Opowieść siostry o bracie turetyku

Chciałabym poruszyć temat bardzo bliski memu sercu, chorobę mojego brata.

Od kiedy zostałam mamą postanowiłam szerzyć wiedzę na jej temat w każdym możliwym zakamarku mojego życia. Dlaczego to jest teraz takie ważne?

Jako mama pragnę chronić własne dziecko, jako mama jestem wrażliwsza na cierpienie innych dzieci. Przez niewiedzę jako niewinne dziecko mój brat doznał wiele przykrości i to właśnie nie od dorosłych tylko od innych dzieci. Niewiedza a może czasem ignorancja innych sprawiła, że ten obecnie trzydziestoletni mężczyzna ma większe doświadczenie życiowe niż nie jeden starszy od niego człowiek.

Może wspomnę o jakiej chorobie mowa, jest to Syndrom Tourette'a. Choroba "atakująca" układ nerwowy, wywołująca tiki, natręctwa, niekontrolowane przekleństwa itd. Postronny obserwator patrząc na turetyka może sądzisz, że jest osobą niekulturalną, agresywną lub pijaną. Wynika to ze specyfiki tej przypadłości.

Pragnę, aby jak najwięcej ludzi zdało sobie sprawę z tego, że istnieje taka choroba jak syndrom Tourette'a i czasami to " niegrzeczne" dziecko może okazać się po prostu chore i jest mu naprawdę źle, że przeszkadza w sklepie, na lekcjach, w kościele, kawiarni.

Ostatnio ruszyła kampania społeczna o nazwie "Vincent chce być sobą z syndromem Tourette'a". Może ktoś widział spot reklamowy z młodym "podskakującym" człowiekiem, który jedzie do dziewczyny z kwiatami? Polecam film gdzie głównym bohaterem jest turetyk pt." Vincent chce nad morze".

 

Siostra turetyka Ewa, autorka bloga www.kocimietablog.blogspot.com

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!

"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy. 

Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu

Co trzeba zrobić?

Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny Sztymy. 

Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.

Do wygrania:

Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek -  dostosujemy je do wieku uczestnika:)  Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)

Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.

Konkurs organizowany przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

Więcej informacji o zasadach konkursu i polityce prywatności na stronie współorganizatora: Konkurs plastyczny - CzasDzieci.

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Możesz to zrobić z poziomu swojego profilu na BlogiMam:)

Kochane Mamusie, nadeszła ta długo oczekiwana chwila, staruszka BlogiMam odmłodniała! I jest teraz Super Laską! haha:)

Jak Wam się podoba?

Gdybyście zauważyły jakieś techniczne problemy, proszę piszcie od razu! Na FB lub w komentarzach tutaj, dziękujemy:*

Patronat BlogiMam

Wpisy z blogów Mam

Rumieniec, czy róż do policzków?

Katarzyna Mróz, 20.01.2021

Pasta śniadaniowa z makreli

iwa643, 20.01.2021

Różowa sukienka

Katarzyna Mróz, 20.01.2021

Jak wychować kilkulatka?

Tygrysiaki, 20.01.2021

Rudbekia – pielęgnacja, stanowisko, uprawa

Katarzyna Mróz, 18.01.2021

Test odpowiedzialności

Tygrysiaki, 18.01.2021

Rajstopy w sprayu – jakie wybrać?

Katarzyna Mróz, 17.01.2021