2-letni wnuczek tuli się do dziadka. Dziadek z wprawą zmienia pieluszkę, odgrzewa zupkę i podaje dziecku. Przez kolejne godziny cierpliwie układa z wnukiem klocki, słucha muzyki i ogląda książeczki.
W parku kobiety z dziećmi przyglądają się z podziwem, na oko 70-letniemu dziadkowi, który jedną ręką pcha wózek z niemowlęciem, a za drugą prowadzi kilkuletnią wnuczkę.
M. szuka dziadka w ogrodzie. Widzi tylko ogromne kartonowe pudło. Woła dziadka a z pudła wychyla się siwa głową. To starszy pan chciał zrobić wnukowi niespodziankę i schował się do pudła.
Ten sam dziadek rzeźbi z kijka procę, a potem długo szuka odpowiedniego kamyka. Puszka przewrócona, niech Nerf (seria pistoletów dla dzieci) się schowa. Dziadek pokazuje wnukom jak sam kiedyś się bawił. Inna rzecz, że sam przy tym ma niezły ubaw.
Dziadek K. zarzeka się że więcej wnukami opiekować się nie będzie, ale po tygodniowym „urlopie” wita wnuka z łezką w oczach.
Nie ma lepszej opiekunki niż babcia. Gdzie dziecku będzie tak dobrze jak u babci. A jednak... Dziadek pełni w dzisiejszych czasach zupełnie inna rolę niż jeszcze kilka lat temu. Żony kilkudziesięcioletnich panów z niedowierzaniem patrzą jak ich mężowie uwijają się przy dzieciach.
Pamiętają jeszcze jak same zajmowały się córkami i synami i rzadko otrzymywały pomoc ze strony współmałżonka. Dziś Ci sami panowie są nieraz jedynymi opiekunami dziećmi podczas nieobecności rodziców. I świetnie sobie radzą.
Role się odwracają. Babcie wyzwolone z opieki nad własnymi dziećmi, zmęczone, chcą pozyskać trochę czasu dla siebie. Wciąż wiele z nich czuje się w obowiązku pomagać dzieciom, ale coraz częściej maję też odwagę tej pomocy odmawiać. Wtedy z pomocą przychodzi dziadek. Bierze na siebie część obowiązków i zajmuje się wnukami.
Udział dziadka w wychowaniu wnuka jest ważny. Dziadek, nawet ten najukochańszy i skory do „wygłupów” uczy dziecko dyscypliny. Babcia jest od rozpieszczania. Dziadek czuwa by pewne granice nie zostały przekroczone.
Staje się autorytetem. Czasem rzecz dotyczy spraw błahych. Truskawki z cukrem-tak je dziadek. Marchewka z cukrem-też sprawka dziadka. Czasem całkiem ważnych – mycie dokładne rączek jak uczył dziadek.
Nieoceniona pomoc ze strony ojca własnego lub męża.
O tym jak dziadek pełni rolę szofera. Zawozi do szkoły, przywozi i odwozi na zajęcia dodatkowe już nawet nie wspomnę.
Wygląda na to iż nie tylko młodzi ojcowie zmieniają pogląd na współczesne ojcostwo. Opieka nad dzieckiem przestaje być już zajęciem typowo kobiecym. Mamy i babcie oddają pałeczkę tatom i dziadkom. Chwała im za to!
Joanna Szczygieł
Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!
"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy.
Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu
Co trzeba zrobić?
Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny Sztymy.
Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.
Do wygrania:
Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek - dostosujemy je do wieku uczestnika:) Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)
Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.
Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.
Konkurs organizowany przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.
Więcej informacji o zasadach konkursu i polityce prywatności na stronie współorganizatora: Konkurs plastyczny - CzasDzieci.
Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Możesz to zrobić z poziomu swojego profilu na BlogiMam:)
Kochane Mamusie, nadeszła ta długo oczekiwana chwila, staruszka BlogiMam odmłodniała! I jest teraz Super Laską! haha:)
Jak Wam się podoba?
Gdybyście zauważyły jakieś techniczne problemy, proszę piszcie od razu! Na FB lub w komentarzach tutaj, dziękujemy:*
Dlaczego zamykam Klub i co zamiast? FAJNA KAWA
Lobelia, 24.02.2021
Lustrzanka dla amatora do 3000 zł
MarysiaB, 23.02.2021
Na co zwrócić uwagę przy wyborze aparatu fotograficznego?
MarysiaB, 22.02.2021
Tatar z polędwicy wołowej z musztardą francuską
iwa643, 22.02.2021
Makaron po tajsku z grzybami shimeji
iwa643, 22.02.2021
MarysiaB, 22.02.2021
Pieczony camembert z czosnkiem i rozmarynem
iwa643, 22.02.2021
iwa643, 22.02.2021
igomama, 21.02.2021
Parzenie kawy – jake urządzenie wybrać?
MarysiaB, 21.02.2021
Ola1984, 21.02.2021