Drogie Mamy, z pewnością każda z was wie jak ważną rolę dla prawidłowego rozwoju dziecka pełni czytanie bajek. Czy wiecie jednak, że bajkoterapia może pomóc waszym pociechom w uporaniu się z traumatycznymi lub lękowymi sytuacjami np. strachem przed pójściem do przedszkola? Bajki terapeutyczne mają wiele zalet, przedstawiają świat w sposób prosty i zrozumiały dla najmłodszych. Dziecko uczy się na przykładzie bohaterów jak postępować w trudnych sytuacjach. Gdy przykładowy zajączek pokonuje lęk przed dentystą, dziecko będzie go naśladować. Łatwiej jest pokonywać własne trudności i poznawać świat na pewnych wzorcach.
3 rodzaje bajek terapeutycznych
Psycholog M. Molicka wyróżnia trzy rodzaje bajek terapeutycznych.
Bajki relaksacyjne uspokajają i odprężają dziecko. Czytając taką bajkę możecie poprosić swoją pociechę, aby położyła się wygodnie na łóżku i przymknęła oczy. Wtedy dziecko szybciej się wyciszy i zaangażuje w akcję bajki. Gdy wasze dziecko dręczą jakieś obawy lub nie potrafi się uspokoić, spróbujcie przeczytać mu jedną z bajek relaksacyjnych. Jest to idealny sposób na rozluźnienie i oderwanie od niepokojących myśli.
Bajki psychoterapeutyczne pomagają dziecku we wzmocnieniu poczucia własnej wartości. Ważne są szczególnie wtedy, gdy dziecko ma problemy z nawiązywaniem relacji z innymi, akceptacją przez rówieśników i zrozumieniem przez otoczenie. Dziecko uczy się na przykładzie pozytywnych bohaterów jak postępować z negatywnymi emocjami (strachem, złością, gniewem).
Do trzeciego typu bajek zalicza się bajki psychoedukacyjne. Dziecko słuchając o tym jak zachowuje się bohater historii nauczy się, co jest dobre, a co złe. Celem bajek psychoedukacyjnych jest wprowadzenie pożądanych zmian w zachowaniu pociechy. Dziecko przyswaja pewne wzorce i reguły postępowania.
Drogie Mamy, jeśli macie zatem problem z małym bałaganiarzem lub niejadkiem, może warto spróbować metodę bajkoterapii? Pamiętajcie, że po przeczytaniu bajki zawsze warto porozmawiać z dzieckiem i zapytać o jego własne refleksje. Dzięki temu upewnicie się, czy dziecko właściwie zrozumiało przekaz bajki i czy potrafi odnieść to do własnego postępowania. Metoda bajkoterapii jest łatwa i skuteczna. Każdy może ją stosować bez trudu.
A może warto stworzyć własną bajkę terapeutyczną? Może w którejś z was, drzemie talent bajkopisarski? Zachęcam was Drogie Mamy do czytania i pisania bajek terapeutycznych. Czekamy na Wasze dzieła!
Podaję przykładową literaturę, w której znajdziecie więcej informacji na temat bajkoterapii, a także gotowe scenariusze bajek:
1.Kozłowska Anna, „Zaczarowane bajki, które leczą dla dzieci i dorosłych"', Wydawnictwo Akademickie "Żak", Warszawa, 2007
2.Molicka Maria, „ Bajki terapeutyczne”, Media Rodzina, Poznań 2003
3.Molicka Maria, ,,Bajkoterapia. O lękach dzieci i nowej metodzie terapii”, Media Rodzina, Poznań, 2002
Autorka: Anna Sokołowska, konsultantka pedagogiczna
Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Wyślij link do konkursu wraz z opisem na adres redakcji redakcja(@)blogimam.pl :)
lecibocian, 16.05.2022
Bajki na dobranoc do czytania – nowości dla dzieci
lecibocian, 12.05.2022
malowanki wodne - kolorowanka z efektem wow!
mamajanka, 12.05.2022
Przygodowe książki dla dzieci z dużą nutką empatii – Najnows...
wkawiarence, 11.05.2022
mamajanka, 11.05.2022
Skazanie. Joanna Chyłka. Tom 15
Retromoderna, 10.05.2022
Jakie są dostępne rodzaje klocków z serii Lego Ninjago?
mika3008, 10.05.2022
Matematyka a fizyka - ile mają ze sobą wspólnego?
mika3008, 09.05.2022
Laurka dla mamy do druku – Książeczka na Dzień Matki!
lecibocian, 09.05.2022
Wakacyjny niezbędnik – co zabrać w podróże z dzieckiem i nas...
wkawiarence, 09.05.2022
10 pomysłów na prezent dla mamy DIY
lecibocian, 09.05.2022