Mamo bądź Kobieca! Nowy projekt społeczny blogującej Mamy. Wywiad z pomysłodawczynią i organizatorką

1. Klaudio, opowiedz nam o swojej przygodzie z blogowaniem, od czego się zaczęło?

Zamysł na pisanie bloga miałam już dużo wcześniej, gdy moja pierwsza córka miała zaledwie kilka miesięcy. Chciałąm wtedy pisac dla innych mam o tym, co czuję. Także o tym, że medialne przesłanie o „cukierkowym macierzyństwie” to tylko połowa prawdy. Jest też druga część o której nikt nie mówi. Czułam się nierozumiana i często bezradna, dlatego chciałam się wyżalić.

Założyłam nawet bloga, napisałam 2-3 wpisy i plan odszedł w zapomnienie na ponad rok. W końcu pewnego sierpniowego dnia 2013 zasiadłam przed komputerem i zaczęłam pisać.

Początkowe posty były bardzo kiepskie, jednak z tygodnia na tydzień szło mi coraz lepiej. Z czasem coraz dokładniej wiedziałam o czym chcę pisać i jak to robić, choć wciąż muszę się jeszcze bardzo wiele nauczyć.

2. O czym piszesz na blogu, jakie kwestie poruszasz?

Każdy jeden pomysł na wpis zaczerpnięty jest z życia. Mojego, Twojego, Pani z sąsiedztwa - wszyscy mamy podobne rozterki, problemy, marzenia i doświadczenia.

Poruszam także tematy, które są ważne dla matek i o których niewiele się mówi, np. karmienie piersią - wszyscy wiemy, że to najlepsze dla dziecka, a nie wiemy jak to robić, odpowiedź znajdziecie na blogu. Można tam znaleźć także opowieść o tym, iż karmienie butelką nie jest złe, a czasem nawet lepsze od podawania piersi ze łzami w oczach.

Chciałabym swoimi wpisami wesprzeć młode mamy i przekazać im energię oraz zrozumienie dla trudnych chwil, które przeżywają w pierwszych miesiącach.

Przedstawiam również swój światopogląd na różne sprawy, dotyczące sfery macierzyńskiej i kobiecej.

3. Jak uważasz, czy blogowanie, to też społeczna postawa wobec świata? Czy według Ciebie Mamy blogerki, ich opinie i działania mogą mieć wpływ na społeczeństwo?

Oczywiście. Im dłużej prowadzę bloga i im więcej czytam innych upewniam się w przekonaniu, że Internet - a co za tym idzie artykuły w nim zamieszczone - ma coraz większy wpływ na postrzeganie i odbieranie świata. To w Internecie buduje się centrum i przyszłość naszego społeczeństwa. Choć wcale nie uważam, że to dobrze, taka właśnie jest prawda.

Za pomocą blogowania wyrażamy siebie, przedstawiamy swoje życie, emocje i myśli i opinie - to jest postawa społeczna i myślę, że wkrótce Mamy Blogerki będą miały ogromny wpływ na społeczeństwo. Dojdziemy wreszcie do głosu, przestaniemy być niezauważone, a przecież to matki i żony powinny mieć najwięcej do powiedzenia, bo to my dbamy o ludzi, to my wychowujemy dzieci i zajmujemy się domem, to my dbamy o naszych mężczyzn i to nasze zdanie powinno być najważniejsze.

Ze względu na to, że słowo raz wpuszczone do Internetu zostaje tam na zawsze jestem przekonana, że wkrótce Mamy Blogerki będa miały spory udział w kształtowaniu społeczeństwa.

4. Opisz proszę swój projekt. Skad pojawił się pomysł i jaki jest jego cel?

To troszczkę zabawne, ponieważ projekt "Mamo, bądż kobieca" wpadł mi do głowy podczas, gdy zastanawiałam się nad szczegółami dotyczącymi zupełnie innego projektu. Ten drugi również dotyczy mam, ale w zupełnie innym zakresie życia i na razie musiałam go odłożyć.

Projekt pojawił się ponieważ przypomniałam sobie jak trudno było mi odnaleźć się w nowej roli - roli matki i jak trudno było mi "się pozbierać".

Projekt "Mamo, bądź kobieca" to 10-tygodniowy proces, który ma pomóc młodym mamom w dojściu do siebie po ciąży.

Okres połogu i pierwsze tygodnie, a nawet miesiące macierzyństwa nie sprzyjają w powrocie do formy. Często przez całe dnie snujemy się po domu w szlafroku, kompletnie zapominając o swoich potrzebach i przyjemnościach. Z czasem jest coraz trudniej zebrać siły i znaleźć czas, by zadbać o siebie samą.

Z drugiej strony czujemy się potwornie zaniedbane, brzydkie i sfrustrowane - chcemy coś zrobić lecz nie wiemy jak.

Projekt ma na celu zmobilizować młode mamy do walki o siebie i swą kobiecość.

Każdy tydzień ma swój temat, który uczestniczki powinny zrealizować. Mam nadzieję, że w ten sposób po przejściu każdego z etapów młode mamy odnajdą drogę do powrotu do formy fizycznej i psychicznej. Jeśli odpowiednio podejdą do sprawy i uczciwie (wobec siebie) będą realizować tematy napewno znów poczują się pięknymi, pewnymi siebie kobietami.

Chciałabym pomóc młodym mamom i pokazać im, iż bardzo niewiele trzeba by znów poczuć się piękną i atrakcyjną kobietą, ktora ma prawo odpocząć, mieć czas dla siebie i rozwijać się.

Dzieci są wspaniałe, ale należy również zwrócić uwagę na inne aspekty życia, by być szczęśliwą kobietą i wcale nie musi się to wiązać z zaniedbaniem malucha, co więcej myślę, że dziecku również wyjdzie to na dobre.

Dodatkową mobilizacją dla Mam będą nagrody, które wciąż staram się zorganizować i pod koniec każdego etapu otrzyma je jedna z mam.

5. Co chciałabyś życzyć lub przekazać innym blogującym Mamom i Tatusiom?:)

Zacznę od tatusiów, bo jest ich mniej:)

Piszcie blogi i nie bójcie się wyrażać swoich opinii i uczuć, może dzięki temu będzie nam kobietom łatwiej Was zrozumieć ? :)

A Mamom chciałabym przekazać mnóstwo pozytywnej energii i zapału do pisania blogów, do spełniania się nie tylko w sferze macierzyńskiej, ale również zawodowej i typowo kobiecej.

Dbajmy o siebie, o swój komfort psychiczny i fizyczny, bo to także jest bardzo ważne!

Wszystkie młode mamy maluszków w wieku 0-12 miesiecy zapraszam do udziału w Projekcie "Mamo, bądź kobieca". Słynne hasło "Szczęśliwa mama, to szczęśliwe dzecko." to najbardziej trafne spostrzeżenie jakie znam.

Klaudio, dziękujemy za rozmowę i życzymy dalszych sukcesów!

Więcej informacji o projekcie znajdziecie na blogu Klaudii: www.kobieta-mzik.blogspot.com

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Wyślij link do konkursu wraz z opisem na adres redakcji redakcja(@)blogimam.pl :)

Patronat BlogiMam