Seks podczas ciąży. Czy to jest ryzykowne?

Seks podczas ciąży zazwyczaj budzi wiele pytań. Teoretycznie zasada jest prosta: jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma przeciwwskazań do uprawiania seksu praktycznie przez cały okres jej trwania. O tym jednak musi zadecydować lekarz. Dlatego warto z nim porozmawiać już przy pierwszej wizycie, a także przy kolejnych.

Większość kobiet podczas ciąży odczuwa wzmożoną ochotę na miłosne igraszki – to za sprawą hormonów i lepiej ukrwionych narządów rodnych. Zależy to również od trymestru ciąży.

 Pierwszy jest dość trudny: większość pań cierpi na nudności, wymioty, ciągłe zmęczenie, dodatkowo psychika dopiero przyzwyczaja się do nowej sytuacji. Dlatego w tym czasie raczej trudno oczekiwać od nich ochoty na seks.

Drugi trymestr jest zdecydowanie lepszy – ciążowe dolegliwości raczej ustępują, przeważnie jest to czas najlepszego samopoczucia fizycznego i psychicznego kobiety i najlepszy czas na seks.

W trzecim trymestrze należy zachować dużą ostrożność, zwłaszcza w ostatnich dwóch miesiącach. W ostatnim miesiącu odradza się współżycie, gdyż istnieje możliwość wywołania wcześniejszego porodu. Jeżeli chodzi o pozycje – najważniejsze jest by: nie uciskać brzuszka, nawet we wczesnych miesiącach, kiedy jest prawie niewidoczny oraz unikać głębokiej penetracji. Najlepsze pozycje to te, gdy kobieta jest na górze, gdyż ma ona pełną kontrolę nad tempem i głębokością ruchów, a brzuch jest zupełnie „bezpieczny”. Polecane są też pozycję „od tyłu”, zwłaszcza „na łyżeczki”.

Nie martwmy się o dziecko, jedyne co czuje, to tylko przyjemne kołysanie. Istnieje grupa pań, które podczas ciąży w ogóle nie mają ochoty na seks, prawdopodobnie ma na to wpływ czynnik psychologiczny. Są również panowie, którzy nie chcą zbliżenia, zwłaszcza kiedy brzuch robi się większy – przeważnie boją się, że mogą zrobić krzywdę matce lub dziecku.

Seks podczas ciąży może być okazją do zbliżenia się partnerów i odkryciem całkiem nowych doznań. Należy jednak pamiętać o ostrożności i o tym, czy zarówno kobieta jak i mężczyzna mają ochotę na zbliżenie.

Zdjęcie: zoomi.com.ua

Autor: Basia, mama Celi

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Wyślij link do konkursu wraz z opisem na adres redakcji redakcja(@)blogimam.pl :)

Patronat BlogiMam

Wpisy z blogów Mam

Jakie są huśtawki dla dzieci?

MarysiaB, 14.07.2024

Czy pchacz szkodzi?

MarysiaB, 13.07.2024

Co to jest koksu 5 gram?

MarysiaB, 12.07.2024

W co się bawić z 4 latkiem?

MarysiaB, 12.07.2024

Kiedy kask ortopedyczny?

MarysiaB, 11.07.2024

Jakie kapcie dla 4 latka?

MarysiaB, 11.07.2024