Terapeutyczna moc bajek

Drogie Mamy, z pewnością każda z was wie jak ważną rolę dla prawidłowego rozwoju dziecka pełni czytanie bajek. Czy wiecie jednak, że bajkoterapia może pomóc waszym pociechom w uporaniu się z traumatycznymi lub lękowymi sytuacjami np. strachem przed pójściem do przedszkola? Bajki terapeutyczne mają wiele zalet, przedstawiają świat w sposób prosty i zrozumiały dla najmłodszych. Dziecko uczy się na przykładzie bohaterów jak postępować w trudnych sytuacjach. Gdy przykładowy zajączek pokonuje lęk przed dentystą, dziecko będzie go naśladować. Łatwiej jest pokonywać własne trudności i poznawać świat na pewnych wzorcach.

3 rodzaje bajek terapeutycznych

Psycholog M. Molicka wyróżnia trzy rodzaje bajek terapeutycznych.

Bajki relaksacyjne uspokajają i odprężają dziecko. Czytając taką bajkę możecie poprosić swoją pociechę, aby położyła się wygodnie na łóżku i przymknęła oczy. Wtedy dziecko szybciej się wyciszy i zaangażuje w akcję bajki. Gdy wasze dziecko dręczą jakieś obawy lub nie potrafi się uspokoić, spróbujcie przeczytać mu jedną z bajek relaksacyjnych. Jest to idealny sposób na rozluźnienie i oderwanie od niepokojących myśli.

Bajki psychoterapeutyczne pomagają dziecku we wzmocnieniu poczucia własnej wartości. Ważne są szczególnie wtedy, gdy dziecko ma problemy z nawiązywaniem relacji z innymi, akceptacją przez rówieśników i zrozumieniem przez otoczenie. Dziecko uczy się na przykładzie pozytywnych bohaterów jak postępować z negatywnymi emocjami (strachem, złością, gniewem).

Do trzeciego typu bajek zalicza się bajki psychoedukacyjne. Dziecko słuchając o tym jak zachowuje się bohater historii  nauczy się, co jest dobre, a co złe. Celem bajek psychoedukacyjnych jest wprowadzenie pożądanych zmian w zachowaniu pociechy. Dziecko przyswaja pewne wzorce i reguły postępowania. 

Drogie Mamy, jeśli macie zatem problem z małym bałaganiarzem lub niejadkiem, może warto spróbować metodę bajkoterapii? Pamiętajcie, że po przeczytaniu bajki zawsze warto porozmawiać z dzieckiem i zapytać o jego własne refleksje. Dzięki temu upewnicie się, czy dziecko właściwie zrozumiało przekaz bajki i czy potrafi odnieść to do własnego postępowania. Metoda bajkoterapii jest łatwa i skuteczna. Każdy może ją stosować bez trudu.

A może warto stworzyć własną bajkę terapeutyczną? Może w którejś z was, drzemie talent bajkopisarski? Zachęcam was Drogie Mamy do czytania i pisania bajek terapeutycznych. Czekamy na Wasze dzieła!

Podaję przykładową literaturę, w której znajdziecie więcej informacji na temat  bajkoterapii, a także gotowe scenariusze bajek:

1.Kozłowska Anna, „Zaczarowane bajki, które leczą dla dzieci i dorosłych"', Wydawnictwo Akademickie "Żak", Warszawa, 2007

2.Molicka Maria, „ Bajki terapeutyczne”, Media Rodzina, Poznań 2003

3.Molicka Maria, ,,Bajkoterapia. O lękach dzieci i nowej metodzie terapii”, Media Rodzina, Poznań, 2002

Autorka: Anna Sokołowska, konsultantka pedagogiczna

 

 

 

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Wyślij link do konkursu wraz z opisem na adres redakcji redakcja(@)blogimam.pl :)

Patronat BlogiMam

Wpisy z blogów Mam

Jak układać siusiaka w pieluszce?

Katarzyna Mróz, 19.06.2024

Jaki SUP na początek?

Katarzyna Mróz, 19.06.2024

Kto zapala świece na komunii?

Katarzyna Mróz, 18.06.2024

Czy 15 latek może dostać mandat?

Katarzyna Mróz, 18.06.2024

Jaka temperatura w długopisie 3D?

Katarzyna Mróz, 18.06.2024

Jakie wiązanie dla noworodka?

Katarzyna Mróz, 17.06.2024

Jaki rozmiar deski do wzrostu dziecka?

Katarzyna Mróz, 17.06.2024