Kiedy w naszym kraju zacznie rodzić się więcej dzieci? Czy Państwo pomaga rodzinom wielodzietnym?

Wszyscy wiemy, że w Polsce panuje i pogłębia się niż demograficzny. Przyczyn na pewno jest wiele – ogólnoświatowa mogą na bycie singlem czy też na małżeństwa bez dzieci, wybór, wygoda, ale też kwestie finansowe i warunki w państwie.

Kto może pozwolić sobie w naszym kraju na rodzinę wielodzietną? Kiedy każdy z rodziców musi pracować, babcie i dziadkowie także, kto więc zajmie się dzieckiem/dziećmi? Jak oddać 6 miesięczne dziecko do żłobka? Serce się kraje wielu mamom i tatom, gdy są do tego zmuszeni. Nie mówiąc o tym, że miejsc w państwowych żłobkach czy przedszkolach jest jak na lekarstwo, a prywatne często pochłaniają przynajmniej połowę pensji rodzica, a jakie są koszty, gdy do takiej instytucji musimy posłać 2 albo 3 dzieci...?

Z kolei szkoła to np. drogie podręczniki. Nie wspominając o tym, że dziecko szkołę kończy np. o 13:00, 14:00, a oboje rodzice pracują do 15:00, 16:00 lub dłużej – dawniej świetlica szkolna była odmianą i rzadkością, teraz staje się „przechowalnią” dzieci.

Głośnym hasłem różnych ugrupowań jest „polityka prorodzinna”, ale powiedzmy sobie szczerze – w Polsce jest ona w powijakach...

Z pewnością są pomysły i akcje mające na celu pomoc rodzinom. Nowością jest  Karta Dużych Rodzin. Ma ona pomagać wielodzietnym rodzinom w codziennym życiu, uprawniać do zniżek komunikacyjnych. Każda taka rodzina posiadająca sześcioro dzieci liczyć może w przypadku połączeń kolejowych na 75% zniżkę, przy pięciorgu 50%. Czwórka lub troje dzieci to odpowiednio 40 lub 30% ulgi komunikacyjnej. Karta ma też obejmować bezpłatne wstępny do parków narodowych, a także zniżki do muzeum i innych atrakcji kulturalnych.

Jednak wiele osób wypowiada się negatywnie na temat tej inicjatywy, sugerując, że większość rodzin wielodzietnych nie stać na podstawowe artykuły, a co dopiero na wycieczki i tego typu atrakcje.

Widać jednak powolny proces zmian, które dotyczą takich zagadnień, jak m.in.:

  • Dodatek z tytułu urodzenia dziecka – tzw. becikowe
  • Zasiłek macierzyński
  • Opieka przed-przedszkolna – żłobki
  • Opieka przedszkolna
  • Świadczenia rodzinne
  • Wyprawka szkolna
  • Ulga podatkowa

Jak myślicie - czy w Polsce niedługo zacznie rodzić się więcej dzieci?

 Czy nasze państwo wspiera rodziny?

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Wyślij link do konkursu wraz z opisem na adres redakcji redakcja(@)blogimam.pl :)

Patronat BlogiMam