Oswajajmy dziecko z kulturą!

Wiele się mówi o oswajaniu dzieci z kulturą od najmłodszych lat. Jak głosi przysłowie: "czego Jaś się nie nauczy tego Jan nie będzie umiał". Jednak jak sprawić aby nasze dziecko z zainteresowaniem przyswoiło dorobek kulturowy? I dlaczego tak naprawdę należy oswajać dziecko z kulturą już od małego?

Powodów jest wiele. Przede wszystkim poprzez aktywne uczestnictwo w kulturze u dziecka wytwarza się poczucie estetyki oraz wrażliwość na różne wartości. Staje się ono bogatsze intelektualnie i emocjonalnie. Następuje też rozwijanie kreatywności i wyobraźni. To także doskonały sposób na spędzenie czasu wolnego.

Jednak jak zaszczepić u dziecka przywiązanie do kultury? Pierwszym krokiem jest to co, każda mama robi każdego dnia, czyli czytanie bajek. To dobry początek do wpojenia dziecku zainteresowania książkami. Oswajaj dziecko z muzyką, a także instrumentami. Może przyczynisz się do rozwoju pasji muzycznej Twojego dziecka?

Jeżeli posiadasz możliwość dostępu do takich placówek jak muzeum, teatr, galeria sztuki to zapoznaj swoje dziecko z nimi już od małego. Coraz więcej miejsc oferuje warsztaty, spektakle poświecone specjalnie dla dzieci, w których maluch może brać czynny udział. Muzeum wcale nie musi oznaczać nudnego oglądania ekspozycji. Oswajanie z kulturą przybiera tu formę zabawy, przez co jest tak interesujące dla małego dziecka.

Staraj się być na bieżąco z wydarzeniami artystycznymi w Twoim miejscu zamieszkania.

Autorka: Anna Sokołowska- konsultantka pedagogiczna

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Wyślij link do konkursu wraz z opisem na adres redakcji redakcja(@)blogimam.pl :)

Patronat BlogiMam