Rola ojca w życiu...córki czyli dlaczego Tata jest wazny, cz. II.

Córeczka oczkiem w głowie tatusia – i niech tak będzie ! 

Niskie poczucie własnej wartości, mała wiara w siebie nie wzięły z nikąd. Wiele kobiet boryka się w swoim życiu z takimi problemami. Nie tylko brak ojca, ale też jego wyłącznie powierzchowna rola rzutuje ogromnie na to, jak jego córeczka odnajdzie się w świecie, jaką pozycję w nim zajmie. Kontakty córki z ojcem już od pierwszych chwil są bardzo istotne. To właśnie dzięki niemu mała niewinna kobietka kształtuje swoje poczucie własnej wartości, akceptacji siebie, buduje obraz relacji damsko- męskich. Jeśli ojciec świetnie spełnia się w swojej roli, sprawia, iż czuje ona jego obecność, zainteresowanie od najmłodszych lat, wie, że może na niego liczyć, a co najistotniejsze- że jest w jej życiu mężczyzna, dla którego jest WAŻNA – taka dziewczynka, później już jako kobieta krótko mówiąc ma w życiu łatwiej. Będzie szczęśliwsza, pewniejsza siebie, bez trudu odnajdzie się w roli matki i żony, „ominie” niewłaściwe osoby. W jej życiu nie będzie braków, które może zrekompensować jedynie dzięki komuś, kto tę pustkę wypełni- nie zawsze niestety czymś wartościowym. Taka kobieta będzie wystarczalna sama w sobie, w przyszłości wybierze związek partnerski, nie układ, który zaspokoi „defekt” z dzieciństwa, nie będzie oczekiwała od swojego mężczyzny ojcostwa… Kobiecość córki kształtuje się pod wpływem taty. Dlatego tak ważna jest wyraźna akceptacja tych dorastających kobietek. Zachwyt, pochwała, zwykły uśmiech ojca ma dla nich ogromne znaczenie, pomaga im stać się wartościowymi kobietami. Kiedy tego zabraknie, gdy ojciec w czasie dojrzewania odsunie się od swojej córki( wstyd, nieumiejętność rozmowy z dojrzewającą kobietka itp.) nie będzie nadal dawał jej ciepła i zdrowych relacji, których ona ciągle potrzebuje, zatrzyma się jej prawidłowy rozwój. Z trudem i brakami przejdzie w dorosłe życie.… To właśnie ojciec wprowadza córkę w relacje damsko- męskie, tworzy pogląd o przedstawicielach tej płci. Dziewczyna biorąc ojca za wzór mężczyzny wybiera podobnego partnera. Może nurtować pytanie, dlaczego tak się dzieje również w sytuacjach, gdy jego wzór nie był najlepszy? W większości przypadków młode kobiety podświadomie wybierają (pomimo, iż nie popierają, nie podobają im się zachowania taty) kogoś o niemalże takich samych cechach charakteru, jakie posiada ojciec. Ten obszar jest już im znany, wiedzą jak zachować się w danej sytuacji, jak zareagować, „pomaga” im w tym wieloletni staż obserwacji pierwszego w ich życiu mężczyzny, którego dotąd darzyły jakimkolwiek uczuciem i co wyjątkowe- pierwszego, którego względy pragnęły pozyskać. Ciężej przecież iść w nieznane, obce…

Relacja z ojcem rzutuje na wszystkie kategorie życia kobiety( życie zawodowe, seksualne, rodzinne). Mając tego świadomość można wiele zmienić i postarać się, aby dać odpowiednie fundamenty do zbudowania świata swojego dziecka, szczęśliwego świata :).

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Wyślij link do konkursu wraz z opisem na adres redakcji redakcja(@)blogimam.pl :)

Patronat BlogiMam