Seks podczas ciąży. Czy to jest ryzykowne?

Seks podczas ciąży zazwyczaj budzi wiele pytań. Teoretycznie zasada jest prosta: jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma przeciwwskazań do uprawiania seksu praktycznie przez cały okres jej trwania. O tym jednak musi zadecydować lekarz. Dlatego warto z nim porozmawiać już przy pierwszej wizycie, a także przy kolejnych.

Większość kobiet podczas ciąży odczuwa wzmożoną ochotę na miłosne igraszki – to za sprawą hormonów i lepiej ukrwionych narządów rodnych. Zależy to również od trymestru ciąży.

 Pierwszy jest dość trudny: większość pań cierpi na nudności, wymioty, ciągłe zmęczenie, dodatkowo psychika dopiero przyzwyczaja się do nowej sytuacji. Dlatego w tym czasie raczej trudno oczekiwać od nich ochoty na seks.

Drugi trymestr jest zdecydowanie lepszy – ciążowe dolegliwości raczej ustępują, przeważnie jest to czas najlepszego samopoczucia fizycznego i psychicznego kobiety i najlepszy czas na seks.

W trzecim trymestrze należy zachować dużą ostrożność, zwłaszcza w ostatnich dwóch miesiącach. W ostatnim miesiącu odradza się współżycie, gdyż istnieje możliwość wywołania wcześniejszego porodu. Jeżeli chodzi o pozycje – najważniejsze jest by: nie uciskać brzuszka, nawet we wczesnych miesiącach, kiedy jest prawie niewidoczny oraz unikać głębokiej penetracji. Najlepsze pozycje to te, gdy kobieta jest na górze, gdyż ma ona pełną kontrolę nad tempem i głębokością ruchów, a brzuch jest zupełnie „bezpieczny”. Polecane są też pozycję „od tyłu”, zwłaszcza „na łyżeczki”.

Nie martwmy się o dziecko, jedyne co czuje, to tylko przyjemne kołysanie. Istnieje grupa pań, które podczas ciąży w ogóle nie mają ochoty na seks, prawdopodobnie ma na to wpływ czynnik psychologiczny. Są również panowie, którzy nie chcą zbliżenia, zwłaszcza kiedy brzuch robi się większy – przeważnie boją się, że mogą zrobić krzywdę matce lub dziecku.

Seks podczas ciąży może być okazją do zbliżenia się partnerów i odkryciem całkiem nowych doznań. Należy jednak pamiętać o ostrożności i o tym, czy zarówno kobieta jak i mężczyzna mają ochotę na zbliżenie.

Zdjęcie: zoomi.com.ua

Autor: Basia, mama Celi

Komentarze Facebook

Najnowsze

manita
manita
manita
manita
manita
manita
manita
manita
manita
manita

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!

"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy. 

Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu

Co trzeba zrobić?

Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny Sztymy. 

Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.

Do wygrania:

Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek -  dostosujemy je do wieku uczestnika:)  Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)

Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.

Konkurs organizowany przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

Więcej informacji o zasadach konkursu i polityce prywatności na stronie współorganizatora: Konkurs plastyczny - CzasDzieci.

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Możesz to zrobić z poziomu swojego profilu na BlogiMam:)

Kochane Mamusie, nadeszła ta długo oczekiwana chwila, staruszka BlogiMam odmłodniała! I jest teraz Super Laską! haha:)

Jak Wam się podoba?

Gdybyście zauważyły jakieś techniczne problemy, proszę piszcie od razu! Na FB lub w komentarzach tutaj, dziękujemy:*

Patronat BlogiMam

Wpisy z blogów Mam