Wielu rodziców posiadających jedno dziecko pytanie „kiedy jest ten najlepszy czas, by postarać się o rodzeństwo dla malucha?”.
Odpowiedź nigdy nie będzie jednoznaczna. Dla niektórych optymalna różnica to 2-3 lata. Są również tacy rodzice, którzy preferują minimalną różnicę wieku. W skrajnych przypadkach różnica ta wynosi od 10 do 12 miesięcy, co nieraz sprawia, że rodzeństwo urodzone jest w tym samym roku kalendarzowym.
Wielu rodziców decyduje się na kolejne dziecko po kilku a czasem nawet kilkunastu latach. Ale kiedy już podjęta przez nas decyzja stanie się faktem rodzi się pytanie – kiedy i w jakiej formie poinformować o tym starsze dziecko?
Zawsze byliśmy zwolennikami tej maksymalnie 2 letniej przerwy. Zarówno mi jak i mężowi wydawało się, że jakoś na początku przemęczy się mając dwa maluchy w domu ale za to później będzie już tylko lepiej. Dzieci będą się razem „chować”, będą ze sobą bardzo zżyte.
Życie zweryfikowało nasze plany, ponieważ ciążę, która „wpisywała” się w naszą wizję rodziny, poroniłam. W kolejną zaszłam gdy starsza córka miała ponad 3,5 roku. Była już w miarę samodzielna, chodziła do przedszkola, miała kontakt z rówieśnikami ale… przez ten czas przyzwyczaiła się już do bycia JEDYNYM dzieckiem w domu.
Stanęliśmy więc przed nie lada wyzwanie – a mianowicie jak poinformować pierworodną, że za kilka miesięcy w domu pojawi się ktoś jeszcze. Postanowiliśmy, że nie będę czekać aż brzuszek stanie się widoczny.
Po 3 miesiącu, kiedy ryzyko utraty ciąży zmalało, wzięłam córeczkę na kolana i po prostu powiedziałam jej, że w moim brzuszku mieszka teraz mały dzidziuś, który urodzi się za kilka miesięcy. Córka chciała koniecznie wiedzieć kiedy to będzie. No i jak tu wytłumaczyć przedszkolakowi konieczność czekania aż 6 miesięcy!
Ponieważ termin porodu ustalony był na 5 stycznia postanowiłam odnieść się do Świąt Bożego Narodzenia, św. Mikołaja i oczekiwania na prezent. Córeczka zaczęła więc od lipca bacznie wyglądać oznak Świat – padającego śniegu i choinki ;)
Ku naszej uciesze wieść o byciu starszą siostrą przyjęła nader entuzjastycznie. Pochwaliła się całej rodzinie, sąsiadom, w przedszkolu a nawet każdej napotkanej osobie (wprawiając mnie tym czasem w zakłopotanie). Wspólnie chodziłyśmy na zakupy kompletując wyprawkę dla dzidziusia. Pozwalałam jej zawsze wybierać by czuła się zaangażowana i pomocna.
Kiedy brzuszek był już duży przychodziła tulić się do niego i porozmawiać z dzidziusiem. Kiedy nadszedł dzień porodu i w ramionach tuliłam już maleństwo, zadzwoniłam do córeczki ze słowami „Masz siostrzyczkę! Jest taka piękna jak ty!”.
Po 3 godzinach siostry się spotkały po raz pierwszy. Na początku było wielkie zdziwienie, później radość a później to już wielka miłość. Nie powiem, na początku ciężko się było córce przyzwyczaić, że w domu zamieszkał KTOŚ jeszcze. Przez dwa tygodnie bywała humorzasta, płaczliwa. Poświęcaliśmy jej przez ten czas maksimum naszej uwagi. Powoli angażowaliśmy ją w drobną pomoc w opiece nad młodszą siostrą. I tak z czasem, tydzień po tygodniu córka zaakceptowała fakt bycia starszą siostrą.
Dziś po ponad 6 miesiącach wiedzę, że różnica wieku ponad 4 lat to dobra różnica. Starsza córka pomaga, zabawia siostrę, śpiewa jej, a młodsza patrzy w nią jak w obrazek.
Katarzyna Sawicka
Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Wyślij link do konkursu wraz z opisem na adres redakcji redakcja(@)blogimam.pl :)
Czym bawią się 4 letni chłopcy?
MarysiaB, 11.01.2025
Jak sprawdzić czy dziecko ma wysokie podbicie?
MarysiaB, 11.01.2025
MarysiaB, 10.01.2025
MarysiaB, 10.01.2025
Najlepsza atrakcja zimowa na południu Polski dla dzieci i do...
wkawiarence, 10.01.2025
Jak budować z klocków LEGO na komputerze?
MarysiaB, 10.01.2025
MarysiaB, 09.01.2025
Dlaczego dziecko cały czas podskakuje?
MarysiaB, 09.01.2025
Od którego roku życia można jeździć bez karty rowerowej?
MarysiaB, 09.01.2025
MarysiaB, 08.01.2025
Jak nauczyć dziecko stać na nogach?
MarysiaB, 08.01.2025