochodzi również do zwiększonego wydzielania śliny, której odczyn staje się kwaśny. Pod wpływem estrogenów dziąsła ulegają przerośnięciu i przekrwieniu, co sprzyja ich rozpulchnieniu oraz krwawieniom.

W okresie ciąży najistotniejszymi problemami skłaniającymi ciężarną do wizyty w gabinecie stomatologicznym są nasilające się zmiany próchnicze, choroby przyzębia, zwiększona ruchomość zębów, wrażliwość dziąseł na ból i krwawienie, a także przykry zapach z ust.

 

Co z tym znieczuleniem spytacie?

 

Przede wszystkim przed rozpoczęciem jakiegokolwiek zabiegu należy poinformować stomatologa o swojej ciąży, aby ten mógł dobrać właściwy środek znieczulający.

Stosowanie środków znieczulenia miejscowego u kobiet w ciąży jest bezpieczne.

Dla kobiet w ciąży stosuje się znieczulenia pozbawione środków obkurczających naczynia krwionośne.

O ile ze znieczuleniem sprawa jest dość jasna to z prześwietleniami zębów już niestety nie.

Stanowiska naukowców i lekarzy są podzielone co nie sprzyja zaufaniu kobiet w ciąży. Tymczasem jak mówią badania obszar naświetlania w radiodiagnostyce stomatologicznej jest ograniczony do głowy i szyi, a więc całkowicie bezpieczny. Zasadnicze znaczenie mają wiązki oraz osłona macicy ciężarnej. Stosowana w nowoczesnych radiografach dawka jest więc całkowicie bezpieczna.

Decyzję o odłożeniu prześwietlenia na później najczęściej podejmują kobiety ze strachu często w porozumieniu ze stomatologiem. Tak tez było i u mnie.

Kiedy we wrześniu poszłam w końcu na wyleczenie mojego chorego zęba lub wyrwanie go moja stomatolog zawyrokowała: odkładamy leczenie na po porodzie bo ja go nie wyrwę. Pani doktor zęba oczyściła, założyła opatrunek i zaplombowała:) Nie chciała mnie stresować prześwietleniami.

I tak na zakończenie powiem tylko, że dziś zaplombowałam sobie kolejną dziurę:) I to było dla Pani doktor chyba najszybciej zarobione 120 zł - 12 min zajęło jej wyleczenie mojego zęba:)

Także Drogie Panie dbajmy o zęby nawet kiedy jesteśmy w ciąży! Rozmawiajmy ze stomatologami o możliwych rozwiązaniach i nie dajmy się próchnicy i innym paskudom!

Pozdrawiam serdecznie:)

źródło wiedzy:

- Inga Ludwin, Artur Ludwin, Grzegorz Chołociński, Józef Tomaszczyk: Opieka stomatologiczna nad kobietą ciężarną, Poradnik Stomatologiczny, 2007,

- ulotka z gabinetu stomatologicznego :)

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Wyślij link do konkursu wraz z opisem na adres redakcji redakcja(@)blogimam.pl :)

Patronat BlogiMam