Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki już w grudniu zagości na Śląsku!

Nareszcie! Po Warszawie, Radomiu, Wrocławiu, Opolu, Gdyni, Sopocie, Lublinie i Zamościu oraz wielu miastach Małopolski, niezwykła, największa w Polsce impreza promująca wśród dzieci czytelnictwo, będzie miała swoją finałową edycję w Katowicach (5 – 8.12) oraz Dąbrowie Górniczej (7.12).

Jak podkreślają organizatorzy – międzypokoleniowy wymiar imprezy jest ogromnie ważny- to rodzice i dziadkowie wprowadzają swoje pociechy w świat literatury i sztuki.

Książka poprzez treść pomaga odkrywać świat, tłumaczyć życie, jest pomostem międzypokoleniowym i pretekstem to rozmów, poruszania trudnych lub po prostu ciekawych tematów, a przede wszystkim do spędzania czasu wspólnie. Forma książki też jest niezwykle ważna. Jak podkreślała Kveta Pacowska: „książka obrazkowa jest dla dziecka jak pierwsza wizyta w galerii sztuki”.

Nie zapominajmy też o roli dzieci!

Festiwal jest znakomitą okazją dla dorosłych, by wznieść się właśnie na poziom dziecka, przeniesienia się na chwilę do świata magii i fantazji. Dlaczego? Bo umysł dziecka ma nieograniczoną wyobraźnię. Nie jest obciążony szerszą wiedzą. Jest chłonny, a przy tym twórczy i kreatywny. Dorośli mogą rozwijać w dzieciach miłość do literatury, a dzieci w dorosłych podtrzymywać elastyczność i ciągłą ciekawość świata.

 

To właśnie dla nich: ojców, dziatków i dziatek, czyli dzieci przygotowane są spotkania, warsztaty, wystawy, pokazy filmowe i wiele innych.

Będzie to szczególna edycja.
Dlaczego?

Przede wszystkim – finałowa! Pojawią się na niej takie gwiazdy jak: 
Jujja Wieslander, Grzegorz Kasdepke, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Szymon Radzimierski oraz przyjaciele festiwalu, goszczący w poprzednich edycjach jak: Agnieszka Stelmaszyk, Urszula Palusińska czy Marianna Sztyma.

Poza tym – to Mikołajki! Organizatorzy zapewniają, że są w stałym kontakcie z  Mikołajem, którego z kolei najbliższym pomocnikiem jest sam Grzegorz Kasdepke!

I wreszcie: start festiwalu zbiega się z wydarzeniem niezwykłym – Otwarciem
Bajki Pana Kleksa, mieszczącej się w Fabryce Porcelany w Katowicach, pierwszej w Polsce Wytwórni Kultury, Nauki i Zabawy. Katowice zyskają pierwsze, unikatowe miejsce na kulturalnej mapie miasta. Jego celem będzie inspirowanie tysiące dzieciaków do nauki oraz rozbudzanie w nich miłości do czytania książek. To tam odbędzie się inauguracja!

Znakomitymi Partnerami Festiwalu, u których odbędą się wydarzenia, są także:
Muzeum Śląskie, Katowice Miasto Ogrodów- Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, Pałac Kultury Zagłębia, Śląskie Targi Książki, Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach - Filia nr. 16,

Zapraszamy do odwiedzania strony festiwalu oraz profilów mediów społecznościowych.

www.festiwalliteraturydzieciecej.pl/event/festiwal-katowice/

www.festiwalliteraturydzieciecej.pl/event/festiwal-dabrowa-gornicza/

 

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!

"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy. 

Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu

Co trzeba zrobić?

Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny Sztymy. 

Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.

Do wygrania:

Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek -  dostosujemy je do wieku uczestnika:)  Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)

Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.

Konkurs organizowany przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

Więcej informacji o zasadach konkursu i polityce prywatności na stronie współorganizatora: Konkurs plastyczny - CzasDzieci.

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Możesz to zrobić z poziomu swojego profilu na BlogiMam:)

Kochane Mamusie, nadeszła ta długo oczekiwana chwila, staruszka BlogiMam odmłodniała! I jest teraz Super Laską! haha:)

Jak Wam się podoba?

Gdybyście zauważyły jakieś techniczne problemy, proszę piszcie od razu! Na FB lub w komentarzach tutaj, dziękujemy:*

Patronat BlogiMam