Terapeutyczna moc bajek

Drogie Mamy, z pewnością każda z was wie jak ważną rolę dla prawidłowego rozwoju dziecka pełni czytanie bajek. Czy wiecie jednak, że bajkoterapia może pomóc waszym pociechom w uporaniu się z traumatycznymi lub lękowymi sytuacjami np. strachem przed pójściem do przedszkola? Bajki terapeutyczne mają wiele zalet, przedstawiają świat w sposób prosty i zrozumiały dla najmłodszych. Dziecko uczy się na przykładzie bohaterów jak postępować w trudnych sytuacjach. Gdy przykładowy zajączek pokonuje lęk przed dentystą, dziecko będzie go naśladować. Łatwiej jest pokonywać własne trudności i poznawać świat na pewnych wzorcach.

3 rodzaje bajek terapeutycznych

Psycholog M. Molicka wyróżnia trzy rodzaje bajek terapeutycznych.

Bajki relaksacyjne uspokajają i odprężają dziecko. Czytając taką bajkę możecie poprosić swoją pociechę, aby położyła się wygodnie na łóżku i przymknęła oczy. Wtedy dziecko szybciej się wyciszy i zaangażuje w akcję bajki. Gdy wasze dziecko dręczą jakieś obawy lub nie potrafi się uspokoić, spróbujcie przeczytać mu jedną z bajek relaksacyjnych. Jest to idealny sposób na rozluźnienie i oderwanie od niepokojących myśli.

Bajki psychoterapeutyczne pomagają dziecku we wzmocnieniu poczucia własnej wartości. Ważne są szczególnie wtedy, gdy dziecko ma problemy z nawiązywaniem relacji z innymi, akceptacją przez rówieśników i zrozumieniem przez otoczenie. Dziecko uczy się na przykładzie pozytywnych bohaterów jak postępować z negatywnymi emocjami (strachem, złością, gniewem).

Do trzeciego typu bajek zalicza się bajki psychoedukacyjne. Dziecko słuchając o tym jak zachowuje się bohater historii  nauczy się, co jest dobre, a co złe. Celem bajek psychoedukacyjnych jest wprowadzenie pożądanych zmian w zachowaniu pociechy. Dziecko przyswaja pewne wzorce i reguły postępowania. 

Drogie Mamy, jeśli macie zatem problem z małym bałaganiarzem lub niejadkiem, może warto spróbować metodę bajkoterapii? Pamiętajcie, że po przeczytaniu bajki zawsze warto porozmawiać z dzieckiem i zapytać o jego własne refleksje. Dzięki temu upewnicie się, czy dziecko właściwie zrozumiało przekaz bajki i czy potrafi odnieść to do własnego postępowania. Metoda bajkoterapii jest łatwa i skuteczna. Każdy może ją stosować bez trudu.

A może warto stworzyć własną bajkę terapeutyczną? Może w którejś z was, drzemie talent bajkopisarski? Zachęcam was Drogie Mamy do czytania i pisania bajek terapeutycznych. Czekamy na Wasze dzieła!

Podaję przykładową literaturę, w której znajdziecie więcej informacji na temat  bajkoterapii, a także gotowe scenariusze bajek:

1.Kozłowska Anna, „Zaczarowane bajki, które leczą dla dzieci i dorosłych"', Wydawnictwo Akademickie "Żak", Warszawa, 2007

2.Molicka Maria, „ Bajki terapeutyczne”, Media Rodzina, Poznań 2003

3.Molicka Maria, ,,Bajkoterapia. O lękach dzieci i nowej metodzie terapii”, Media Rodzina, Poznań, 2002

Autorka: Anna Sokołowska, konsultantka pedagogiczna

 

 

 

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!

"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy. 

Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu

Co trzeba zrobić?

Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny Sztymy. 

Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.

Do wygrania:

Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek -  dostosujemy je do wieku uczestnika:)  Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)

Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.

Konkurs organizowany przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

Więcej informacji o zasadach konkursu i polityce prywatności na stronie współorganizatora: Konkurs plastyczny - CzasDzieci.

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Możesz to zrobić z poziomu swojego profilu na BlogiMam:)

Kochane Mamusie, nadeszła ta długo oczekiwana chwila, staruszka BlogiMam odmłodniała! I jest teraz Super Laską! haha:)

Jak Wam się podoba?

Gdybyście zauważyły jakieś techniczne problemy, proszę piszcie od razu! Na FB lub w komentarzach tutaj, dziękujemy:*

Patronat BlogiMam

Wpisy z blogów Mam

Rumieniec, czy róż do policzków?

Katarzyna Mróz, 20.01.2021

Pasta śniadaniowa z makreli

iwa643, 20.01.2021

Różowa sukienka

Katarzyna Mróz, 20.01.2021

Jak wychować kilkulatka?

Tygrysiaki, 20.01.2021

Rudbekia – pielęgnacja, stanowisko, uprawa

Katarzyna Mróz, 18.01.2021

Test odpowiedzialności

Tygrysiaki, 18.01.2021

Rajstopy w sprayu – jakie wybrać?

Katarzyna Mróz, 17.01.2021