Mamo, co by było, gdyby... Jak i po co rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy. Premiera. Patronat BlogiMam

Mamo, co by było gdyby…

Jak i po co rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy

Małgorzata Bajko, Monika Janiszewska

PREMIERA książki 20 listopada

Jak i po co rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy

Zna to każdy rodzic kilkulatka. Wystarczy fragment rozmowy dorosłych, czy wiadomości w radiu i już się pojawiają. Trudne pytania. Całkiem niedziecięca z pozoru chęć rozmowy na tematy, które wydają się nam zupełnie nieodpowiednie dla kilkulatka. O śmierć, chorobę, przyczyny, dla których na świecie istnieje zło, albo o seks. Często ciężko jest na nie odpowiedzieć. Minuty mijają, malec czeka z rozdziawioną buzią, a rodzic panikuje, bo jak to tak – rozmawiać z maluchem o takich rzeczach? Gdzie znaleźć odpowiednie słowa? Jak zaspokoić dziecięcą ciekawość i równocześnie młodego człowieka nie zszokować, nie wystraszyć? A może skłamać, albo po prostu zwrócić uwagę pociechy na coś innego?

Tego robić nie wolno. Nawet, jeśli sami czujemy obawę, jeśli nie chcemy na dany temat rozmawiać, bo nie jesteśmy z nim „ułożeni”, dziecka nie można zbywać, ani oszukiwać. Trzeba podjąć wyzwanie i – skoro pyta o poważne sprawy – potraktować je poważnie. Oczywiście odpowiednio do wieku. Najlepiej uzbrajając się wcześniej w niezbędną wiedzę z zakresu dziecięcej psychologii, podaną w praktycznej formie. Takiej, jaka dostępna jest na kartach tej książki. Jej autorki są mamami kilkulatków wyjątkowo ciekawskich, żywo zainteresowanych „dorosłym światem”. Wybrały trzydzieści zagadnień, do których przypisały wątki przydatne w rozmowie - sprawdziły je na sobie i własnych pociechach. Mają nadzieję, że staną się one użyteczne także dla Rodziców, których dzieci również oczekują przystępnych odpowiedzi na trudne pytania.

Małgorzata Bajko — psychoterapeuta, absolwentka psychologii oraz podyplomowych studiów z psychotraumatologii w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. Współzałożycielka Centrum Wsparcia Psychologicznego INEO, w którym od wielu lat prowadzi indywidualną terapię osób dorosłych, dzieci oraz rodzin. Autorka wielu artykułów dla rodziców i bajek terapeutycznych. Ma opracowane programy terapeutyczne dla dzieci z zaburzeniami lękowymi, PTSD oraz fobiami, w których wykorzystywana jest bajkoterapia. Wspiera rodziców w wychowaniu dzieci i realizacji w roli rodzica. Mama Andrzeja i Antka.

Monika Janiszewska — dziennikarka tygodników regionalnych, freelancerka publikująca artykuły z zakresu psychologii oraz specjalistka ds. PR, promująca działania gabinetów psychoterapeutycznych. W swoim portfolio posiada ponad 350 publikacji, z czego pokaźna część dotyczy relacji rodzic–dziecko, związków partnerskich oraz świadomej komunikacji. Prywatnie mama 7-letniej Julii oraz 2-letniego Nikodema, którzy każdego dnia zarażają ją swoją ciekawością świata i urzekają dziecięcą niewinnością, a zarazem logiką i wnikliwością towarzyszącą ocenie otaczającej rzeczywistości.

Książka jest do zamówienia na stronie Wydawnictwa Sensus: tutaj.

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Wyślij link do konkursu wraz z opisem na adres redakcji redakcja(@)blogimam.pl :)

Patronat BlogiMam

Wpisy z blogów Mam

Co zamiast czapki?

MarysiaB, 17.03.2024

Czego nie wlewać do nebulizatora?

MarysiaB, 17.03.2024

Jak się przywitać po góralsku?

MarysiaB, 17.03.2024

Jak zrobić auto z kartonów?

MarysiaB, 16.03.2024

Ile kosztuje bocianie gniazdo?

MarysiaB, 16.03.2024

Ile kosztuje roczek w restauracji?

MarysiaB, 16.03.2024

Czy w czarnym kasku jest cieplej?

MarysiaB, 15.03.2024

Ile zarabia się w unihokeju?

MarysiaB, 15.03.2024

Co poprzedza Czworakowanie?

MarysiaB, 15.03.2024