Wilija jedna z wielu… (w pięknym góralskim języku). Konkurs z Limango: "Moja wigilijna opowieść"

Chcym łopisać jako wyglądały wilije w moijij łojcowskij chałupie. Każdo była prawie jednako… Jo jech z połednia Polski i tam je fórt fest praktykowano tradycja i dbo się ło lokalnym gwarym i z tego teś powodu napiszym to właśnie w jynzyku gwarowym. Coby tradycja nie zemrzyła…

Każde rano we wilijnym wsiecy domownicy wstowali okropnie wczas, a to tymu, bo w tym dziyń wdycki było przedziwny roboty. Tata łod samego rana zajmowoł sie gazdówkom. Brat mioł na pamiynci przyniyść siano ze stodoły, drugi brat jarzyny z pinice, a trzeci łodkidowoł śniyg, bo u nas nigdy nie było takich świónt coby nie było śniega. My w górach mómy to zapewnióne. Wsiecy się śmiejóm że wymodlone u Pónboczka.

Jo z mamom, my rychtowały dania na wilijnym. Żodyn nigdy nie licił wiela je dań. Śledzie z pieczarkami, ryba w szmacie, groch z kapustóm, bryja, grzibula, słodko kapusta ze zosmożkóm… To sóm dania kierych nie jymy w żodyn inny dziyń, jyny na wilijnym.

Po połedniu, jak się kapkym zluźniło tósz było miyrzani dziecek, wiela kiery urós przez tym rok. Za stół my siadali wdycki nie jak była pyrszo gwiozda, a jak wsiecko było na polu pozrobiane. Po zjedzyniu baby sprzóntały, a chłopi łopowiadali. Jako fest jech rada wilijnym, tak tyn jedyn „zwyczaj” mi nie pasuje. Po sprzóntaniu rodzinne spywani kolynd, a po kolyndach dziecka szły zapolać zimne łognie łod pieca cyntralnego w piwnicy. W tym czasie zostawióne było łodewrzyte łokno, coby Jezusek móg wlyżć z paczkami. Jak dziecka przyszły z piwnice tóż paczki uż były pod choinkom, a łokno zawrzyte. Przesiodywali my potym rodzinnie wieczór, cały czasy jedli i czakali do godziny jedynostej i potym wsiecy wroz szli na pasterkym.

Teraz usz móm swój dóm, swojóm rodzinym. Chciałabych coby wilija w mojej chałupie wyglóndała aspón kapkym podobnie do tej z czasów bycia dzieckym… Coby moje dziecka spominały jóm tak dobrze jako jo swojóm…

 

Zuzanna Jaroszek

Ta historia bierze udział w konkursie z Limango:  "Moja wigilijna opowieść". Poznaj szczegóły  konkursu (klinknij tutaj) i przyślij do nas swoją magiczną opowieść! Konkurs z Limango: 9.12 - 22.12.2013, ogłoszenie wyników 23.12.2013

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!

"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy. 

Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu

Co trzeba zrobić?

Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny Sztymy. 

Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.

Do wygrania:

Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek -  dostosujemy je do wieku uczestnika:)  Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)

Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.

Konkurs organizowany przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

Więcej informacji o zasadach konkursu i polityce prywatności na stronie współorganizatora: Konkurs plastyczny - CzasDzieci.

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Możesz to zrobić z poziomu swojego profilu na BlogiMam:)

Kochane Mamusie, nadeszła ta długo oczekiwana chwila, staruszka BlogiMam odmłodniała! I jest teraz Super Laską! haha:)

Jak Wam się podoba?

Gdybyście zauważyły jakieś techniczne problemy, proszę piszcie od razu! Na FB lub w komentarzach tutaj, dziękujemy:*

Patronat BlogiMam