Kiedy najlepiej zacząć starać się o drugie dziecko i jak wytłumaczyć maluszkowi, że będzie miał rodzeństwo?

Wielu rodziców posiadających jedno dziecko pytanie „kiedy jest ten najlepszy czas, by postarać się o rodzeństwo dla malucha?”.

Odpowiedź nigdy nie będzie jednoznaczna. Dla niektórych optymalna różnica to 2-3 lata. Są również tacy rodzice, którzy preferują minimalną różnicę wieku. W skrajnych przypadkach różnica ta wynosi od 10 do 12 miesięcy, co nieraz sprawia, że rodzeństwo urodzone jest w tym samym roku kalendarzowym.

Wielu rodziców decyduje się na kolejne dziecko po kilku a czasem nawet kilkunastu latach. Ale kiedy już podjęta przez nas decyzja stanie się faktem rodzi się pytanie – kiedy i w jakiej formie poinformować o tym starsze dziecko?

Zawsze byliśmy zwolennikami tej maksymalnie 2 letniej przerwy. Zarówno mi jak i mężowi wydawało się, że jakoś na początku przemęczy się mając dwa maluchy w domu ale za to później będzie już tylko lepiej. Dzieci będą się razem „chować”, będą ze sobą bardzo zżyte.

Życie zweryfikowało nasze plany, ponieważ ciążę, która „wpisywała” się w naszą wizję rodziny, poroniłam. W kolejną zaszłam gdy starsza córka miała ponad 3,5 roku. Była już w miarę samodzielna, chodziła do przedszkola, miała kontakt z rówieśnikami ale… przez ten czas przyzwyczaiła się już do bycia JEDYNYM dzieckiem w domu.

Stanęliśmy więc przed nie lada wyzwanie – a mianowicie jak poinformować pierworodną, że za kilka miesięcy w domu pojawi się ktoś jeszcze. Postanowiliśmy, że nie będę czekać aż brzuszek stanie się widoczny.

Po 3 miesiącu, kiedy ryzyko utraty ciąży zmalało, wzięłam córeczkę na kolana i po prostu powiedziałam jej, że w moim brzuszku mieszka teraz mały dzidziuś, który urodzi się za kilka miesięcy. Córka chciała koniecznie wiedzieć kiedy to będzie. No i jak tu wytłumaczyć przedszkolakowi konieczność czekania aż 6 miesięcy!

Ponieważ termin porodu ustalony był na 5 stycznia postanowiłam odnieść się do Świąt Bożego Narodzenia, św. Mikołaja i oczekiwania na prezent. Córeczka zaczęła więc od lipca bacznie wyglądać oznak Świat – padającego śniegu i choinki ;)

Ku naszej uciesze wieść o byciu starszą siostrą przyjęła nader entuzjastycznie. Pochwaliła się całej rodzinie, sąsiadom, w przedszkolu a nawet każdej napotkanej osobie (wprawiając mnie tym czasem w zakłopotanie). Wspólnie chodziłyśmy na zakupy kompletując wyprawkę dla dzidziusia. Pozwalałam jej zawsze wybierać by czuła się zaangażowana i pomocna.

Kiedy brzuszek był już duży przychodziła tulić się do niego i porozmawiać z dzidziusiem. Kiedy nadszedł dzień porodu i w ramionach tuliłam już maleństwo, zadzwoniłam do córeczki ze słowami „Masz siostrzyczkę! Jest taka piękna jak ty!”.

Po 3 godzinach siostry się spotkały po raz pierwszy. Na początku było wielkie zdziwienie, później radość a później to już wielka miłość. Nie powiem, na początku ciężko się było córce przyzwyczaić, że w domu zamieszkał KTOŚ jeszcze. Przez dwa tygodnie bywała humorzasta, płaczliwa. Poświęcaliśmy jej przez ten czas maksimum naszej uwagi. Powoli angażowaliśmy ją w drobną pomoc w opiece nad młodszą siostrą. I tak z czasem, tydzień po tygodniu córka zaakceptowała fakt bycia starszą siostrą.

Dziś po ponad 6 miesiącach wiedzę, że różnica wieku ponad 4 lat to dobra różnica. Starsza córka pomaga, zabawia siostrę, śpiewa jej, a młodsza patrzy w nią jak w obrazek.

Katarzyna Sawicka

Komentarze Facebook

Aby dodać treść zaloguj się lub wyślij na adres redakcji)

Spróbujcie na chwilę przenieść się do tego zapomnianego świata listów i weźcie udział w naszym konkursie na najpiękniejszą pocztówkę „Pozdrowienia z domu”!

"Pozdrowienia z domu”? A czemu nie! Przywykliśmy do pozdrowień z nad morza, z gór, z Korsyki lub Egiptu… Na pewno wiele jeszcze takich pozdrowień wyślecie i otrzymacie. Teraz wszyscy powinni zostać w swoich domach, ale to też miejsca inspirujące i niezwykłe, w których można robić wiele ciekawych rzeczy. 

Zróbcie więc pocztówkę „Pozdrowienia z domu” i zostańcie w domach, nie dając się nudzie! #pozdrowieniazdomu #zostańwdomu

Co trzeba zrobić?

Przygotuj pocztówkę metodą kolażu, czyli przyklejając do kartki najróżniejsze domowe skarby, możesz coś domalować lub dopisać. Możesz zainspirować się pocztówkami Pani Marianny Sztymy. 

Na każdej pocztówce obowiązkowo musi znaleźć się napis „Pozdrowienia z domu!”. Format pocztówki - A6.
Sfotografuj ją i prześlij na adres podany na dole strony. To nam wystarczy. Pocztówka niech zostanie u ciebie, gdy będzie można wychodzić na pocztę, mamy nadzieję, że wyślesz ją do kogoś kogo bardzo lubisz.

Do wygrania:

Nagrody! Będą! A jakże! Dla 3 pierwszych miejsc przygotujemy zestawy książek -  dostosujemy je do wieku uczestnika:)  Będą o podróżach i przygodach, bo wiemy, że takie lubicie.
10 osób (w tym 3 pierwsze miejsca) otrzymają skarby niezwykłe - prawdziwe pocztówki od Pani Marianny Sztymy. Zaprojektowane przez nią i mamy nadzieję z serdecznymi pozdrowieniami! :)

Termin nadsyłania prac - 9 kwietnia 2020.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni i poinformowani o wygranej drogą mailową do dnia 15 kwietnia 2020.

Konkurs organizowany przez CzasDzieci.pl oraz Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.

Więcej informacji o zasadach konkursu i polityce prywatności na stronie współorganizatora: Konkurs plastyczny - CzasDzieci.

Chcesz poinformować o konkursie, akcji lub ciekawym wydarzeniu, które organizujesz? Możesz to zrobić z poziomu swojego profilu na BlogiMam:)

Kochane Mamusie, nadeszła ta długo oczekiwana chwila, staruszka BlogiMam odmłodniała! I jest teraz Super Laską! haha:)

Jak Wam się podoba?

Gdybyście zauważyły jakieś techniczne problemy, proszę piszcie od razu! Na FB lub w komentarzach tutaj, dziękujemy:*

Patronat BlogiMam