Oswajajmy dziecko z kulturą!

Wiele się mówi o oswajaniu dzieci z kulturą od najmłodszych lat. Jak głosi przysłowie: "czego Jaś się nie nauczy tego Jan nie będzie umiał". Jednak jak sprawić aby nasze dziecko z zainteresowaniem przyswoiło dorobek kulturowy? I dlaczego tak naprawdę należy oswajać dziecko z kulturą już od małego?

Powodów jest wiele. Przede wszystkim poprzez aktywne uczestnictwo w kulturze u dziecka wytwarza się poczucie estetyki oraz wrażliwość na różne wartości. Staje się ono bogatsze intelektualnie i emocjonalnie. Następuje też rozwijanie kreatywności i wyobraźni. To także doskonały sposób na spędzenie czasu wolnego.

Jednak jak zaszczepić u dziecka przywiązanie do kultury? Pierwszym krokiem jest to co, każda mama robi każdego dnia, czyli czytanie bajek. To dobry początek do wpojenia dziecku zainteresowania książkami. Oswajaj dziecko z muzyką, a także instrumentami. Może przyczynisz się do rozwoju pasji muzycznej Twojego dziecka?

Jeżeli posiadasz możliwość dostępu do takich placówek jak muzeum, teatr, galeria sztuki to zapoznaj swoje dziecko z nimi już od małego. Coraz więcej miejsc oferuje warsztaty, spektakle poświecone specjalnie dla dzieci, w których maluch może brać czynny udział. Muzeum wcale nie musi oznaczać nudnego oglądania ekspozycji. Oswajanie z kulturą przybiera tu formę zabawy, przez co jest tak interesujące dla małego dziecka.

Staraj się być na bieżąco z wydarzeniami artystycznymi w Twoim miejscu zamieszkania.

Autorka: Anna Sokołowska- konsultantka pedagogiczna

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!

"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy. 

Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu

Co trzeba zrobić?

Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny Sztymy. 

Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.

Do wygrania:

Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek -  dostosujemy je do wieku uczestnika:)  Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)

Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.

Konkurs organizowany przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

Więcej informacji o zasadach konkursu i polityce prywatności na stronie współorganizatora: Konkurs plastyczny - CzasDzieci.

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Możesz to zrobić z poziomu swojego profilu na BlogiMam:)

Kochane Mamusie, nadeszła ta długo oczekiwana chwila, staruszka BlogiMam odmłodniała! I jest teraz Super Laską! haha:)

Jak Wam się podoba?

Gdybyście zauważyły jakieś techniczne problemy, proszę piszcie od razu! Na FB lub w komentarzach tutaj, dziękujemy:*

Patronat BlogiMam

Wpisy z blogów Mam