Przeczytaj dlaczego warto uczyć małe dzieci języków obcych ?

Dlaczego warto uczyć małe dzieci języków obcych ? My dorośli doskonale wiemy jak ważną rolę w dzisiejszym świecie pełni znajomość języków obcych. Jest to w zasadzie niezbędna umiejętność, która pozwala nam funkcjonować w globalnym społeczeństwie. Dlatego ważne jest żebyśmy jak najwcześniej zaczęli uczyć dzieci posługiwać się językami obcymi i stworzyli im szansę rozwoju osobistego. Powody dla, których warto to robić przedstawię w poniższym artykule. Dowiecie się również jak nauczać w sposób skuteczny i przyjemny.

Badacze twierdzą, że najlepszym okresem do rozpoczęcia nauki języka obcego jest okres wczesno przedszkolny. Po pierwsze dzieci wtedy doskonale chłoną nowe słowa i przyswajają je w o wiele większym tempie niż w późniejszym okresie.

Pewnie niektórzy z Was zastanawiają się, czy małe dziecko, które niewystarczająco zna jeszcze język ojczysty nie będzie za bardzo obciążone, i czy sobie poradzi, gdy zapoznamy go dodatkowo z językiem obcym. Otóż nie, równoległa nauka dwóch języków wywrze jedynie pozytywny wpływ na rozwój waszego dziecka. Naukowcy podkreślają, że małe dzieci mają naturalny dar do nauki języków, więc wyświadczymy pociesze ogromną przysługę dając mu możliwość obcowania z językiem obcym od najmłodszych lat.

Skoro wczesne nauczanie języków obcych jest bardzo ważne, to jak to robić aby dzieci miały z tego zarazem jak najwięcej przyjemności? Przede wszystkim należy pamiętać, że dzieci najskuteczniej i najefektywniej uczą się przez zabawę. Wskazane są zatem gry i zabawy z wykorzystaniem ulubionych rekwizytów pociech. Dużą rolę odegrają także piosenki i zabawy rytmiczno- ruchowe, dzięki którym dzieci mimochodem nauczą się nowych słów i konstrukcji. Ciekawe są także układanki i bajki językowe. Dziecko zapamięta wiele oglądając obrazki i historyjki rysunkowe.

We wszystkim należy jednak zachować umiar. Pamiętajcie, że piosenki i bajki nie mogą być zbyt długie. Zwracajcie również uwagę na reakcję Waszych pociech na daną formę nauki. Jeśli entuzjastycznie reaguje np. na piosenki albo zabawy językowe z wykorzystaniem samochodziku, czy ulubionej lalki dostarczcie mu jak najwięcej okazji do nauki tym sposobem.

Dziecko jako istota z natury ciekawska z pewnością zainteresuje się nowym językiem. Nie zapominajcie, że wprowadzając pociechę w świat wielojęzykowy, a zarazem wielokulturowy ułatwiacie mu życie w przyszłości. Jest to fakt, który ciężko zakwestionować.

A czy Wasze dzieci uczą się języków obcych? Podzielcie się swoimi doświadczeniami na Blogimam.pl.

Opracowała: Anna Sokołowska- konsultantka pedagogiczna

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Wyślij link do konkursu wraz z opisem na adres redakcji redakcja(@)blogimam.pl :)

Patronat BlogiMam