Dentysta w ciąży. Czy znieczulenie i prześwietlanie zębów w ciąży jest bezpieczne?

Ostatnio jestem częstą bywalczynią naszego pobliskiego gabinetu dentystycznego. Tak to już jest kiedy się odkłada wszystko na później. W końcu i ja się przekonałam o swojej głupocie i to na własnych zębach oraz zawartości portfela, niestety:(

Kiedy pod koniec stycznia poszłam do dentysty w celu zaplombowania zęba, z którego wypadła mi plomba na sylwestra, wstawiono truciznę i zapadł wyrok: wyrwanie zęba lub leczenie kanałowe.

Tak mnie to przeraziło, sama nie wiem dlaczego, że odkładałam następną wizytę w nieskończoność.

Najpierw wymówką była rocznica ślubu teściów, potem dzień kobiet, potem Wielkanoc, majówka i ostatecznie dowiedziałam się, że jestem w ciąży:)

 

Jakie są dwa największe przesądy dentystyczne w ciąży?:

nie wolno stosować znieczulenia,
nie wolno robić zdjęcia jamy ustnej.

 

Tak myślałam i ja do momentu uświadomienia mnie przez moją panią doktor.

Tymczasem jak mówi większość badań, naukowców i lekarzy specjalistów kobiety w ciąży są szczególnie narażone na pogorszenie się stanu uzębienia.

Wynika to z tego, że w pierwszym trymestrze ciąży pojawiają się nudności i wymioty, które wiążą się uszkodzeniem szkliwa zębów oraz nasileniem próchnicy.

W obrębie jamy ustnej dochodzi również do zwiększonego wydzielania śliny, której odczyn staje się kwaśny. Pod wpływem estrogenów dziąsła ulegają przerośnięciu i przekrwieniu, co sprzyja ich rozpulchnieniu oraz krwawieniom.

W okresie ciąży najistotniejszymi problemami skłaniającymi ciężarną do wizyty w gabinecie stomatologicznym są nasilające się zmiany próchnicze, choroby przyzębia, zwiększona ruchomość zębów, wrażliwość dziąseł na ból i krwawienie, a także przykry zapach z ust.

 

Co z tym znieczuleniem spytacie?

 

Przede wszystkim przed rozpoczęciem jakiegokolwiek zabiegu należy poinformować stomatologa o swojej ciąży, aby ten mógł dobrać właściwy środek znieczulający.

Stosowanie środków znieczulenia miejscowego u kobiet w ciąży jest bezpieczne.

Dla kobiet w ciąży stosuje się znieczulenia pozbawione środków obkurczających naczynia krwionośne.

O ile ze znieczuleniem sprawa jest dość jasna to z prześwietleniami zębów już niestety nie.

Stanowiska naukowców i lekarzy są podzielone co nie sprzyja zaufaniu kobiet w ciąży. Tymczasem jak mówią badania obszar naświetlania w radiodiagnostyce stomatologicznej jest ograniczony do głowy i szyi, a więc całkowicie bezpieczny. Zasadnicze znaczenie mają wiązki oraz osłona macicy ciężarnej. Stosowana w nowoczesnych radiografach dawka jest więc całkowicie bezpieczna.

Decyzję o odłożeniu prześwietlenia na później najczęściej podejmują kobiety ze strachu często w porozumieniu ze stomatologiem. Tak tez było i u mnie.

Kiedy we wrześniu poszłam w końcu na wyleczenie mojego chorego zęba lub wyrwanie go moja stomatolog zawyrokowała: odkładamy leczenie na po porodzie bo ja go nie wyrwę. Pani doktor zęba oczyściła, założyła opatrunek i zaplombowała:) Nie chciała mnie stresować prześwietleniami.

I tak na zakończenie powiem tylko, że dziś zaplombowałam sobie kolejną dziurę:) I to było dla Pani doktor chyba najszybciej zarobione 120 zł - 12 min zajęło jej wyleczenie mojego zęba:)

Także Drogie Panie dbajmy o zęby nawet kiedy jesteśmy w ciąży! Rozmawiajmy ze stomatologami o możliwych rozwiązaniach i nie dajmy się próchnicy i innym paskudom!

Pozdrawiam serdecznie:)

źródło wiedzy:

- Inga Ludwin, Artur Ludwin, Grzegorz Chołociński, Józef Tomaszczyk: Opieka stomatologiczna nad kobietą ciężarną, Poradnik Stomatologiczny, 2007,

- ulotka z gabinetu stomatologicznego :)

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!

"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy. 

Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu

Co trzeba zrobić?

Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny Sztymy. 

Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.

Do wygrania:

Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek -  dostosujemy je do wieku uczestnika:)  Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)

Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.

Konkurs organizowany przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

Więcej informacji o zasadach konkursu i polityce prywatności na stronie współorganizatora: Konkurs plastyczny - CzasDzieci.

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Możesz to zrobić z poziomu swojego profilu na BlogiMam:)

Kochane Mamusie, nadeszła ta długo oczekiwana chwila, staruszka BlogiMam odmłodniała! I jest teraz Super Laską! haha:)

Jak Wam się podoba?

Gdybyście zauważyły jakieś techniczne problemy, proszę piszcie od razu! Na FB lub w komentarzach tutaj, dziękujemy:*

Patronat BlogiMam