Drogie Mamy, z pewnością każda z was wie jak ważną rolę dla prawidłowego rozwoju dziecka pełni czytanie bajek. Czy wiecie jednak, że bajkoterapia może pomóc waszym pociechom w uporaniu się z traumatycznymi lub lękowymi sytuacjami np. strachem przed pójściem do przedszkola? Bajki terapeutyczne mają wiele zalet, przedstawiają świat w sposób prosty i zrozumiały dla najmłodszych. Dziecko uczy się na przykładzie bohaterów jak postępować w trudnych sytuacjach. Gdy przykładowy zajączek pokonuje lęk przed dentystą, dziecko będzie go naśladować. Łatwiej jest pokonywać własne trudności i poznawać świat na pewnych wzorcach.
3 rodzaje bajek terapeutycznych
Psycholog M. Molicka wyróżnia trzy rodzaje bajek terapeutycznych.
Bajki relaksacyjne uspokajają i odprężają dziecko. Czytając taką bajkę możecie poprosić swoją pociechę, aby położyła się wygodnie na łóżku i przymknęła oczy. Wtedy dziecko szybciej się wyciszy i zaangażuje w akcję bajki. Gdy wasze dziecko dręczą jakieś obawy lub nie potrafi się uspokoić, spróbujcie przeczytać mu jedną z bajek relaksacyjnych. Jest to idealny sposób na rozluźnienie i oderwanie od niepokojących myśli.
Bajki psychoterapeutyczne pomagają dziecku we wzmocnieniu poczucia własnej wartości. Ważne są szczególnie wtedy, gdy dziecko ma problemy z nawiązywaniem relacji z innymi, akceptacją przez rówieśników i zrozumieniem przez otoczenie. Dziecko uczy się na przykładzie pozytywnych bohaterów jak postępować z negatywnymi emocjami (strachem, złością, gniewem).
Do trzeciego typu bajek zalicza się bajki psychoedukacyjne. Dziecko słuchając o tym jak zachowuje się bohater historii nauczy się, co jest dobre, a co złe. Celem bajek psychoedukacyjnych jest wprowadzenie pożądanych zmian w zachowaniu pociechy. Dziecko przyswaja pewne wzorce i reguły postępowania.
Drogie Mamy, jeśli macie zatem problem z małym bałaganiarzem lub niejadkiem, może warto spróbować metodę bajkoterapii? Pamiętajcie, że po przeczytaniu bajki zawsze warto porozmawiać z dzieckiem i zapytać o jego własne refleksje. Dzięki temu upewnicie się, czy dziecko właściwie zrozumiało przekaz bajki i czy potrafi odnieść to do własnego postępowania. Metoda bajkoterapii jest łatwa i skuteczna. Każdy może ją stosować bez trudu.
A może warto stworzyć własną bajkę terapeutyczną? Może w którejś z was, drzemie talent bajkopisarski? Zachęcam was Drogie Mamy do czytania i pisania bajek terapeutycznych. Czekamy na Wasze dzieła!
Podaję przykładową literaturę, w której znajdziecie więcej informacji na temat bajkoterapii, a także gotowe scenariusze bajek:
1.Kozłowska Anna, „Zaczarowane bajki, które leczą dla dzieci i dorosłych"', Wydawnictwo Akademickie "Żak", Warszawa, 2007
2.Molicka Maria, „ Bajki terapeutyczne”, Media Rodzina, Poznań 2003
3.Molicka Maria, ,,Bajkoterapia. O lękach dzieci i nowej metodzie terapii”, Media Rodzina, Poznań, 2002
Autorka: Anna Sokołowska, konsultantka pedagogiczna
Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Wyślij link do konkursu wraz z opisem na adres redakcji redakcja(@)blogimam.pl :)
Jak zapraszać gości z dziećmi?
Katarzyna Mróz, 03.11.2024
Katarzyna Mróz, 02.11.2024
Jak dobrać dezodorant do perfum?
Katarzyna Mróz, 02.11.2024
Jaki robot do nauki programowania dla dzieci?
Katarzyna Mróz, 02.11.2024
Katarzyna Mróz, 01.11.2024
Czy chusty do noszenia dzieci są zdrowe?
Katarzyna Mróz, 01.11.2024
Od którego miesiąca smoczek 2?
Katarzyna Mróz, 01.11.2024
Czy warto kupić pióro wieczne?
Katarzyna Mróz, 31.10.2024
Czy dezodorant w sprayu jest szkodliwy?
Katarzyna Mróz, 31.10.2024
Co do nauki pływania dla 2 latka?
Katarzyna Mróz, 31.10.2024
Levoit Core 300S Smart HEPA – Idealny oczyszczacz powietrza...
maluszkowe.inspiracje, 29.10.2024