Rola ojca w życiu…synka czyli dlaczego Tata jest ważny. ( cz I.)

Każda mama kocha swoje dziecko, chciałaby mu poświęcać jak najwięcej uwagi i troski. W porządku, ale nasz partner w życiu dziecka ma również ogromne znaczenie. Dziś podejmę tematykę jego roli w życiu syna. Bo to dwie różne bajki – tata dla syna i tata dla córki. Mężczyzna w życiu chłopca powinien być.Od kołyski taki kontakt jest jemu potrzebny.W końcu chłopiec ma wyrosnąć na prawdziwego faceta, a któż inny jak nie właśnie mężczyzna powinien wprowadzić i przygotować go do takiej roli. Rola ojca jest odmienna w zależności od wieku dziecka. Już od początku bardzo ważna jest jego obecność oraz poświęcenie uwagi, natomiast w późniejszym okresie dorastania istotna jest relacja ich łącząca. Powinna opierać się ona na wspólnym spędzaniu czasu, rozmowach, tata powinien nakierowywać ( nie dominowac!), powinien stanowić wzór do naśladowania dla syna. W życiu chłopca pojawia się okres, gdy jest „wyrwany spod skrzydeł matki”. To bardzo trudna próba rozluźnienia symbiotycznego stosunku pomiędzy matką a dzieckiem. I właśnie ten okres czasu jest najważniejszy, by ojciec w nim zaistniał, by czekał na niego z „otwartymi rękoma”, gdy mały będzie stawiał pierwsze samodzielne kroki w nieznane. Można nawet napisać - w męski świat. Gdy natomiast ojca zabraknie, natychmiastowo pojawia się w to miejsce nadopiekuńczość mamy, która nie będąc nigdy chłopcem inaczej postrzega pewne sprawy. Pierwsze upadki, siniaki, poobijane kolana – tego wszystkiego chłopiec musi doświadczyć, ucząc się przy tym odporności i wytrzymałości. Ojciec rozumiejąc ten stan rzeczy nie będzie reagował na dane sytuacje z taką troską jak mama, która często niepotrzebnie biegnie z krzykiem na pomoc lub za bardzo przejmuje się - nieświadomie ucząc syna, że świat jest niebezpieczny a on słaby by pokonać „przeszkody”. Czas wspólnie spędzony z ojcem ( sport, spacery, wspólne zakupy, odrabianie lekcji a przede wszystkim rozmowy) gra istotną rolę w spojrzeniu na świat dziecka, w jego rozwój, samoakceptację, seksualność, a także stosunki damsko-męskie. A więc pozwólcie tatom na „pole do popisu” a Wy ten czas wykorzystajcie dla siebie ;)

Milena

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!

"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy. 

Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu

Co trzeba zrobić?

Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny Sztymy. 

Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.

Do wygrania:

Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek -  dostosujemy je do wieku uczestnika:)  Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)

Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.

Konkurs organizowany przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

Więcej informacji o zasadach konkursu i polityce prywatności na stronie współorganizatora: Konkurs plastyczny - CzasDzieci.

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Możesz to zrobić z poziomu swojego profilu na BlogiMam:)

Kochane Mamusie, nadeszła ta długo oczekiwana chwila, staruszka BlogiMam odmłodniała! I jest teraz Super Laską! haha:)

Jak Wam się podoba?

Gdybyście zauważyły jakieś techniczne problemy, proszę piszcie od razu! Na FB lub w komentarzach tutaj, dziękujemy:*

Patronat BlogiMam

Wpisy z blogów Mam

Rumieniec, czy róż do policzków?

Katarzyna Mróz, 20.01.2021

Pasta śniadaniowa z makreli

iwa643, 20.01.2021

Różowa sukienka

Katarzyna Mróz, 20.01.2021

Rudbekia – pielęgnacja, stanowisko, uprawa

Katarzyna Mróz, 18.01.2021

Rajstopy w sprayu – jakie wybrać?

Katarzyna Mróz, 17.01.2021

Makijaż permanentny ust

Katarzyna Mróz, 17.01.2021