Wszyscy wiemy, że w Polsce panuje i pogłębia się niż demograficzny. Przyczyn na pewno jest wiele – ogólnoświatowa mogą na bycie singlem czy też na małżeństwa bez dzieci, wybór, wygoda, ale też kwestie finansowe i warunki w państwie.
Kto może pozwolić sobie w naszym kraju na rodzinę wielodzietną? Kiedy każdy z rodziców musi pracować, babcie i dziadkowie także, kto więc zajmie się dzieckiem/dziećmi? Jak oddać 6 miesięczne dziecko do żłobka? Serce się kraje wielu mamom i tatom, gdy są do tego zmuszeni. Nie mówiąc o tym, że miejsc w państwowych żłobkach czy przedszkolach jest jak na lekarstwo, a prywatne często pochłaniają przynajmniej połowę pensji rodzica, a jakie są koszty, gdy do takiej instytucji musimy posłać 2 albo 3 dzieci...?
Z kolei szkoła to np. drogie podręczniki. Nie wspominając o tym, że dziecko szkołę kończy np. o 13:00, 14:00, a oboje rodzice pracują do 15:00, 16:00 lub dłużej – dawniej świetlica szkolna była odmianą i rzadkością, teraz staje się „przechowalnią” dzieci.
Głośnym hasłem różnych ugrupowań jest „polityka prorodzinna”, ale powiedzmy sobie szczerze – w Polsce jest ona w powijakach...
Z pewnością są pomysły i akcje mające na celu pomoc rodzinom. Nowością jest Karta Dużych Rodzin. Ma ona pomagać wielodzietnym rodzinom w codziennym życiu, uprawniać do zniżek komunikacyjnych. Każda taka rodzina posiadająca sześcioro dzieci liczyć może w przypadku połączeń kolejowych na 75% zniżkę, przy pięciorgu 50%. Czwórka lub troje dzieci to odpowiednio 40 lub 30% ulgi komunikacyjnej. Karta ma też obejmować bezpłatne wstępny do parków narodowych, a także zniżki do muzeum i innych atrakcji kulturalnych.
Jednak wiele osób wypowiada się negatywnie na temat tej inicjatywy, sugerując, że większość rodzin wielodzietnych nie stać na podstawowe artykuły, a co dopiero na wycieczki i tego typu atrakcje.
Widać jednak powolny proces zmian, które dotyczą takich zagadnień, jak m.in.:
Jak myślicie - czy w Polsce niedługo zacznie rodzić się więcej dzieci?
Czy nasze państwo wspiera rodziny?
Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!
"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy.
Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu
Co trzeba zrobić?
Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny Sztymy.
Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.
Do wygrania:
Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek - dostosujemy je do wieku uczestnika:) Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)
Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.
Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.
Konkurs organizowany przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.
Więcej informacji o zasadach konkursu i polityce prywatności na stronie współorganizatora: Konkurs plastyczny - CzasDzieci.
Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Możesz to zrobić z poziomu swojego profilu na BlogiMam:)
Kochane Mamusie, nadeszła ta długo oczekiwana chwila, staruszka BlogiMam odmłodniała! I jest teraz Super Laską! haha:)
Jak Wam się podoba?
Gdybyście zauważyły jakieś techniczne problemy, proszę piszcie od razu! Na FB lub w komentarzach tutaj, dziękujemy:*
Makaron z łososiem i warzywami
iwa643, 18.01.2021
Rudbekia – pielęgnacja, stanowisko, uprawa
Katarzyna Mróz, 18.01.2021
Rajstopy w sprayu – jakie wybrać?
Katarzyna Mróz, 17.01.2021
Klopsiki w sosie marchewkowo-porowym
iwa643, 17.01.2021
Twarożek z warzywami Śródziemnomorski
iwa643, 17.01.2021
Katarzyna Mróz, 17.01.2021
Francuskie łódeczki z serem i szynką
iwa643, 16.01.2021
iwa643, 16.01.2021
Katarzyna Mróz, 16.01.2021
Pasta śniadaniowa z czarnymi oliwkami
iwa643, 16.01.2021
Rośliny ogrodowe o żółtych kwiatach
Katarzyna Mróz, 15.01.2021