„Nasza Mała Biblioteka” - projekt kulturalno-edukacyjny przeznaczony dla dzieci w wieku 6-9 lat

„Nasza Mała Biblioteka” to projekt kulturalno-edukacyjny przeznaczony dla dzieci w wieku 6-9 lat, który opiera się na współpracy wydawcy z nauczycielami, bibliotekarzami, a także rodzicami.

Autorem jest słoweńskie wydawnictwo KUD Sodobnost International, które od sześciu lat z powodzeniem realizuje ten projekt w szkołach na Słowenii. KUD Sodobnost International postanowiło rozwinąć swoje przedsięwzięcie, zapraszając do współpracy wydawców z innych krajów.

Ostatecznie do współrealizacji projektu przystąpiły dwa wydawnictwa specjalizujące się w książkach dla dzieci i młodzieży: Agencja Edytorska EZOP z Warszawy i Nieko Rimto z Wilna.

Najważniejszym celem projektu jest pokazanie dzieciom, że czytanie książek to wspaniała przygoda, która z nudą ma niewiele wspólnego. Chcielibyśmy także, by młodzi czytelnicy mieli okazję spotkać się z twórcami książek, a także odkryć kulturę krajów, z których pochodzą publikacje.

Aby te cele osiągnąć, na Słowenii, Litwie i w Polsce ukaże się sześć wartościowych pod względem literackim, ilustracyjnym i edytorskim książek (po dwie z każdego wydawnictwa). Na ich podstawie zostaną opracowane „Łamigłówki Literackie”, które poprzez niebanalne zadania rozwijające kreatywność takie jak rebusy, krzyżówki, ćwiczenia językowe i manualne, przybliżą dzieciom fabułę książek i ich bohaterów oraz przedstawią różne ciekawostki dotyczące trzech europejskich partnerów. Dla nauczycieli, bibliotekarzy i rodziców dostępne będą przykładowe scenariusze zajęć z dziećmi.

Oprócz pięknych książek i materiałów edukacyjnych „Nasza Mała Biblioteka" to również niepowtarzalne wydarzenia kulturalno-literackie. W ramach projektu dla uczestników organizowane będą konkursy, wystawy, zabawy i spotkania autorskie. Wyjątkową atrakcją będzie przygotowany we współpracy z warszawskim Teatrem Lalka cykl imprez pt. „Raz, dwa, trzy, wymyśl Ty! Ćwiczenia z wyobraźni" (warsztaty i widowiska teatralne), zaś w Muzeum Książki Dziecięcej zostanie zorganizowana „Ruchoma Wystawa Walizek”, której autorami będą wszyscy ilustratorzy książek z projektu.

Zgłoszenia udziału w projekcie przyjmowane są do 30 czerwca 2015 r.

Szczegółowe informacje dostępne na stronie: www.ezop.com.pl/nasza-mala-biblioteka

 

Projekt realizowany jest w ramach unijnego programu Kreatywna Europa Kultura.

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Wyślij link do konkursu wraz z opisem na adres redakcji redakcja(@)blogimam.pl :)

Patronat BlogiMam