ADHD - Attention Deficit Hyperactivity Disorder, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami koncentracji uwagi.
Kto z nas nie słyszał o takiej „chorobie”? Pewnie prawie każdy zna osobiście co najmniej jedną osobę ze zdiagnozowanym ADHD lub taką, o której mówi się, że ADHD ma.
W Polsce przypadków tego schorzenia nie ma jeszcze aż tak dużo, jak na „Zachodzie”, szczególnie w USA, gdzie szacuje się, że nawet co 3 osoba dorosła ma ADHD.
Czym charakteryzuje się ADHD?
Objawów może być więcej. Tylko, że jak wypowiedział się dr Richard Saul, nadpobudliwemu dziecku, lub takiemu, które z trudem się koncentruje, szybko można przykleić metkę z zaburzeniem, przepisać leki łagodzące symptomy i uznać sprawę za załatwioną.
A jeśli każda z oznak, sklasyfikowanych łącznie jako ADHD, jest efektem innej choroby?
Jak się leczy ADHD?
Obecnie w USA wystarczy, że pacjent wykazuje 5 z możliwych 18 symptomów zaburzenia, a już uznaje się go za chorego oraz przepisuje lek, który złagodzi objawy- bez dociekania faktycznej przyczyny!
Czyli właściwie każdemu zdrowemu dziecku czy dorosłemu można przypiąć etykietkę ADHD, bo któż z nas nie skarży się np. na długotrwałe zmęczenie, problem z koncentracją czy organizacją, albo na zapominalstwo czy roztargnienie?
Ile dzieci jest nadpobudliwych, nieposłusznych czy leniwych?
Czy ADHD to wymówka dla niesfornych dzieci? Problem może tkwić zupełnie gdzie indziej!
W dzisiejszych czasach ADHD stało się wymówką dla niesfornych dzieci czy dla dorosłych z problemami. Leczenie – to najczęściej „psychotropy”, czyli środki farmakologiczne m.in. powodujące zmiany w zachowaniu.
Wspomniany wcześniej dr Saul zwraca uwagę, że często za objawami uznawanymi za symptomy ADHD często stoją inne, czasami poważne dolegliwości.
Wśród nich wymienia się np.:
-zaburzenia snu,
-nadużywanie alkoholu lub narkotyków,
-zaburzenia widzenia i słuchu,
-niedobory żelaza,
-alergie (np. nietolerancja glutenu),
-depresja,
-choroba afektywna dwubiegunowa
- zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne.
Wyznania Eisenberga - odkrywcy ADHD
Podobno sam Eisenberg – odkrywca ADHD – tuż przed śmiercią wyznał, że to schorzenie nie istnieje (inna interpretacja jego słów mówi zaś, że sama choroba istnieje, jednak obecnie jest błędnie interpretowana i leczona, bo zamiast „ton” leków, bardziej skuteczna byłaby np. terapia). Było to już w 2009 roku, jednak niemieckie media przekazały tę informację dopiero po kilku latach. Według wielu znanych czasopism – koncerny farmaceutyczne blokują rozpowszechnienie tego faktu – ze względu na ogromne sumy, jakie czerpią ze sprzedaży leków na ADHD.
Więcej artykułów na ten temat istnienia lub nieistnienia ADHD można znaleźć w prasie zagranicznej – jak New York Times, czy Der Spiegel.
Czy ADHD istnieje, czy też nie – trudno udowodnić.
Nie przypisujmy swoim lub innym dzieciom schorzeń, których nie mają!
Warto jednak pamiętać, że teraz bardzo łatwo przypisuje się – zwłaszcza dzieciom – to schorzenie, co może tak naprawdę spowodować im wielką krzywdę.
Gdy byłam w ciąży, a córka mocno i często się ruszała, nie brakowało „życzliwych” głosów: „Na pewno będzie miała ADHD”... A to chyba najlepszy przykład paranoi, jaka nas dopada...
Autorka: Ania, mama Zosi
Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Wyślij link do konkursu wraz z opisem na adres redakcji redakcja(@)blogimam.pl :)
kalipso, 09.09.2024
Lodowa Laguna – klejnot Islandii
igomama, 09.09.2024
Ile kosztuje hulajnoga elektryczna dla dorosłych?
MarysiaB, 06.09.2024
MarysiaB, 05.09.2024
kalipso, 05.09.2024
Jaki kij do unihokeja prawy czy lewy?
MarysiaB, 05.09.2024
Chcesz, aby Twoje Dziecko przestało chorować? Przeczytaj!
Zielone_koktajle, 05.09.2024
KetoMix Zestaw na 2 tygodnie. Zupa serowo-porowa
MamaAnia, 05.09.2024
MarysiaB, 05.09.2024
Czy nowe klocki trzeba docierać?
MarysiaB, 04.09.2024
Spływy kajakowe - Krutynia i Dunajec
kalipso, 04.09.2024