Targają mną emocje... - czyli słów kilka na temat domu wielopokoleniowego!

Życie czasem weryfikuje nasze plany i marzenia. Wybiera swoją wersję i osadza nas w niej, niczym przysłowiowy statek na mieliźnie. Człowiek niby wie, że dużo zależy od niego samego, ale żagle już nie te, a kapitan za sterem się rozleniwił…

Godząc się z losem, budujemy mosty łączące nas z niechcianym lądem. Zbieramy bagaże w postaci emocji, uczuć czy przedmiotów, tak nieodzownych w rzeczywistym życiu. Wszystko po to, żeby żyło się łatwiej.

Żyjemy rytmem, który został nam narzucony. Dusimy się uśmiechając. A w głowie kłębek kudłatych myśli – to wszystko miało wyglądać inaczej. I marzymy – o swojej wersji przyszłości, zapominając, że teraźniejszości nie da się nagiąć do naszych pragnień. Mózg swoje, a serce swoje.

Miałam pisać bez emocji, ale jestem tylko, i aż człowiekiem – z krwi i kości (choć te ostatnie bardzo mi dokuczają). Nie mogę nie poruszyć tematu, który jest mi bliski – dom wielopokoleniowy. Sama zostałam w takim wychowana. I właściwie wspomnienia ze wczesnego etapu dzieciństwa mam bardzo dobre. Jednak schody pojawiają się, kiedy zamieniają się role. Nie jest się już tym najmłodszym, ale awansuje się do rangi rodzica.

I tu, jak wszędzie wszystko zależy od punktu widzenia/siedzenia. Na kolejnym etapie świadomości (gdy zostanę teściową, babcią) zmieni się pewnie moje spojrzenie na pewne sprawy, ale na razie jestem tu, i teraz.

Plusy:
- pomoc przy wychowaniu/opiece nad dzieckiem. Gdy potrzebuje się wyjść, nie musi się tachać Dziecięcia z całym ekwipunkiem do Babci (ewentualnie innego członka rodziny), bo Babcia jest na miejscu.
- oszczędność (rachunki, jedzenie)
- zawsze jest ktoś w domu

Minusy:
- Ty swoje, a reszta swoje i kto ma rację. Dziecię rządzi – mama nie da, to dobra Babcia pozwolili
- w domu zawsze są słodycze, nawet gdy Ty ich nie kupujesz
- zero prywatności
- we wszystkim trzeba iść na kompromisy
- nie jest się u siebie (przynajmniej u mnie)

Reasumując – nic nie jest czarne albo białe.

Czy ktoś z Was zna odpowiedź na nurtujące mnie pytanie – czy czasem warto odpuścić, zapomnieć, dać sobie przysłowiowego siana i przestać dążyć do spełnienia własnych pragnień?

 

Małgosia, www.slowmama.pl

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!

"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy. 

Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu

Co trzeba zrobić?

Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny Sztymy. 

Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.

Do wygrania:

Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek -  dostosujemy je do wieku uczestnika:)  Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)

Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.

Konkurs organizowany przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

Więcej informacji o zasadach konkursu i polityce prywatności na stronie współorganizatora: Konkurs plastyczny - CzasDzieci.

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Możesz to zrobić z poziomu swojego profilu na BlogiMam:)

Kochane Mamusie, nadeszła ta długo oczekiwana chwila, staruszka BlogiMam odmłodniała! I jest teraz Super Laską! haha:)

Jak Wam się podoba?

Gdybyście zauważyły jakieś techniczne problemy, proszę piszcie od razu! Na FB lub w komentarzach tutaj, dziękujemy:*

Patronat BlogiMam